Yoksulluğun Birimi

YOKSULLUĞUN BİRİMİ
Aile , Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı olumlu bir işe imza atmış.

Eğri oturalım, doğru konuşalım. ( Bu da ne demekse?( NİYE DOĞRU OTURUP ,DOĞRU KONUŞMUYORUZ ORASINI ANLAMIŞ DEĞİLİM.) Doğru yerde, hak ettiğin koltuk ya da sandalyede niye eğri oturasın ki? Neyse; daima dar gelirlinin yanında olan yüce devletimiz gıdadan, faturaya, eğitimden, barınmaya kadar her konuda yardımlarını hızla yürütüyormuş. Süper haber, olarak da duyulmuş bu karar. Uygulama nasıl işler, sağ kalabilenler görecek. Dar gelirli ailelere ekonomik yardım yapılıyormuş, daha da yapılacakmış.

*

Yoksul derken; öyle her yoksul aile beklentiye girmesin. Çünkü bu yardımdan yararlanmak için belli şartlar gerek. Bir kere sosyal güvencen olmayacak!  Emekli, dul ve yetim aylığı almıyor olacaksın. Mal varlığın da olmayacak elbette. İşin olmayacak,  düzenli bir gelirin olmayacak...Yoksul değil, çok yoksul da değil... Çooook  yoksuuuul, olduğunu kanıtlaman da gerek devlete. Yani gelir testi sonucunda, fakirlik sınırının altında puan almış olmalısın. Huzur hakkı değil bu. Huzur hakkı olsa; almak için bu kadar zorlanmazdın.  Koskoca bin  yüz elli lira.  Adı da kira yardımı, düşünenden, verenden Allah razı olsun... Bu 1150 lira, üst sınır. Büyük şehirlerden(Ankara,İstanbul, İzmir) küçük yerlere gidildikçe rakam da küçülüyor. Düzce, Şırnak,Yozgat' ta oturuyorsan 850 TL, Bolu, Bingöl ' de oturuyorsan 715TL ...Nasıl da ince ince düşünülmüş, adil davranılmış.  Ah ! Hak, hukuk ve adalete kurban olayım!  (Hak , hukuk ve adaletin olduğu yerde  kimse mağduriyet yaşamaz!) Yani öyle duymuşluğum var.  

*
  Her aileye 500 TL yardım paketi de var. Bu yardımı almanın koşulu sosyal güvencen olabilir, ancak; aile içinde kişi başına düşen gelir, asgari ücretin üçte birinden az olacak. Bir de dini bayramlarımızın öncesini bekleyeceksin. E_ DEVLET' ten kimlik numaranla giriş yapacaksın! Şartların uygunsa, 500TL  cepte.  Bu zamanda durup dururken kim kime 500 ...TL bayram harçlığı verir?( Azı, az bulan, çoğu hiiiç bulamaz.) Bu sözü de duymuşluğum var.  Allah devlete millete zeval vermesin! İşte o kadar! 2022 Ocak ayından itibaren  Asgari ücret 5500 tl oldu. Üçte biri yaklaşık 1800 TL. Geçen yıl 2800 küsürdü. Üçte biri yaklaşık 900 küsürdü.  Şimdi bu yardımın hangi tarihe göre yapılacağını merak edenler var. Öyle mağdur edebiyatı yapmak yok artık! Yapmaya kalkanın da; ağzının üstüne anne terliğinin tersi ( Şaak!) diye yapışır mazallah!  Elbet bir büyüğümüz ayrıtıları açıklar, merakları giderir. Dünyanın en fakir ülkeleri sıralamasındaki yerimizi beğenmesen de; şükret haline! Ya sondan birinci olsaydık. Beterin beteri var...

*
     Ülkemizde açlık sınırı 3 bine yaklaşmış, yoksulluk sınırı da 9 bini aşmış . 2,5 milyon aileye  bu destek parası ödenecekmiş.  Ama bu( _ miş) lere bakılırsa ödemeler  için beklentiler rölantiye alınmalı.  En tepeden yapılan açıklamaya göe  4 milyon aileye 15 milyar destek...Nüfusumuzun %32 si bu desteklerle ayakta duruyormuş... Eeee ! Devlet daha ne yapsın? Yönetim kadrolarının hiç mi ihtiyacı yok? Köprüler, duble yollar, hava alanları, şehir hastaneleri neyle yapılacak? İş bulabilen; az çok demeyip işine dört elle sarılacak . Ben onu bilir onu söylerim... Emekli zaten hiç konuşmasın! Mide dediğin nedir ki? Kuru ekmekle de doyar, pasta börekle de... Sebze fiyatları şu kadar, meyve fiyatları bu kadar. Eğitim, ulaşım, sağlık giderleri... Yok bebeğin maması, bezi... Yok oğlanı evlendirme vakti gelmiş geçiyormuş, depolara benzin doldurulamıyor, öğrenciler yatacak yer bulamıyormuş... Çiftçi mağdurmuş, tohum, gübre fiyatları artmış, tarım arazileri organize sanayii alanına dönüşüyormuş.  ( Konuş konuş, yolun yokuş! )Bunu duymuşluğum yok! Şimdi ben uydurdum. Dilimin ucuna( Düşün düşün b.... tur işin !) sözü geldi, niyeyse? Konuşmayacaksan, düşünmeye de gerek yok!  Büyük sözü dinlemeyi, onların her dediğini doğru bulmayı,  tamam efendim, haklısınız efendim demeyi öğrenmek yeter.

Gelişmiş ülkelerde herkes refah içinde yaşıyormuş, kimsede yarın korkusu yokmuş, sosyal adalet varmış. Yahu   sana ne! Kim nasıl isterse öyle yaşasın! Aceleye ne gerek var? İki ileri bir geri gitsen de; ışık hızıyla gitsen de hedef aynı.

İNSANCA YAŞAMAK!

Yoksulluğun birimi yok.  Neye göre ölçeceksin yoksulluğunu?

İMF VEYA EKONOMİ DÜNYASI BİZİ BİZDEN DAHA MI İYİ TANIYACAK?

İnsanca yaşadığına inanıyorsan, bitti bu iş!
 06-08-2022/BANDIRMA/ ULVİYE KARA AKCOŞ