3 Kutsal Mesleğin Türkiye'deki Hali

ÜÇ KUTSAL MESLEĞİN TÜRKİYE’DEKİ HALİ
Hani nezaketen de olsa bir söze veya yazıya “kimse kusura bakmasın” diye başlanır ya. Aslında bu cümlenin arkasında “bakarsa baksın çok da umurumda değildir” yatar. O yüzden ben kimse kusura bakmasın diyerek başlamayacağım. Kusura bakanlar hiç umurumda değil. Aşağıdakiler benim düşüncelerim ve ben bunları ifade etmekte özgürüm. 
Bu ülkede Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümünden sonra değeri bilinmeyen ve her iktidar döneminde biraz daha aşağılanan, hor görülen ve kutsiyeti yok edilen üç meslek grubu vardır.

Öncelik sıralaması olmaksızın bunlar; çiftçiler (bu meslekle uğraşan, üretici teknisyen, mühendis), eğitimciler (öğretmen, yardımcı hizmetli..vb) ve sağlık çalışanlarıdır. 
Bu üç meslek grubu birbiriyle organik bağ içerisindedir. Bunlar toplumu ileri taşıyan itici güçlerdir. 
Çok basit bir örnek paylaşmak istiyorum. Evlisiniz ve bebeğiniz olacak. Hekime gittiniz. Size önereceği en temel konu sağlıklı beslenme.
Bebeğiniz oldu. Büyüdü ve okul çağına geldi. Çocuğunuzu teslim edeceğiniz kişi ÖĞRETMEN. Çocuğunuzun sağlıklı gelişimi, anlatılanı doğru ve iyi kavrayabilmesinin temel koşulu sağlıklı ve iyi beslenme… ve bunu elleri öpülesi Mustafa Kemal’in öğretmenleri öğütler. 
Hastalandınız. Siz zor bela aldığınız randevuyla  devletin şifahanesine şanslı özeller de  lüks hastanelerine gider. Peki sonuçta kime gidersiniz?  DOKTORA.
Sevgili Dostlar;
Uzun uzun peşrev çekmeye gerek yok. 
İnsanlık tarihinin en kutsal üç mesleği; çiftçi, eğitimci ve sağlıkçıdır. Bunların dışındaki her meslek grubu bu üç kutsal mesleğin daha iyi işlemesi için değil, egemen güçlerin çıkarlarının daha iyi korunmasına ihtiyaç duyuldukça ortaya çıkmıştır. 
Bir yıl önce çok büyük bir deprem felaketi yaşadık. İhtiyaç duyulan malzemeler veya öncelikli hizmetler neydi?

Gıda, sağlık hizmeti ve eğitimin devamı. 
Biz ne yaptık? Öncelikle din adamı gönderdik. 
Dünyanın neresinde olursa olsun herhangi bir felaket sonrası ihtiyaç duyulan malzeme ve hizmet listesinde, cep telefonu, bilgisayar, makine mühendisi, avukat, ekonomist, işletmesi, sermaye piyasası kurumu uzmanı, gibi gelişen zaman içinde uydurulan meslek gruplarından hangisinin adını duydunuz? Ya da hangisinin ürettiği mal ve hizmetin? Hiç "youtuber" ihtiyacı var diye bir alt yazı okudunuz mu? Ya da Spk uzmanı? Kovid de aç kalacağız diye ödümüz koptu kimlere ihtiyacımız oldu?
Pekiiii?
Lütfen ama lütfen! elinizi cüzdanınızdan çekip sol göğsünüzün altına koyup gözlerinizi kapatarak bir düşünün…
Milletin efendisi kimdir? Milletin karnını kim doyuruyor?
Bu ülkenin geleceği olan evlatlarımıza “fikri hür, vicdanı hür” nesiller yetiştirmek için kime teslim ediyoruz?
Öksürünce, aksırınca, kıçımız başımız ağrıyınca kime gidiyoruz? 
Peki bizler kimleri dövüyoruz!.
Siz hiç imamın dövüldüğü bir haber okudunuz mu? Ya da imamın söylediğine karşı çıkılan bir haber?
Peki, bu ülkede yılda kaç sağlık çalışanı ve kaç öğretmen şiddet görüyor, dövülüyor, sövülüyor ve öldürülüyor? Türkçesini bilmediğiniz anlamadığınız halde hocanın  karşısında el pençe divan dururken, çocuğuna bilim öğreten  öğretmene efelenmek cahil cesaretinden başka nedir? 
Çiftçilere söylenecek söz yok zaten.

27-12-2023