Bandırma Gazeteciler Derneği gazetecilerden başka herkese ödül verdi

Bandırma Gazeteciler Derneğinin Bandırma Grand Asya'otelde düzenlediği yılın en iyileri ödül töreni haftanın gündemi oldu. 
Sosyal medyada konu ile ilgili görüş bildirenlerin ortak noktası bir gazeteciler derneğinin yılın en iyileri başlığı altında her konuda her dalda ödül verme telaşına düşmesi.
***
 Türkiye Gazeteciler Cemiyeti her yıl “Türkiye Gazetecilik Başarı Ödülleri” adıyla bir yarışma düzenler.
 Basın  mecrasında yer alan düşünce üreten yazı ,öykü,   haberler ki bu da ayrılabilir  siyasal ,ekonomi ,çevre ,eğitim, sağlık ,kültür- sanat ,spor , köşe yazısı , araştırma , röportaj - söyleşi ,sayfa düzeni,  Karikatür: Fotoğraf  dallarında emek veren üreten üretmek isteyene moral olur , motivasyon olur. 
Bandırma'da bunların hemen hepsi var  dahası TELEVİZYON var  , RADYOlarımız var , İNTERNET GAZETECİLİĞİ gittikçe kurumsallaşıyor .
Bunca ödül kriteri varken . Bütün bir yıl zor şartlarda emek ve düşünce üreten bunca basın emekçisi varken.  Böyle gizli propaganda işlerine girmek siyasete yönelik algı operasyonlarına hizmet etmek işgüzarlığı da nerden çıktı ?
***
Engin Arıcan'ın önderliğinde yıllar önce kurulan GMGC  Güney Marmara Gazeteciler Cemiyeti bir yıl önce kapandı.  Kurulduğu yıllarda özellikle Engin Arıcan'ın kişisel çabası ve etkinlikleriyle  bir iki kişi dışında Bandırma'da gazeteci ve basın emekçilerinin buluştuğu bir dayanışma çatısı olmuştu.  Ancak sonrasında işler değişti. İnsanımızın genelinde görülen hastalık  derneği ben kurdum sahibi benim istediğim etkinliği yaptırır, istediğimi üye yapar,üyelerimi bindirilmiş kıta görevi verir,hedef kitleye yönlendirir ,itirazı olan olursa  ilişkisini keser  kovarım  derken işin mecrası değişti.  Giderek istifalar çoğaldı son yılda kalan bir kaç kişiyede yüklü mali külfet olarak kapandı. Bu konudaki sıkıntıları dile getirip Bandırma'daki gazetecilerin ve basın emekçilerinin yer alacağı  yeni bir Cemiyet kurulmalı ,kuralım,kim kursun  aşamaları sürerken Cemal Atabey'de bu  ötekileştirme kaygılarını dile getirenlerin içindeydi.  Bandırma İnternet Gazeteciliğinin  her gün rekor okuyucu buluşmasıyla 1 numaralı ismi Kadir Aytürk 'ün yönetiminde olan BANDIRMA HABER sitesinde mükemmel bir sinerji üretiliyordu. Derken  Cemal Atabey'in yeni açılan  Eylül gazetesine geçtiği süreçte  Bandırma Gazeteciler Cemiyeti'nin de  kurulduğunu öğrendik. Tam ne güzel sonunda istediğimiz oldu .Basın emekçilerinin de sesini duyuracak bir çatısı oldu  Balıkesir'in geleneksel ötekileştirme  tavrından  şikayetçi Bandırma ve çevresinde üreten basın  emekçileri yazarları dayanışma  çatısına kavuştu derken  cemiyetin üye kabulunde ki seçmeciliği ortaya çıktı!.  Belli siyasi güç odakları yada olmak isteyen güç odaklarının sponsorluğunda kurulduğu iddialarıyla başbaşa kaldık. Bunları yazıyorum çünkü hemen herkesin bildiği konular. Öte yandan  hakkı olan herkes dernekte kurabilir üyelerinde seçici de olabilir  farklı  kriterleri de o

labilir.  Ama Bandırma Gazeteciler Cemiyeti isen isminin hakkını vermek başka bir şey .  Başkanın  kendini üyelerinin  düşüncelerine pranga vurma hakkına da sahip olduğu zannına kapıldığına dair duyumlar arttı. . Ki Bandırma ile ilgili konularda seversiniz nefret edersiniz  farklı bir şey ama en çok okunan  ikinci köşe yazarı  Ramazan Narin'e "seni bu cemiyete almam" denmiş.  Ve vaktiyle eleştirdiği zihniyetle  benzeşmiş.

***
Bandırma Gazeteciler Derneği gecesi bu nedenle olsa gerek Ak Partinin bir gövde gösterisine dönüşmüş. Araya bir kaç marka ve isimde konarak vaziyet  idare edilmiş. ,  Tüm fotoğraf karelerinde Ak Partili eski, yeni milletvekilleri,  yöneticileri, iş adamları , partili üyeleri ,danışmanlar, medya temsilcileri ile dolu olması yüzünden  olsa gerek yılın en iyi gazetecisi  ödülünü bence de ;bileğinin hakkıyla alırken  alırken Tufan Dalgıç'ın ezikliğini hissetmemek olanaksızdı

 Nitekim  yaptığı özel haberleri için mi, yoksa köşe yazıları için mi   ödülü aldığı anlaşılamadı.

***Dernek cuzi bir kira ödeyemediği için yer sorunu yaşarken böyle mutevazilikten uzak şatafatlı reklam panoları afişleri otel kapatmaları plaket  ve ağırlama masraflarının altından nasıl çıktı merak ediyorum. 
Sponsorlara  plaket dışında ne vaat edildi.  
Bandırma da başarılı iş adamlarını  işyerlerini  kurumları seçecek yer GAZETECİLER DERNEĞİ olmamalı..
Cemal Atabey Başkana tavsiyem  eğer Gazeteciler derneği ya da olursa cemiyeti ödül verecekse  TÜRKİYE GAZETECİLER  CEMİYETİ' ni örnek almalı her yıl ne ödülü veriliyor ? 
Yani gazetecilik dalında medya sektöründe yer alabilecek dallarda ödül veriyor. BANDIRMA KENT KONSEYİ'nin  ya da BANDIRMA TİCARET ODASI 'na düşen  yılın iş adamlarını seçme görevi gazete derneği niye üstlenir ki? 
Bazı !Sendikacılarımızın işverenlerle  patronlarla ziyafet sofralarında kutlama yapmasına benzedi bu iş.

***

Sonuç olarak geçen yıldan daha organize bir ödül törenini başardıkları için  derneği kutlamak gerek. Eleştiriler geleceğe ışık tutar ümidindeyim. Bu yoldan kimler geldi kimler geçecek .

Hem nitelik açısından hem nicelik açısından daha kapsayıcı daha kucaklayıcı işler yapılmasının  hiç bir zorluğu da hiç bir sakıncası da yok...