Bandırma ve Ölüm Uykusu

Bir ilçe, yerel yönetimde siyasi tercihi için nasıl cezalandırılır?
Somut Örnek.
Bandırma.

Üniversitelerde tez  konusu olacaktır.
Yıllardır bu kentte yaşıyorum yaklaşık 35 yıl oldu. Gördüğüm net durum bu.
Kısa bir dönem iktidar partisiyle aynı gemide oldu.. Bu Öztaylan ve Eraydın dönemiydi. Bandırma'nın başta alt yapısı değişimiyle başlatılan hizmetlerde adeta altı üstüne getirildi..Dönem bitti yine uzun süredir muhalif koridordayız. Yıllardır tık yok. Hele Büyükşehir sistemine girdik  daha da beter oldu.  Bu kadar mı siyasete alet edilir  bu işler. Büyükşehir Erdek yolu askeri alanı rehabilite edip düzenleyip bir kısmını imara açıp halkın kullanımına açacak MIŞ. Oysa bu filmi izlemiştik! Rahmetli Başkan Edip Uğur aynı yerde uluslararası mimarlık ödüllü yarışmalı proje hazırlatmıştı. Yapmadılar. Şimdi binlik beşbinlik plan mahkeme itirazlar falan bahane  yine yapmazlar . Bakın görün  yapamayacaklar. Yapsınlar da görelim. .

Zorunlu yatırımlar bile ite kaka zoraki başlanıyor.. Başlansa ödenek gelmiyor duruyor, bekliyor, müteahhit değişiyor bekletiliyor, yeniden başlıyor..
Örneğin Ankara Belediyesinin 6 ayda bitirdiği çift yol geçişi üst geçişli..Bizde viyadüklüsü 6 senedir bitemedi bir türlü...İlçe başkanı babamın oğlu değil partiliside değilim harbiden samimi çırpınıyor sürekliüjde ver  Ankara'ya git gel basına müjde ver sonra..sonrası bekle ..Sıkıntı yukarlarda ve  temel sorun var. Güney Marmara'nın tek merkez kenti Bandırma'nın Üniversitesi gerçek bir eğitim kampüsü olmak istiyor. Tıp Fakülte'siz üniversite olur mu?.4 yıldır öğrencilerin kayıtları burda eğitim  İstanbul'da..bir  binasını yapamadılar. 2022 için ödeneği de iptal ettiler. Yaptırmadılar!.  Kaynaklar Balıkesir'e tamam olsun. Ama bakıyoruz aciliyeti düşük fakültelerin binaları cillop bitmiş. Hadi onlar yan basıyor. Bandırma eşrafı işadamı  siyasi liderler yöneticiler nerede ?  Birisi çıkıp destek kampanyası için düğmeye bassa olacak!..Bandırmaspor için ayağa kalkan sessiz kitleyi Kocaeli stadında  gördük, Bandırmalı birisi meşale yaksın kentine sahip çıkar eminim azı çoğu herkes elini cebine atar, 6 ayda bina yapılır devlette mecburen gereğini yapar..Bir gün mutlaka yolunuzun düşeceği hastanemizin ne şartlar altında hizmet vermeye çalıştığını görmeye gidin sağlıklı halinizle, zorunuza gitmesin. Bandırma'da her gün mantar gibi muayenelerin artmasının nedenini göreceksiniz.
 

Bakalım şimdi kuş bakışı..
Metropol kentle en kısa bağlantı yolu Feribot seferleri iptal, tren seferleri iptal..Yıllardır sivil havalanı beklentisi zaten hayal..Bursa Balıkesir çatırağından Gönen sapağına kestirme yol projesi  onbeş yıldır sümen altında.. her gün on binlerce araç kent geçişinde kanserojen egzosunu Bandırma vatandaşlar yutuyor..Nerde proje sayın vekiller diyen tek ses yok!  Bursa Bandırma hızlı tren hattı bu yıl bitecek diye  sanıyorum on yıl  önce resimli haberini yapmıştık. Tabi iktidar milletvekilinin demecine dayanarak.
Osmanlı döneminin en zor zamanlarında ticaret merkezi sıfatıyla ünlenen kent Bandırma bilerek isteyerek köreltildi. Ve gözlerden ıraklaştırılıp sinsice değersizleştiriliyor. Bilerek isteyerek proje bu.. Bandırma'yı yönetenler de maalesef Ankara'ya gitme bakanlık kapılarında bekleme alışkanlığı oluşmamış , çok gururluyuzdur. 
 Kent sivil dinamikleri ise hiç bitmeyen kış uykusunda.. Kentin sivil toplum örgütleri, başkanları yönetim kurulları sanki uzayda yaşıyor ya da istiareye yatmış. Suskun.  Platform'larımız var ..Aynı sayıda aynı kişilerle  aynı fotoğraflarla  içeriğinde Bandırma olmayan  genel siyasete dair klişe söylemlerle sık sık meydana çıksalar da etkisizler çünkü.. halkla bütünlemeyi başaramıyorlar 
İnsan şaşıyor bu duyarsızlığa. Bandırma Ticaret Odası Başkanı Mehmet Kılkışlı'dan başka hiç kimseden ses bile çıkmadı ya..Hakkını yemeyelim  borsa başkanının sayın valimize sorunlarımızı ilettiğini de biliyoruz ama münferit mücadele sonuç vermez. Tek kişinin çabasıyla zaten çözüm olmaz. İDO Müdürünün küstah açıklamalarını okumadınız sanıyorum. İşletmeciliği beceremiyoruz demiyor da maliyet şöyle mazot böyle işçilik pahalı kestirip atıyor  kaldırdık diyebiliyor. Sana bu hakkı ,bu hattı  kaldırın diye mi verdi devlet!. Tüm Güney Marmara sakinlerinin dünyanın merkezi metropol İstanbul'a iki yüzyıllık ulaşım alışkanlığını  bir çırpıda kaldıramazsın.. İşletemiyorsan işletene hibe et.Yapmaz. İşletme hakkı için para saymış. 
Kentimiz bile bile isteye isteye kasten köreltiliyor. Değersizleştiriliyor..Bu planlı proje. Hayret edilesi bir durum. Ne yerel  iktidar ne muhalefet partisi..konformizm uykusunda..,iddialı çıkış arayan siyasi parti ilçe başkanlarından bile somut bir duyarlılık yok. Hele dört yılda bir seçim zamanı rakip çıkarsa, federasyondaki abilerini ayağa kaldırıp  beni kurtarın ortalığa  toz duman demeçler veren, koltuklarına kök salmış oda başkanlarımız..  Bansiad ,Müsiad..Bandırma için  onları da yakından ilgilendirir.. nerde bunlar. Sadece seçimden seçime lüks  mekanlarda yemekli toplantılarda yüzünüzü göstermeyin. Güldünüz sanki..İroni mi oldu bu bilmiyorum.  .  Böyle bir "ölüm uykusu"na yatmış kent batar.
*
Şimdi bakıyoruz beceriksizliğe.
 Feribot seferleri iptal, tren seferleri iptal..Bekleyin yakında deniz otobüslerini de kaldırırlar.
Peki  bu beceriksizlik nasıl unutturulur? 
Bütün bu olan bitenler bir tarafa itilip Bandırma'nın il olma beklentisi yeniden ısıtılır.
Kaç kere bu filmi izledi Bandırmalılar! Yetmedi.
Yine aynı heyecanla 32 kısım tekmili birden yeniden vizyona sürüldü..
Hesap kitabı "zoraki" kanunla değiştirilen gelecek seçimlerin ince hesaplarına dayanan güçlü iddialar varmış yeni senaryoda.

Bandırma il yapılacak. Sol oyların güçlü olduğu Güney Marmara oyları Balıkesir hesabından düşülecek. Balıkesir'ın güçlü sol adayı Ahmet Akın diskalifiye edilecek.  Büyükşehir seçimi çantada keklik olacak..
Milletin ağzı torba değil konuşuyor.

09-07-2022/MEHMET LEVENTOĞLU