Bansiad Vekil Adayları Toplantısından Notlar

Bansiad Vekil Adayları Toplantısından Notlar..

Bansiad, değişen açılımıyla Bandırma Sanayici ve İş İnsanları Derneği olağan yönetim kurulu toplantısını Grand Asya otelde  gerçekleştirerek 14 Mayıs seçimlerinde adaylık hakkı kazanmış vekil adaylarını davet ederek dinledi. Basın mensuplarına açık olarak yapılan geleneksel görücüye çıkma ritüeline katıldım.

Öncelikle toplantıya giderken önyargım 14 Mayıs seçimlerinde Bandırma ve Güney Marmara siyasetinin temsiliyetine dair  tüm siyasi partilerdeki aday sıralaması  açısından acıklı durumu açıkçası yenilgisinin tezahürü olduğuydu. Bu durumun nedenleri başka bir yazı konusu olabilir.

Öğle yemeği zaman diliminde gerçekleşen toplantıda basın mensubu arkadaşlarla birlikte Grand Asya'nın menüsüyle uzun zamandır uzak durmak zorunda kaldığımız  et hasretini  hünkar beğendiyle gidermiş olduk. Ara sıcak olarak verilen Paçanga böreği sorunu bol yıldızlı otelimizde devam ediyor  önceki yıllarda da eleştirdiğim pastırmasız paçanga yapma inadından vazgeçmeyen mutfak şefimize tavsiyem bence pastırma pahalı diye koyamıyorsan Paçanga yı kaldır. Manyas Taze Kelleli Sigara böreği yap ismini de koy efsane olursun!
Öncelikle Bansiad'ın ilk kadın başkanı olarak erkek egemenliğine son vererek tarihi geleneği değiştirmekle kalmayıp BANSİAD'ın açılımını da - iş adamları değil iş insanları- değiştiren Funda Dedeoğlu hanımefendi zerafetinin yanısıra açılış konuşmasıyla sinevizyon eşliğinde başarılı sunum yaparak vekil adaylarını Bandırma'nın çözüm bekleyen temel sorunları konusunda rahatlattı. 

https://www.youtube.com/watch?v=YYlt1pejqFA&t=1s
Yoğun trafiği olan işiyle birlikte Balıkesir Büyükşehir ve Bandırma Belediye Meclis üyeliği yanında Bansiad yönetim kurulu üyeliğini de başarıyla sürdürdüğünü gözlediğimiz iş insanı Adil Levent Coşkun 'un moderatörlüğüde doğrusu tv ekranlarında gördüklerimizden daha başarılıydı. Hiç araya girmedi konuşmacılara ayrımcılık yapmadı. Nezaket içeren üslubuyla katılımcılara destek oldu.
Sayın Dedeoğlu konuşmasında tüm partilerin adaylarına çağrı yaptıklarını belirtmiş olsa da elbette temsil ettikleri sistemle sorunları olan TİP,SOL PARTİ ve TKP adaylarının  Bandırma da karşılıkları olsa da böyle bir toplantıda görücüye çıkmaları zaten eşyanın tabiatına aykırı ve beklemiyordum ama seçilebilecek sırada olan AK Parti Balıkesir vekil adayı Ali Taylan Öztaylan'ın davete icap etmemesine şaşırdım doğrusu. Bandırma ve ülke siyasetine damga vurmuş  defalarca seçilmiş kişiden el almış  oğlu olarak  performansı Bandırmalı seçmenlerce en çok merak edilen adaylardan biri ancak daha sonra önceden planlanmış yoğun parti programı nedeniyle Körfez bölgesinde olduğu bilgisi gelirken toplantıyı düzenleyenlerin sıkışık zaman dilimi içinde bir iletişim sorunu olduğu kanaatine vardım. 
Vekil adaylarımızdan öncelikle konuşan Serkan Sarı CHP Balıkesir 2 .sıra olması sebebiyle genel konulara dair oldukça rahattı . Sarı'nın meclis kürsüsünde kim durduracak merak ediyorum bıraksalar saatlerce spontane durmadan  konuşacak konulara vakıf bir yetenek gördüm ancak içerik olarak eklektik bir tarzı var. MHP Balıkesir 2.sıra adayı olarak Güney Marmara ve Bandırma adına seçime girecek olan Harun Algül Belediye Meclisimizde de gündemle ilgili fikir beyan eden konuşan neredeyse tek muhalif üye olarak tanıyoruz sorunlara yaklaşımı genelgeçer değil somut çözüm önerilerle zengin bir üslubu doğrusu meclise girse Bandırma'nın kazanımları adına çok iyi olacak ama şansının genel konjonktür çerçevesinde büyük bir sürpriz olmazsa zor olduğunu biliyoruz  Allah'tan ümit kesilmez bol şanslar dileyelim. 
Memleket Partisi Balıkesir 3.sıra adayı olarak davete icabet eden Hakkı Bitikli siyasete yeni katılanların  içinde olduğu pozitif heyecanı ile doğrusu Bandırma sorunlarına çözüm yaklaşımı uygulanabilir pratik ve net  öneriler içeriyordu tabii ki kazanma şansı sürpriz seçim sonucuna bağlı  adaylarımızdan biri . 
Özellikle sahada çok sıkıntı çekilen meslek liselerine de dikkat çeken konuşmasıyla bana göre de sıralamada haksızlığa uğradığı genel olarak dillendirilen Dr.Selim Panç öyle kritik bir yerde ki seçim sonuçlarının açıklamasının son dakikalarına kadar sürdüreceği umudu bizim için  Bandırma için de çok önemli çünkü uzun yıllardır Bandırma da kendi deyişiyle kapleri tamir ediyor herkesi tanıyor sorunları bilen biri olarak Bandırma'yı temsil edecek hakkını arayacak çözümlerde emeği olacak az sayıdaki vekilimizden biri olacak hakkında hayırlısı diyorum.
Tüm adaylara bol şanslar diliyorum.

04-05-2023/MEHMET LEVENTOĞLU