Beyaz'mı, Mavi'mi DEĞİŞİM'ci ? İşte Asıl Mesel Bu!

Cumhuriyet Halk Partisinde ön seçim olmasa da teamüller zorlar tabanda sandık ortaya konur yarışlı seçimler yapılır. Bu göreceli yarışın sonu doğruyu, iyiyi, en en başarılı olanı belirlemesi olanaksız. Çünkü sistem topal ördek. Tabanı yansıtmaz.  Gönül ister ki ; bir gün tüm üyelerin katılımıyla ,tüm seçimler gerçekleştirilir, paranın gücü değil demokrasinin gücü ortaya konur .
CHP Bandırma İlçe Başkanını seçecek. İki aday var. Öncelikle her sandıkta bulunan CHP'li üyeler sandık delegesini yani Türkçe ifade edersek üye TEMSİLCİ'sini seçecek. Daha sonra üye temsilcileri yani delegeler kongrede oy kullanıp İlçe Başkanını seçecek. 
İki veya çok adaylı seçimlerin partiye getirdiği sinerji görülmeye değerdir. Uyuyan tüm birimler adeta ayağa kalkar. Gece gündüz kulis faaliyetleri telefon ve mesaj trafiği durmadan çalışır. Bu demokrasinin güzelliğidir.
Nitekim her iki adayın çalışma gurubu delege seçimlerinde oy verecek üyeleri  sürekli tek tek arayarak mesaj atarak,araya eş dost tanıdık sokarak, hatır sorarak listelerine oy vermelerini talep ediyor.
Beni de aradılar tabi ki.
- Alo buyrun..
- Mehmet Beyle mi görüşüyorum. (Evet) Mehmet Bey yarın Paşamesit Mahalle delege seçimleri var sizi MAVİ LİSTE'ye adayımız Sayın Cemal Adıgüzel 'e destek vermeniz  için aradım. 
- Kimle görüşüyorum isminizle hitap için.
- İsmim ...
- Tamam parti görevi oy kullanmaya geleceğim yalnız bir konuda desteğinizi istiyorum bilgi amaçlı!
- Buyrun Mehmet Bey tabii ki..
-  Mavi renkli listeyi zarfa koymamı ve sandığa atmamı istiyorsunuz ben şunu merak ediyorum acaba Mavi Liste mi DEĞİŞİMCİ, yoksa Beyaz Liste mi Değişim'den yana. Ben buna göre oy kullancam. Bilginiz var mı bu konuda.? Yardımcı olursanız.
- Şey yani tam öyle değil İki İlçe Başkanı adayı var, ilçe başkanı seçilecek. Sayın Cemal Adıgüzel MAVİ LİSTE ile Sayın Mehmet Atak'da Beyaz Listeyle yarışıyor efendim.
- Hayır bakın şunu anlamak istiyorum orada 2 liste var beyaz liste ,mavi liste tamam. Hangi liste değişim istiyor, Genel Başkan Kılıçdaroğlu'nun göreve devam etmesini bu düzenin aynı şekilde devam etmesini istiyor, hangi liste  genel seçimleri kaybeden Başta Genel Başkan ve tüm kadroların değiştirilip yeni kadrolarla iktidar mücadelesi vermek istiyor onu merak ediyorum . Ben   DEĞİŞİM den yanayım ve partimin seçimlerde sürekli yenilen yıpranmış yönetim kadrolarının tamamen değişmesini isterim. Dolayısıyla hangi rengi önerirsiniz.
- Bu konuda bir şey söyleyemem  efendim..
Telefondaki genç arkadaşımla bir iki dakika daha, onu da aydınlatıcı bilgi alışverişinde bulundum sanırım o da aydınlanmıştır çünkü anladığım kadarıyla ilçe örgütü seçimlerinin sadece bir  ilçe başkanı seçmek olduğuna şartlandırılmış, yukarıya doğru tüm sistemi zincirleme dizayn edecek önemli bir seçim olduğunun kimseler farkında değil.. bu seçimin sadece bir ilçe örgütü başkanı bir  Adıgüzel ve Atak mücadelesi olmadığının da farkında değil.

*

Şimdi bakıyorum Hacıyusuf seçimlerinde delegeleri Mavi Liste kazanmış  sosyal medyada yorumlar..1-0 Paşakent'te Beyaz Liste kazanmış ..1-1 ve mahalle mahalle atılan goller geliyor..şu mahalle bizim . Mavi takımla, Beyaz takımın gollerini izliyoruz. Tıpkı telefonda beni arayan genç arkadaşımın bakış açısını görüyorum sosyal medyada değişimden söz eden yok. .Oysa  mesele kendi kendimize  gol atmak değil mesele mutlak gerekli olan değişimi gerçekleştirecek heyecanı sinerjiyi  yakalamak yaşatmak gençlere bunu hedefletmek!. 
Ben bu konuda Mavi Liste'nin  yine de DEĞİŞİM'den yana tavır alacağını düşünüyorum. Beyaz Liste ise mevcut statükonun devamı  dolayısıyla Genel Başkan Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nun insiyatifinde   kontrollü bir yeniden yapılanma isteyen arkadaşlarımızın listesi  olmuş oluyor.  Bu  çok doğal. Başkan Tolga Tosun'un veya ilçe başkan adayı Mehmet Atak'ın  ben değişimden yanayım  diyebilmesi  eşyanın tabiatına aykırı bir durum. Aksinin ifade edildiği bir  söz yazı paylaşım veya dedikodu da duymadım .  Neden Mavi Liste daha çok değişimden yana gibi geliyor  çünkü Mavi'nin Belediye Başkan  adayı Dursun Mirza . Mirza' ki bir önceki  dramatik genel seçim yenilgisinden sonra partide  DEĞİŞİM isteyen  Muharrem İnce Genel Başkanlığı için verdiği imza nedeniyle  statüko tarafından cezalandırıldığını kırmızı çizgi yediğini dolayısıyla acı bir bedel ödediğini biliyorum.
Bu konuda yani açıkça DEĞİŞİM konusunda bir netlik olmaması da maalesef siyasetin tecrübeyle gelen  ikiyüzlülüğüyle alakalı bir durum. Her iki renk adayı da ben değişimden yanayım ya da  asla değişim istemiyoruz sayın genel başkanın devam etmesini  istiyoruz diyemedi diyemiyor . Eş dost ahbap çavuş ve yılların getirdiği  iflah olmaz sandık yarışı gelenekleriyle sonuca gidilmeye çalışılıyor.
Bu konuda da fazla eleştirel bakmak istemiyorum çünkü yıllardır bu konuda çok bedel ödeyen gayri ahlaki etik dışı saldırılarla,  oldu bittilerle hak eden isimlerin nasıl yıpratılıp kenara atıldığını gördük çok gördük. Maalesef bu duruma sessiz kalıp sistemden nemalanmayı seçenlerin,  aman çıkarlarıma zarar gelmesin böyle gitsin  modunda  ve bu kişiliksiz duruşları  ibretle  izliyoruz. Çünkü onların derdi çileleri çeken Halk değil. Tuzlar kuru anlayacağınız. Tabii ki kendi mücadelelerini verecekler.
Ben hep değişimden yana oldum. Örneğin Rahmetli Deniz Baykal döneminde ağır bir  seçim yenilgisi sonrası kurultay talebi geldi ,değişimden yana olanlar  dönemin yükselen yıldızı , partinin içinden mücadeleyle  gelen başarılı isim  Mustafa Sarıgül dedi imzalar toplandı  kurultaydan önce ve baktık imzalar geri çekilmiş. Para mevki makam vaatleri değişimin önünü kesmiş. Sarıgül kurultay salonunda linç edilecekti sonra da partiden etik dışı aşağılanarak  kovuldu, n'apsın  onca emekler başarılı yıllar .. Parti kurdu.   Süreci biliyorsunuz. Muharrem İnce.  CHP'ye en büyük  yükselen ivmeyi kazandırmış  rüzgarıyla İstanbul seçimini kazandırmış en büyük parti emekçisi iken ,yapılan ihanetler nedeniyle -bana göre-  seçim yenilgisinden sonra Kurultay istedi imzaları topladı, Genel Merkez'in hışmına uğradı  . Kongre öncesi imzalar geri alındı makam mevki vaatleri tehdit santajlar DEĞİŞİM'i yine önledi. Geldik son seçimlere bu kez yine ağır bir yenilgi yine Kurultay talebi .. Yeni yükselen yıldız Ekrem İmamoğlu ve  henüz net açıklanmazsa da tabanın  onun ismi etrafında tüm örgütlerde bir DEĞİŞİM talebi  ve imza süreci ..

Dikkatimi çeken en net durum. Tüm İktidarın yandaş kanallarının yorumcuları DEĞİŞİM isteyen İMAMOĞLU'nu yıprtma  gayretleri içindeyken Sayın Kılıçdaroğlu'nu parlatma  derdinde  durum açık ve net!. 

Ve  şimdi imzalar toplanacak .

Bu delege seçimlerden başlayacak süreçte tespit edilecek 1300 delege "Genel Başkan"ı seçecek.

Tarih tekerrür mü edecek, yoksa ders alınacak mı?

25-07-2023 /MEHMET LEVENTOĞLU