Başkan Tolga Tosun ve Bandırma, Bandırma OSB'nin Neresinde?

Geçtiğimiz günlerde bir arkadaşımın 4 yıllık üniversite bitirmiş kafede garsonluk yapan oğlu, Bandırma Organize Sanayi'de yeni açılan ve işçi arayan bir işletmeye başvuruda bulunmuş. Kafadan elemişler.

Çünkü Gönen ikametgahlı olması gerekiyormuş öncelikle. Üzüldüm tabi kuruluşundan bu yana buraya emek verenlerin hayallerini, olanları çekilen sıkıntıları az çok biliyorum.

***

 Türkiye’nin 80 şehrinde 325 organize sanayi bölgesi bulunuyor. Bu organize sanayi bölgelerinde yaklaşık 50 bin fabrika üretim yapıyor. Söz konusu fabrikalar, yaklaşık bir milyon 750 bin kişiyi doğrudan istihdam ediyor. Bandırma Organize Sanayi İlk göz ağrımız. 1997 de kurulduğundan bu yana gelişme  sürecini ilgiyle izliyoruz. Bandırmalı sanayici ve işadamlarının öncülüğünde Bandırma-Gönen Karayolu  Buğdaylı Köyü, Taştepe Mevkiinde çok mantıklı , oturaklı gerekçelerle kuruldu. Kurucular Ankara Bandırma Balıkesir üçgeninde bürokratik süreçlerde bayağı sıkıntılar yaşadı. Yarışmalar yapıldı projeler çizildi. 3 kişinin masrafını nasıl karşılayacağız denilen zor  günlerden şimdi kasasında  milyonlar olan geleceğe yürüyen bir KURUM'a dönüştü.

Bu işin kahrını gerçekten Osman Kocaman çekti diyebilirim. Ama ahde vefa kültürümüz de olmadığı için bir teşekkür eden adını anan yok . Sonra Mehmet Kılkışlı başkan oldu. Ama zor günlerde sıkıntısını çekenler  güzel günlere akarken kurucu Bandırma'lılar yönetmelik gereği  uzaklaştırıldı. Maalesef Bandırma lı iş adamlarımızın sanayi bölgesinde daha çok yer alacakları yatırım  heyecanla beklerken  aksine Bandırma'lıların Organize Sanayi Bölgesinden daha da uzaklaştırıldıkları bir dönem oldu ve kol kırıldı yen içinde kaldı  4- 5 Gönen'li küçük yatırımcı öncülüğünde yönetim Bandırmalılardan alındı , tamamen koptuk. Önce sanayide bir elin parmakları kadar Bandırmalı yatırımcıyı getiremeyen  kendiside yatırım yapmayınca aday olamayan Başkanı nazikçe evine gönderdiler. Sonra da ufak ufak yıllarca işin kahrını çeken gerçek  emek verenleri... Çünkü artık büyük rantlar var bunların içinde tabiatıyla Ankara'dan  ıslak imzalı  kartvizitlerle  çat kapı selamün aleyküm diyerek gelenlerin rolü var. 

***

Tabelayı değiştirin Gönen koyun! .

Bugün adı  Bandırma olan Organize Sanayi Bölgesinde Bandırmalı yok. Bandırmalı çalışan da yok .

Gönen  Belediye eski başkanı Hüseyin Yakar yerel seçimde yeniden aday gösterilmedi. AK Parti Merkez Yürütme Kurulu (MKYK) üyesi Gönen'li Yavuz Subaşı'nın gösterdiği adayla seçime girildi . Yakar işine baktı, Gönen  Belediyesini 60 yıldır rüyasında gören  CHP büyük bir farkla seçimi  kazandı. Organize Sanayi Genel kurul seçimlerine bakıyoruz 2 aday var Hüseyin Yakar aday oldu.. rakibi yine Yavuz Subaşı'nın önerdiği aday. Sonuç Yakar yine galip. Kısaca Bandırma Organize Sanayi Bölgesi aynı zamanda Gönen'in de politik mücadele  alanı. Daha da ayrıntılar var da konu bu değil.

İşin siyasi ayrıntılarını bir yana bırakırsak Organize Sanayi önemli bir konu. Anadolu Bozkırı dediğimiz taş toprak kayalık yüzlerce hektar bomboş bekleyen  arazilerin  sanayi yatırımlarına ev sahibi olması  dönüştürülmesi çok önemliydi. Ve bu yapıldı. Tarım alanlarına Fabrika kurulmasının önüne geçilmesi  vahşi sanayileşme yerine alt yapısı devlet desteğiyle  güçlendirilmesi Bandırma adına çok önemliydi. Ama  verilen emek boşa gitti ,yıllarca Bandırmada 1.derece tarım alanları üstüne kurulu kaçak fabrikalar bir türlü Organizeye gitmedi. Gitmesi için teşvik edilmedi! Plan revize edildi kısmen kağıt üzerinde kılıfına uyduruldu. Şimdi 40 dan fazla fabrika 3000 çalışan birinci etap doldu 2.etap için de yoğun talep var.

 Burada hiç bir Bandırmalı yatırımcının olmaması büyük talihsizlik  örneğin Abdullah Çolak 'tan başka bir yatırımcı aklıma gelmiyor varsa da ismi var kendi yoktur.  Bandırma giriş çıkışlarında tarım alanlarında  çimento hammaddesi fabrikası kurmak yerine  Organize Sanayilerde yer alması için kolaylık sağlanmaması talihsizlikten öte bir şey . Bugün kente girerken çıkarken burnunuzu tıkıyorsunuz  hatalar şamar gibi yüzümüze çarpıyor .

Ticaret Odası eski Başkanı Osman Kocaman 'ın büyük emeği vardır ve sanırım şimdi son duruma çok üzülüyordur. Mehmet Kılkışlı döneminde Bandırma Organize Sanayi yönetimi terkedildi ve Gönen'e teslim edildi. 

Ne var bunda hepsi bizim insanımız diyeceksiniz .

Ama öyle değil işte geçtiğimiz günlerde yılda 15.000 traktör üretecek çok ortaklı bir fabrika açıldı diğerleri de hızla yapılıyor.  Şu an da Bandırma'da işsizlik oranı Türkiye ortalamasının da Gönen'in de çok üstünde .

Zorlu grubu 3 bin kişinin çalışacağı ve Türkiye'nin geleceği için çok önemli olan "Pil"  yatırımı için Bandırma Organize Sanayi Yönetimine başvurdu. Başvurusu olumlu karşılandı. Haber yaptık sevindik. Destek verildi. Ama duyduğumuz kadarıyla askıya alınmış Doların dalgalanma süreci biterse,ekonomide  stabilasyon sağlanırsa muhtemelen hızla devreye girecek. Ama belki başka yere gidecekler?

Bandırma Belediye Başkanı Tolga Tosun, Bandırma Organize Sanayinin neresinde?  Bandırma sade başkan değil ki . STK lar ,hayli güçlü odalar, BALOyu gerçekleştiren borsa nerde ? Bu durumda hiç bir yerinde .

Ama her yerinde de olabilir.

Bundan  izlenecek  stratejiye bağlı. Çünkü Bandırma'da 2 tane daha  Sanayi Bölgesi var. İllegal var. Tüm bölgeler birbirine entegre edilmesi gerektiği kadar yakın ve alakalı. Bu alaka sadece konut sektörü değildir. Öncelikle  bu konuda somut durum ve reel verileri sunabilecek ve raporları rasyonel değerlendirecek ,Balıkesir Valiliği Büyükşehir Belediyesi ilişkilerini negatiften pozitife çevirecek kişilerle olur. 

Başkan Tosun'dan beklentim bu konuda yeni bir başlangıç yapmasıdır. Öncelikle önem verilmesi gereken bu konuların muhatapları. Belediye Başkanı başta olmak üzere Bandırma'nın Sanayi Odası Başkan Yönetimleri, Ticaret Odası Başkan ve Yönetimleri, Bakanlıklarla Balıkesir Valiliği ve İlde konuşlanan Bakanlık birimleriyle mutlaka dinamik bir bilgi akış kulvarını gerçekleştirebilecek bilgi birikimi olan kişiler. Balıkesir'den Bandırma'ya Valilikten Belediyeden hızlı bilgi akışının sağlayabilecek kişilerle.

Çok basit bir ifadeyle durumu açarsam örneğin bugün yüzlerce kişi Bandırma Belediyesinde taşaronda olsa çalışmak için sıra bekliyor hatır kişiler devreye sokuluyor değil mi.? Bandırma Organize Sanayi Bölgesinde yeni açılan modern fabrikalarda çalışacak işçi aranıyor peki işe çağrılanlar kimler ?.Gönen'de, kırsal mahalllerinde ikamet edenler. Bandırmalılara bir çağrı yok . Başvuranda kabul edilmiyor. 

Ayrımcılık hoş bir şey değil ama göz göre göre mağduriyetimiz ortada, Bandırma'ya yapmayın bunu!. 

Zaten çok karışmış Büyükşehir ve İlçe belediyeleri karmaşası içinde bu şekilde bakmazsak yanlış  olur. Olay büyük. İstanbul'da 1500 dolar metrekare fiyatı iken burada bildiğim kadarıyla yanlışsam düzeltsinler 30 dolar ise.. Yatırımlara sağlanan  İnanılmaz avantajlar var ise. Bandırma Belediye Başkanının da uzakta değil, önce fabrikalar yapılsın konut işine sonra bakarız değil , Bandırma'nın hakkı için irade ve ekibiyle  işin içinde olması lazım. 

 

MEHMET LEVENTOĞLU - 09-05-2019 BANDIRMA