Bor Madeni Meclis Konuşmaları Üzerine

TBMM’de 2018 yılı bütçesi görüşmeleri çerçevesinde  Ulusal Bor Araştırma Enstitüsü ve Bor madeni ile ilgili konuşan vekiller yine ! bor madeninin Türkiye için öneminden bahsetti!.

Türkiye bor madenine en çok sahip olan ülke ve bor madeni;  deterjandan, uzay sanayiine 500 e yakın sanayi tıp ve enerji alanında kullanılan yarı metal bir maden.

Bor'da madenlerin açık havzalardan çıkarılıp  hammadde üretimi  yarı mamül hale getirilmesi de sıkıntılıdır çevreyi kirleten doğal dokuyu  perişan eden bir işlem. Özel sektör  bu hamallığı  yapmaz zaten. Bu yüzden devlete hamallık görevini yaptıryorlar. Küresel şirketlerde kaymağını yiyor.

Vekiller bor madeniyle ilgili görüşlerini  mecliste dile getirdi.
CHP Balıkesir Milletvekili Namık Havutça, Suudi Arabistan’da petrol, Rusya’da doğalgaz ne ise Türkiye’de de borun aynı öneme sahip olduğunun tarafsız, taraflı, herkes tarafından kabul edildiğini belirtti. Osmanlı döneminden beri dünyanın en stratejik madeni olarak yabancı şirketler tarafından işlenmiş olan bor madenlerinin, sürekli uluslararası emperyal şirketlerin ağzını sulandırdığını dile getiren Namık  Havutça, ne yazık ki konuşmasının devamında yine emperyalist  küresel şirketlerin  çok işine gelen ancak ülkemizin kaynak kaybına yol açan mevcut bor stratejisinin sürmesi anlamına gelecek " bugün borların özelleştirme kapsamından çıkarılmasının isabetli olduğunu" ifade etti. 

Yanlış algı şu . Bor maden havzalarının devlet tekelinden tapusundan çıkarılması madenlerin küresel şirketlere satılmasına yönelik bir özelleştirme talebi yok ki !.

Yani devlet hazinesinin tapusunda olan madenler yabancılara satılsın mı denmiş ! Kim demiş ne zaman demiş.?

Kim böyle bir şey talep etti Madeni falancaya satalım diyeni  bilen gören duyan var mı ?

Talep edilen konu BOR Madeni ile ilgili sanayi yatırım alanlarında patent sahibi şirketlere Türkiye'de yatırım izni verilmesi ve Bor Endrüstrisinin Türkiyede ki gelişiminin önünün açılması. Çünkü yasak olan bu. Aptalca sömürülmemizin önünü açan bu.

Bu iki husus çok farklı bir şey. Türkiye'de şimdiye kadar hammaddesi  bizde olduğu halde ülke içinde yatırım yapılması yasak olan veya sinsi şekilde engellenen  bir ihanet söz konusudur. Bu ihanet sahip olduğumuz madenin Türkiye içinde işletilmesinin yasaklanması ihanetidir.

Küresel maden tekellerinin milyarlarca doları devletin hazinesi  yerine  şirket kasalarına aktarılması gibi  bu inanılmaz salaklığa kimse dur diyememiş. 

Diyenler olmuştur muhtemelen kafaları sessiz sedasız koparılmıştır susturulmuştur. 

Bu ihanet  doğru politikalar yapıldığı taktirde  Bor ve bağlı sektörlerden elde edilebilecek katma değerin bugün yılda elde edilebilen kaba maden  ihracat gelirinin en az  80 katı daha fazla gelir elde edilebileceği  konuyla ilgilenen tüm uzmanların ortak görüşüdür. Devletin  kendi olanaklarıyla  inanılmaz hızlı hareket eden sanayi ve teknolojik alanlarda üretim sektörüne dahil olabilmesi  imkansızdır. Bor Enstitüsü nün işlevi  soruna çözüm getirmez  sadece ar -ge olarak  sonrası için  yeni patentlere katkı yapabilir. 

Acı olan Türkiye'de yatırım yapmak isteyen şirketlere destek vermek kolaylık sağlamak yerine inanılmaz bir çelişkiyle ÖZELLEŞTİRME  parantezi içinde değerlendirilip  yasak  parantezinde kestirilip atılmasıdır.

Nitekim Havutça, sözlerinin devamında şöyle konuştu: “Dünya bor rezervlerinin yüzde 75’e yakını yani dörtte 3’ü bizim topraklarımızda. İkinci üretici ABD ve Rusya. ABD ve Rusya’daki bor madenlerinin 2040 ve 2050 yıllarında tükeneceği ifade edilmektedir. Bu, şu anlama geliyor: Bugün uzay sanayisinden kimya sanayisine her türlü alanda sanayinin tuzu olarak değerlendirilen borlar, Türk evlatlarının, evlatlarımızın, torunlarımızın geleceğini şekillendirecek. Ancak bu konuda işlenmiş sanayi ürünleri satamıyoruz. Yani bor madeninin hamallığını biz yapıyoruz, parasını bor çıkarmayan ülkeler kazanıyor.”

Peki sayın Havutça, Bor türevlerini nasıl üreteceğiz  siyasi çarklarla dönen devletin ; Yangın Söndürücüler, Ağaç Koruyucular, Gübre, Tarım İlaçları Çamaşır Tozu ve Deterjanları İlave Maddesi, Tekstil ve Tekstil Boyaları, Dezenfekte Malzemesi, Ağız Yıkama Suyu Yapıştırıcılar, Çamaşır Tozu ve Deterjanlar, Tarım İlaçları, Fotoğrafçılık, Tekstil Sanayi Çamaşır Tozu, Sabun, Temizlik Maddeleri, Patlayıcı Maddeler, Flotasyon İlaçları, Elektrotlar, Elektrolitler ve Elektrik İzolasyonu, Deri Sanayi, Çimento, Tarım İlaçları, Gübre, Yangın Söndürücüler, İlaç ve Kozmetikler, Antifrizlerde Korozyon Önleyici, Böcek ve Mantar Zehirleri Borasilikatlı (Sert) Camlar, İzolasyon Cam Yünleri, Porselen Boyaları, Cam Hamuru, Cila ve Vernikler, Metalurjik Eritgen, Kaynak Leğim ve Leğimcilik, Sodyum Perboral Gübre ve daha binlerce ürünü liberal sistemde  kendi üretme  şansı var mı?  Bu mallara ne kadar çok ithalat ödemesi yapıyoruz incelendi mi ?  Hepsi patenti alınmış binlece bor katkılı ürün var..Şöyle açıklayayım kolay anlaşılsın. Bizde Virginya tütünü üretimi var, üretiyoruz  ama tütün bizde diye  devlet  MARLBORO üretemez. Herkesin evinde Borcam var  ama patenti bizim değildir. Ancak  patent sahibiyle anlaşabilirsen üretirsin.. katma değer yaratırsın. Bu işler devlet yapmalı demenin hamasetten öte pratik anlamı yok  kestirip atmayın. Kuzey Kore gibi Sosyalist sisteme geçersen , kimseyi tanımazsan, tüm dünyanın uyguladığı ticari sistemden çıkıp kendi başına kalırsan   yaparsın..Hadi yapalım. Keşke ...

O zaman lütfen artık boş konuşmayalım. Çok zaman kaybedildi bu yüzden.
AK Parti İzmir Milletvekili Necip Kalkan'ın meclis konuşmasının  yine bilinenleri tekrar eden  tespitlerinden sonra  dikkat çekici bir cümle kullandı  " Bu madde Türkiye’nin cari açığının kapanmasında çok önemli.  Bor Enstitüsünün 2018 bütçesinin 16 milyon 293 bin lira .Bu enstitüden beklentilerimiz ışığında bunu biraz daha artırmamız lazım. Borla ilgili organize ve ihtisas sanayi bölgeleri kuralım.dedi. Ve devamı önemli :

"En önemlisi de bor kimyasallarıyla ilgili tesislere hammadde garantisi verelim.” dedi. Kalkan’ın konuşmasını herkes  alkışladı.

O zaman gereğini yapın düzenlemeleri getirin. Patentli üretim içeren  Bor yatırımlarına hammadde önceliği ve ekstra avantajlar  sağlayın. Açın Türkiye'nin önünü.