Gülün Biraz !

GÜLÜN BİRAZ!

Fikret ÇAĞIN.

Akaryakıta, gıda maddelerine, kiralara, her şeye, yani iğneden ipliğe gelen, Cumhuriyet tarihinde bir benzeri görülmemiş olan, akşamdan sabaha saat başı yağmur gibi gelen, cebimizi delen ZAM lardan, halkın önemli bir bölümünün keyfi kaçmış.

Suratlar asık, neredeyse selamı sabahı, gülmeyi gülümsemeyi unutmuşlar, ellerine geçen üç beş kuruşla ay sonunu nasıl getireceklerinin bu krizden nasıl çıkacaklarının derdine düşmüşler gibi.

Gibi diyorum, sanki çoğu "Muhalefet" yapıyor gibi geliyor bana!, eğer TV leri dikkatlice izleseniz orada bütün sıkıntılarınızın çözümünü bulacak rahata kavuşacaksınız(!).

Örneğin, Et alamıyoruz diyenler, alamazsınız tabii, bakın, BBP Genel Başkanı Sayın Destici ne diyor, Öyle yüz liralık et almaya kalkarsanız pahalıya gelir, benim gibi yapın, Ben köye gidip kuzu kestiriyorum ucuza geliyor, daha ekonomik oluyor, herkes öyle yapsın diyor, o diyor ben demiyorum. Ben sizlerin akıllarınızla ve bütçenizle alay edecek kadar onursuz değilim.

Bir başkası, Et’i iki kilo değil yarım kilo ve daha az gramla alın, domatesi kiloyla değil iki adet alın, hem mevsimsiz sebzeler sağlıklı değildir, yaa Tasarrufu da sağlıklı beslenmeyi de öğrendiniz, haydi gülün biraz.

Yeter oflanıp poflanmalarınız, yok asgari ücret daha ele geçmeden erimiş miş, yok iki bin beş yüz liralık emekli maaşıyla geçinilebilir miymiş, Emekli Milletvekillerinin hali pürmelaline! bakın da utanın biraz, adamlar bizler bir kenara atıldık unutulduk diyerek sızlanıyorlar, yani onlarda 16 bin lira olan maaşlarına ZAM istiyorlar, köylere gidip kuzu kestirmek bizimde hakkımız demek istiyorlar, (eh yerden göğe kadar haklılar tabiiii(!).

Büyük kentlerdeki sokak röportajlarına göz atarken, genç bir delikanlının sözleri uzun zamandır göz ardı edilen bir gerçeği dile getiriyordu.

Okul sonu iş bulamamaktan, sınav sonu mülakat oyunlarından söz ederken, ben bu yüzden yaşlılara toplu taşıma araçlarında, otobüslerde yer vermiyorum ve onlara saygı da duymuyorum, başımıza ne geliyorsa onların yüzünden geliyor diyordu, düşünürseniz ne kadar doğru söylediğini çözersiniz…. (yaşlı olmak kusur değil elbette ama mabudu şaşırmamak gerek) Esen kalınız…..

NOT: Bandırma Emekliler Derneği genel kurulunda Başkan değişti, yeni yönetim seçilir seçilmez kış uykusuna yattı zahir. Tam emeklilerin maaş zamlarının gündeme geldiği bu günlerde bu muhteremlerin sesleri çıkmazsa ne zaman çıkacak, sizler oraya niçin geldiniz? .  Ey halkım, önce evlerinize derin dondurucu bir buz dolabı alın, sonra sayın Destici gibi köye gidip kuzu kestirin, parçalatın, KDV sini ödemeden alın gelin, köylerde kesilen kuzulardan KDV alınmaz o nedenle hem devletten vergi kaçırmış(!) olmaz hem de çok ekonomik bir halt etmiş olursunuz. Bu performansa GÜLÜN BİRAZ (ağlanacak halimize)

10-01-2022/FİKRET ÇAĞIN