Kim yaptı ?

Biz bu filmi gördük. Şimdi ikinci kez yeniden seyrediyoruz. Seyredilen  filmin  ilk yarısıdır . İkinci yarısı  ise darbedir. 

Ankara katliamından sonra Bandırma'da ve tüm ülkemizde protesto gösterileri yapıldı.

Bu gösterilerde teröre lanet okundu.

Öyle pankartlarla yürüyüp sloganlarla  lanet okumakla olmuyor..

***

Katliamı yapanlar için durumdan zevk çıkaran işlere dönüştü bu durum.. Bu  sahnelere katlanamıyorum. Bırakın  bu kahpelerin vahşetinde  en kutsal hak olan yaşam hakkını  çalan yaratıklara duyduğumuz kin içimizde kalsın. Bu daha iyi. Akşam eve döndüğünüzde oh iyi oldu bak işte ne güzel protesto ettik diye rahatlamayın.

 

**

Yüzde 51 de katılmıyor. 

Bu protestolarda ne zaman  toplumun tümünü ayrımsız el ele  görürsek anlam olur. Yoksa  ne fayda ? Katliamdam memnun olanların paylaşımları halen sosyal medyada dalga dalga.

Bu mudur insanlık.İnsan olanın düşeceği en büyük çukurdur bu. Ama aynada gözüken "Kral Çıplak "budur. 

Bandırma'da bir tane AKP'li MHP li ve benzeri muhafazakar diyelim..kitleden birileri yoktuysa  o teröre lanet mitinginde .. anlamı yoktur.

Bir sonraki  sahnede diğerleri olacak demektir bu. Eğer o protestolara tanıdığınız aileniz akrabanız da olsa birisini yanınıza alamadıysanız  ..geçiniz. İnsanlığımızı eleştirelim.

**

Yakındır bekleyin.

Toplumu kin ve nefretle ayrıştırmak için bir kez bi taraftan..bir kez diğer taraftan. Oligarşik yerel ve küresel efendilerin  istediği işte budur. Bu filmi oynattılar bize . Onların derdi değil kim bi taraftan kim diğer taraftan daha çok proleter ölsün sağda onlar solda onlar ve  daha çok kin olsun birbirlerini boğazlasınlar.

Yeter ki proleteryanın sırtından çaldıkları rantlarla oluşturdukları sırça köşklere sıra gelmesin..

Dünde ölenler fakirlerdi.  Proleteryaydı. Proleterya kelimesini öcü görmeyin. Yine yazıyorum. Proleterya sizsiniz üretenlersiniz. Sistemden alması gereken hakkını  alamayan  paylaşımdan payını alamayan artık değeri çalınanların tümü proleterdir. Sistemden payını alamayan ama üreten değer yaratan ülkeyi ayakta tutan emekçilerdir proleterya..Çalışmakta çalışmamakta  kazanılanda kaybedilen de adil paylaşılsa sorun bitecek.

Ölenlerde öldürülenler de  onlardır.. dünde onlardı bugünde.

**

Sermaye oligarşisinin tek hedefi var..sıra emekçilere gelmesin!. Aman uyanmasınlar.! Aman  verilen sadakalarla idare etsinler. Alması gereken haklarını aramaya kalkmasınlar. Tüm dert bu. Her şey ekonomiktir. Aman biz çalışmayalım onların sırtından dünya cennnetlerinde sadece biz yaşayalım.  Kendilerine ait zamanları olmasın. Ama bizim olsun. Biz çalışmayalım . Gezmesinler eğlenmesinler spor yapmasınlar, huzurla uyumasınlar, yarın nasıl bu faturaların altından kalkacağım demedikleri gün olmasın, özel yaşamları olmasın.  Özgür zamanları olmasın. Bir işten çıkıp diğerine koşup gün bitirsinler. Dinle inançla mezheple ırkla  ve şimdi ki gibi etnik hassasiyet saçmalıklarıyla  birbirlerini yesinler..üreten kitle hakkını aramasın  asla eşitlik demesin. 

Proleteryayı sindirmek ve uyutmak. Oligarşiyi suçlamayın onların işi bu. 

Başarılan budur. 

**

Ankara'da dünyanıngelmiş geçmiş en vahşi katliamlarından birini daha yaşattılar  proleterya'ya. Kim yaptı ?  Herkes ben değil onlar yaptının ıspatı  derdinde. Bu mudur çözüm.  

Ölenler yoksul insanlar,çocuklar. Ama bugün tüm ülkede ( Evet ne tuhaf bir çelişkidir ki bu) ;  bugün AK Parti en büyük emekçi partisi durumunda. Çünkü emekçilerin en çok tercih ettiği oy verdiği parti AK Parti !   Emekçiler çalışanlar ücretliler beyaz yakalılar  memurlar ..Çoğunluk Artık değerden çalınan haklarını aramak derdinde değil. İlk hak emek hakkı  paylaşımdan çalınan hakları ama ama orda değiller. İçinde yaşadıkları vatanının parçalanıp 100 yıl önce yaşatılan  kimliklerinin yok  edilme dayatmasını  travmalarına yeniden yaşamak endişesi paranoyası ne derseniz deyin. Çünkü sol adına ortaya konulan enteresan bir şaşırtmaca var..bir aldatmaca ile karşı karşıya emekçi kitle.

Kürt kalkışmasına Kürt devleti misyonuna marksist solu entegre etmek  için yüzlerce site binlerce kişisel  sosyal medya sitesi adeta kitleyi abluka altına almış..Misyonerler  günlük haftalık  basılı yayın  sınıfsal mücadeleyi halkların kendi kaderini tayin hakkı  söylemini manipüle ederek kendi çıkarlarınca kolayca   çarpıtıp enjekte edebiliyor ,onlarca  dergi ,dernek paravan sendika  yada sendikaları gasp etmiş  çakma yönetimler   emperyalist küresel sermaye oligarşisi projelerine  destek veriyor.Çok sayıda  idealist olaya uyanamıyor baskı altında şaşkın çaresiz.  Kitle allak bullak olmuş durumda.

Ama kitle hala  var..hala burda.

Küresel efendilerin projeleri için  Proleteryanın masum çocuklarını ıssız dağların asfaltlarına tuzaklanan dinamitlerle ,meczuplaştırılmış  ilaçlanmış bedenlere sarılan  bombalarla  patlatıp    bitiremezsiniz.  Öldürmekle tukenmez .

Mehmet Leventoğlu