Kısaca Bir İyi, Bir Kötü Haber !

KISACA BİR İYİ, BİR KÖTÜ HABER!

Fikret ÇAĞIN.

Önce İYİ HABER. Dünya sağlık örgütünün (DSÖ) yapmış olduğu en titiz araştırmaya göre Dünya’da hiç ama hiç kimse kolundan ve çenesinin altından Korona’ya- Kovit 19 a yakalanmamış. (NE KADAR GÜZEL!).

Virüs dünyaya yayılmaya başladığında, ülke sağlık kurumlarından ve yöneticilerden bir takım uyarı ve önlemlerden söz edilegeldi, MASKE, MESAFE, DEZENFEKTAN KULLANIMI, KALABALIK ORTAMLARDAN UZAK DURMAK,TEMİZLİĞE bilhassa EL TEMİZLİĞİNE dikkat edilmesi gibi davranışları yaşam tarzı biçimine getirmemiz ve "AŞI"olmamız ısrarla istendi bizlerden.

Ancak bu önerilerin dışında maskenizi kolunuzda yada çenenizin altında taşıyın gibi bir öneri, ben duymadım ama yayınlanmış olmalı ki, bakıyorum Bandırma’da pek çok vatandaşımız maskesini kolunda yada çenesinin altında taşıyor, ağızları, burunları açıkta!!.

Halbuki ben zavallı, Virüs’ün ağızdan ve burundan soluma yoluyla alınıp Korona’ya yakalanıldığını sanıyordum, cehalet işte neylersin.

KÖTÜ HABER. (VİRÜS KAPIDA)Sosyal medyada ve TV lerde bugün söylediğinin yarın tam tersini beyan eden saygın bilim insanlarını da zaman zaman yanılgıya düşüren açıklamalarla meydana gelen bilgi kirliliği birçok insanımızı korkutup evhama düşmesine neden oluyor, dolayısıyla insanlar AŞI olmaktan vaz geçiyor.(elbette çok yanlış)

Ancak Ülkemizde günlük yapılan üçyüz bine yakın Korona testinden 20—25 bin pozitif vakanın tespit edildiği ve günde 250 insanımızın Korona’dan öldüğü bilindiği halde, hala "Aşı"da tereddüt, sosyal mesafeyi umursamamak, "Maske"de boş vermişlik, burnunu dışarıda bırakarak maske taktığını sanmak, adeta inadına topluluk oluşturmak, (mevsim itibariyle DENİZ ve DÜĞÜN’ler) gibi, "Virüs"le can ciğer kuzu sarması olmak, inanılır gibi değil.

Şakası yok. VİRÜS kapımızı çalıyor kapıyı açıp açmamak elimizde.. Pişmanlıkların ve KEŞKE’lerin, yitip giden hiçbir şeyi geri getirdiği görülmemiştir….

Kalın sağlıcakla…..

30-08-2021/BANDIRMA