Laf Lafı Açıyor

LAF LAFI AÇIYOR! Fikret ÇAĞIN.

Değerli okurlar, 1 Temmuz 2021 itibariyle Kovit 19 virüsüne karşı kapanma tedbirlerinin (korunma önlemlerine uyarak) epeyce gevşetilmesinden istifade, bazı yakın arkadaşlarımızla görüşebilir, hem özlem giderir, hem de birkaç lafın belini kırarız ümidiyle sahilde bir çay bahçesinin açık alanında, bir masanın yanındaki sandalyeye oturdum, hemen yan tarafımda bir gurup arkadaş koyu bir sohbete dalmışlar, bazen gülüyor, bazen de öfkeleniyorlar.

Açık ve çekincesiz konuştukları için ister istemez kulak misafiri olunuyor.

Ne var ki  6-7 dost bir araya gelince LAF LAFI AÇIYOR ve illaki  gündem siyasete geliyor.

Biri; "nedir bu yolsuzluklar, ahlaksızlıklar, çocuk istismarları, vallahi, korkarım başımıza taş yağacak" derken.

Bir diğeri, vaka’yı adiye’den sayılır hale gelen kadın cinayetleri, diyor.

Boşanma aşamasındaki birçok kadın, yasal olan koruma tedbirlerini aldırdığı halde boşanmak istediği kocaları tarafından rahatlıkla ve kolayca kendilerine ulaşılıp hunharca öldürülüyorlar, diyor ve ‘İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’ nden söz ediyor.

Bir başkası, 3-5-10 yerden hak etmeden, maaş ve hakkıhuzur alan üst düzey yetkili ve bürokratlar, geceleri rahat uyuyabiliyorlar mı acaba? çok merak ediyorum diyor.

Bir başka arkadaş, o da bir şey mi? Sedat Peker’in kasetlerinde on milyon dolar maaş yada çantalar dolusu dolarlar verdiğini söylediği milletvekili veya bürokrat her kimse adı biliniyor ama söylenmiyor, o zatı muhterem rahat uyuyabilir mi?.

Hiç sanmam, çünkü gerçeklerin eninde sonunda ortaya çıkma gibi bir huyu vardır, diyor.

Bir diğeri söze giriyor. "Millet ekonomik bunalıma girmiş nefes alamazken, savurganlığı önlemekten israftan söz ediliyor, BMM ve Saray dışında her kesimden tasarruf bekleniyor, Delireceğim arkadaş, sanki savurganlığı biz yapıyormuşuz gibi, porsiyonları küçültmeliymişiz!".

Uzun zamandan beri bizim porsiyonlar zaten küçülmüştü, aldığın asgari ücretle dışarıda yemek yiyemezsin, evinde de öyle kafana göre büyük porsiyon kuru fasulye ve pilava kompostoya kaşık sallayamazsın.

Evet, israf ve savurganlık İslam’ın üzerinde önemle durduğu ve yasakladığı bir şeydir.

Yiyin için fakat israf etmeyin, çünkü Allah(cc) israf edenleri sevmez, A’raf 31. Ayet.

Akan bir nehirden abdest alırken bile israf etmeyin, bir abdestlik su kullanın Hadis:

Bu konuda pek çok Ayet ve hadis vardır, Olması gereken de budur, tabii anlayana,.

Hal böyleyken her gün kaliteli başka başka kıyafetler giyenlere, bir giydiğini bir daha giymeyenlere ne demeli, (örnek, Ramazanda dini programlar yaparken kranta kıyafetleriyle söylediklerine ters düşen bazı ünlü(!) hocalar vs.) bunlar sadece küçük bir örnek, yani devede bir tüy, israftan bol ne var ki ülkemizde!.

Tasarrufmuş, bizlere talkın verip, kendileri bütünüyle salkım yutanların nasıl israf ve savurganlıkla yaşadıkları gözler önünde, bizler böyle bir lüksü hayal bile edemiyoruz, 1 Temmuz müjdesi gibi(!) Doğalgaza, Elektriğe ve LPG ye yapılan yüksek orandaki zamlar, anında iğneden ipliğe sudan ekmeğe hemen yansıdı ve bizim küçük olan porsiyonları şimdi tam anlamıyla eritti ve bitme noktasına getirdi.

Buna rağmen hala aymayan, uyanmayan bir kesimi Muhalefet yıllarca uğraştı uyandıramadı ama sanırım Sedat Peker’in kasetleri çoğunu uyandıracaktır, diye düşünüyorum diyerek sözünü noktaladı .

Arkadaşlar, LAF LAFI AÇIYOR üzerinde yorum yapılacak daha pek çok şey var ama geç oldu, zaman kalmadı, bir sonraki buluşmada görüşmek üzere deyip vedalaştılar, bense duyduklarım karşısında derin düşüncelere dalmış orada hala beklemekteyim….

Esen kalınız….

04-07-2021- BANDIRMA