Türkiye'de Kürt Sorunu Yoktur Sayın Salıcı!

2000'li yıllardan itibaren hızla yükselerek  4 bin den yıllık 12 Bin Dolara çıkan  kişibaşı yıllık gelir tepetaklak ibre değiştirdi 8 Bin dolar seviyelerine geriledi.

FETÖ darbe teşebbüsü kaosunda  ivme kaybeden ekonomi  ve akabinde Koronavirüs salgını travması  , kısıtlamaların tahribatı, artı harcamalarda  artış, yatırımlara ayrılan kaynakların azalması  mazeret olabilir derken bu defa  yıllık gayri safi büyüme rakamları açıklandı.  İlk çeyrekte yüzde yedi!

Müthiş rakam.

Kağıt üzerinde mucize. Tamam gurur duyalım. Ama bu veriler pratikte  karın doyurmuyor ve vatandaş için maalesef somut bir anlam ifade etmiyor. Maaş aynı  pazarda enflasyon yüzde yüz.

Yaklaşık 20 yıldan bu yana ülkenin  alışılagelmiş yaşam tarzı başta kuruluş değerleriyle birlikte çok şey değişti. Kısıtlamalar yasaklar sessiz sedasız kurbağayı ürkütmeden gerçekleştirildi. Artık bundan ötesi geri dönüş. Bilimsel diyalektiğin kanunu bu. Bu dönemde  kişilere göre farklı değerlendirilse de yaşayan canlı tanıklar olarak  özellikle sağlık sektöründe çok başarılı işler yapıldı  zenginliğin olmazsa olmazı ulaşım keza,  buna karşılık toplumu kutuplaştıran çok kötü uygulamalar oldu ve dünya ekonomisinin yeni dünya düzeni arayışıyla birlikte gelinen nokta iktidarın eğitimli ve dinamik bir destek kitlesi bulamazsa  geleceği yönetmesi zor. Dijital dünya ekonomisine  geçiş sürecinde çok dinamik , alanında eğitimli hızlı karar alıcı bir yönetime ihtiyaç var. Oysa vitrindekiler iç açıcı değil. Ve  sorun sadece iktidar da değil aynı zamanda muhalefet. Türkiye'nin kaderini belirleyecek seçim gecesinde  basit bir bilgisayar iletişimi sağlayamayan iktidarın ajansının keyfi verdiği verilere mahküm olan  CHP merkez yönetimi ülkeyi nasıl yönetecek.
Muhalefet denince akla ilk gelen CHP sonra  diğerleri geliyor..60 yıllık alışkanlık.
Ve CHP toplumun en sıkıntı çeken kesimi olan üreten emekçi çoğunluk kitleye yönelik somut önerileri olmalı. Sadece maaş artışı istemekle çiftçiye nakit destek istemek,, sıkıntıları ekranlarda tekrar ederek gaz almak  iş yaptım demek değil. Örneğin  emekçinin maaş artı ürettiğinden pay almasını iste ,çalışma saatini düşürmeyi teklif et. Bir umut üret. Yirmi yıldır iktidarı ayakta tutan onlarca yandaş yayın kanallarına karşı halihazırda 3 yaygın yayın kanalı nihayet ayarlandı ve muhalefetin  sesini duyurabilecek hale geldi. Bakıyoruz bu defa onlarda aynı yandaş ekran yöntemleriyle tek ses yayından medet umuyor. Muharrem İnce'ye sansür getiriyor. Böyle olmaz, güçlü olan korkmaz.
Evet  Türkiye'nin aydın yüzü CHP  ama daha çok kendi içine ışık veren bir Fener gibi.
Sayın Genel Başkan Yardımcısı  Salıcı açıklama yapıyor . İktidara geliyoruz. Evet tamam. İlk söylediği konu .
- Kürt sorununu çözeceğiz !
Yani tam bir hayal kırıklığıdır bu. Nasıl çözeceksin Sayın Oğuz Kaan Salıcı? Soruna bakışın  baştan basmakalıp. 
En baştan yanlış teşhis!
Türkiye de Kürt sorunu yok.
Hepimiz  etnik köken olarak kürt hisseden hemşerilerimizle  iç içeyiz, yurdun dört bir köşesinde zaten birlikte yaşıyoruz. Komşumuz ,patronumuz,fabrikatörümüz, öğretmenimiz, işçimiz ben kürtüm diyor ama onlarla hiç bir sorunumuz olduğunu görmedim. Bir iki adli olay dışında ortada reel  bir sorun yok.
Ama ne var?
Kürdistan sorunu var.
Türkiye'de Kürdistan sorunu var arkadaşlar kimse  başka algı peşinde koşmasın. Tıpkı İran'da olduğu gibi ,Suriye'de keza Irak'ta olduğu gibi proje Kürdistan sorunu var.  Dünya yeni dünya düzenine girerken ulus devletler değişim sancılarına girmişken.  Ortadoğu da kendisine hizmet edecek ırka etnisitiye dayalı bir devlet kurmaya yola çıkmış  ABD sorunu var.. Almanya, Fransa somut olarak destekliyor diğer küçükler Norveç İsveç Danimarka da  demokrasi ayağına Kürdistan kurulmasını  maddi manevi destekliyor. Başlangıç başlığıda federasyon. Türkiye'nin en büyük sosyalist düşünürü Yalçın Küçük 'ün debir dönem  romantik önerisiydi federasyon olursak Türkiye ortadoğuda balkanlarda yeniden büyür yoksa küçülür dağılır  gibi bir tez.
Ama Çin desteklemiyor, onlar  daha farklı düşünüyor. 
Anladığım kadarıyla Çin'in siyasi zora dayalı sömürü dayatmalı bir emperyalist yaklaşımı - bana göre - söz konusu değil. Çin dünyanın her yerinde ticaret yapıyor ama hiç bir yere asker göndermiyor. Amaçları çılgınca üretim yapmak. Onlar  komunist rejimle bir şekilde - başka bir yazı konusu  anlatacağım- kendi mucizelerini YARATIP dünyanın geleceğine damga vuracak gelişmenin anahtarını keşfettiler yolunda yürüyorlar. ABD 'nin Ortadoğu derdi yükselen Çin'i engellemek.

Dolayısıyla konuya döneyim Türkiye'de sorunun adını koymadan kesin çözüm olanaksızdır. Türkiye topraklarından pay alıp tarihte hiç var olmadığı halde Kürdistan diye  bir devlet kurulabilir mi? Gerekli mi? Kendi başına asla özgür olamayacak ekonomisi güvenliği askeri gücü mutlaka dışa bağımlı olabilecek bir Kürdistan'ın bölgenin dini dili değişik homojen olmayan yüzyıllardır çile çeken  kadim halklarına hak ettiği ölümüne batıya kaçarak ulaşmak istediği  insanca yaşama hakkına katkısı hiç olmaz.
Ötesinde emperyalist projelerde insafsızca ahlaksızca öldürülen 3 milyona yakın bölge insanının kan diyeti ,rövanş tutkusu asla bitmez. 
Bizden yana çözüm  etnik dayatması olmayan Atatürk'ün kurucu ilkelerinde aydınlanma ülküsüne paralel olarak Güçlü Türkiye'nin zenginliğini ırkçılık yapmadan ortaklaşa paylaşılmasının yolunu bulmaktır. Bundan kimse gocunmaz. En başta üreten emekçiler ,çiftçiler köylüler olmak üzere adil paylaşımın olduğu bir düzende birlikte yürümektir.
Bu paylaşmayı  demokratik seçimle gelen sosyalizmi hedefleyen  iktidarlar yapacaktır. Yapmak zorundadır.
Çünkü Türkiye gerçekten inanılmaz zengin bir toprak üzerinde kuruldu. Bu Mustafa Kemal Atatrük'ün hem savaşla hem idari zekasiyla adeta mucizeyle kuruldu.

Büyük Roma mirasının üzerinde duran Türkiye dünyanın gözbebeğidir. Bunu parçalamayı düşünmek en büyük ihanettir. 

31-05-2021 - MEHMET LEVENTOĞLU