Kendimi İhbar Ediyorum, Ben Bir Suçluyum

       

 

Kendimi ihbar ediyorum, ben büyük bir suçluyum. Belki de bir suç makinasıyım. Görülen o ki, suç işlemeye de devam edeceğim. Kendimi suç işlemekten alıkoyamıyorum. Belki de, tanı konulamayan duygu durum bozukluğu yaşayan biriyim. Herkes gibi olmayı beceremiyorum. Elimde değil, sürüden biri olamıyorum. Yaşadığım “ farkındalık” da başıma bela. Onu da biliyorum. “Azıcık aşım, ağrısız başım” deyip de, bir köşede de oturamıyorum. Habire suç işliyorum. Biliyorum, suçumu merak ediyorsunuz. O kadar çok ki nasıl sıraya koyup nereden başlayacağımı bilmiyorum...

*

        Evimde ayakkabı kutularında sakladığım milyarlarca para yakalanmadı. Onları saymak için beş on tane para sayma makinaları da bulunmadı. Kibrit kutusunda saklayacak kadar bile param yok. Emekli maaşımla zar, zor geçiniyorum. Ama suçum çok daha  büyük.

*

       Askerlik yapmasın diye oğluma çürük raporu da almadım. İstesem de alamazdım. O kadar nüfuslu da değilim. Bedelli askerlik yapması için verecek param da olmadığından askerliğini kuzu kuzu yaptı benim kuzum. İki üniversite bitiren iki gözüm. İş bulamadı. Üzülüyor üzüm üzüm. Oğluma bir iş bulayım desem, nasıl bulayım, geçmez ki kimseye sözüm. Param da yok ki kendi işini kursun diye gemicikler alayım dizim dizim. İyi bir baba olamamak değil bütün suçum. Ondan öte, ondan da büyük benim suçum.

*

     Eskiden balıklar vururdu karaya, balık boldu, doğada türlerin zenginliği, çeşitliliği vardı. Havamız, suyumuz, toprağımız bu denli kirletilmemişti. Şimdi ise insan ölüleri, Suriyeli çocukların cansız bedenleri vuruyor karaya. İnanın tüm bu olup bitenlerde de benim en küçük bir dahlim yok. Bu denli büyük sonuçlar doğracak işler yapacak etkin ve yetkin bir konumda değilim. Ama suçluyum. Hem de çok büyük suçlu.

*

      Anayasayı bir kez delmekle birşey olmaz da demedim. Yönetim fiilen değişmiştir. Sizler de yasaları buna göre değiştirin anlamında bir tek söz de söylemedim. Muhalif olduğum için suçlandığım oldu ama bunların hiçbirisi evrensel hukuk normlarına göre suç değildi. Siz bilmiyorsunuz ama, sizden gizliyorum. Büyük, çok büyük bir suçluyum ben.

*

     HDP binalarını ben kırıp dökmedim. Ben yakıp yıkmadım. Diyarbakır’da, Suruç’da Ankara’da canlı bomba olup ben patlamadım. Yüzlerce insanı ben öldürmedim. Tavuk bile kesemem ki ben. Siz de takdir edersiniz ki öyle olsaydım bu yazıyı yazamazdım. Ölmüş olurdum. Daha ölmedim ayaktayım. Ama her şeya rağmen suçluyum ben.

     IŞID’ı besleyip büyütmedim. “Öfkeli çocuklar” deyip mazur da göstermedim. O canlı bombaların yurdumda bomba patlatmasına, at oynatmasına da ben sebep olmadım. “Elimizde isim listeleri var. Ama Türkiye hukuk devleti, suç işlemeden yakalayamayız” lafını da ben etmedim. Öte yandan yüzyirmibin kişinin yaşadığı Cizre’de, vb. şehirlerde yaşayanları tümüyle suçlu görüp, onların günlerce sokağa çıkmasını engelleyenlerin arasında da ben yokum. Yirmiüç sivilin öldürülmesinde de benim en küçük bir sorumluluğum yok. Bakmayın siz benim bir suç makinası olduğuma, bütün ölümler ziyadesiyle üzer beni. Günlerce toparlayamam kendimi. Bu demek değil ki ben suçsuzum. İflah olmaz, büyük bir suç makinasıyım ben.

*

     Yandaşa ihaleler verip, onlardan rüşvet alıp, havuz oluşturup, kendi medyamı kurup, yavuz hırsız misali ev sahibini bastırmak için, muhalif basını susturmak için, halkı sindirmek için, istediğimi suçlu istediğimi suçsuz ilan etmek için, yüksek volümde, delikanlılık desibelinde yalnız benim söylediklerim dinlenecek, yazılacak diyebilecek konumda da değilim ben. Sütten çıkmış ak kaşık da sayılmam. Benim de suçum çok, saymakla bitmeyecek kadar çok.

    Suçumu itiraf ediyorum. Suçluya suçlusun demenin suç olduğu ülkede yaşıyoruz. Suçluya suçlusun demek gibi büyük bir suç işliyorum ben de. O kadar çok ki suçum, her gün yenilerini koyuyorum üstüne. Suçlarım çoğalıyor sayenizde. Ben de giderek çoğalıyorum suçlarımla birlikte. Milyonları aştı benim sayım. Değil hapishaneleriniz, stadyumlarınız, spor salonlarınız yetmez “ben”lere, benim gibilere. Korkarım suç işlemeye de devam edeceğim, devam edeceğiz sayenizde.  

*

     Kendimi ihbar ediyorum. “Suçlu ayağa kalk” demenize fırsat vermeden, ayağa kalkıyorum ben. Büyük bir suç daha işleyeceğim. Benim gibi düşünenlerle. “Zalimin zulmü varsa, mazlumun HDP’si var” deyip, zalimin zulmüne inat,  bir kasımda oyumu gene HDP’ye vereceğim!...

*

Vereceğiz!...

H.GENCER UÇAR-ERDEK