Ağaç Katliamının Faili Belli Oldu! İlçe Milli Eğitim..

AĞAÇ KATLİAMININ FAİLİ BELLİ OLDU ! 
İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ
...
Bandırma İhsaniye Mahallesi ; 288 Ada, 8 ve 12 Parsel...ve yanındakiler...
Ağaçları kestiren kişi ve kurum kim?
Temelleri attıran kişi ve kurum kim?
Dini Tesis Alanına ŞMG den yer mi alındı ? Genişletiliyor mu ?
Ve, burada ne yapılacak ? (Yatılı kuran kursu) YAZACAM demiştim.. !

MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ AĞAÇLARI ve YEŞİLİ katleder mi ?

Bandırma, terk edilen ŞMG Lisesinin üstünde, Zübeyde Hanım İlkokulu,  İhsaniye Camii ve Bandırma Müftülüğüne verilmiş 288/8 Parsel  741.56 M2 DİNİ TESİS ALANI var. Krokiye bakarsanız 12 parselin, 8 parsele hançer girişi var ve burası yol boyu ağaçlandırılmış ve şuyuulu. 1 Eylül den beri geçtiğimiz Cumartesi-Pazar günü burada bir temel kazısı yapıldı, kazıda GÜLMÜŞ HARFİYAT a ait araçlar kullanıldı ( inşaatı yapanın tabelası yok ? (Bu suçtur), yetmedi, 40-50 yıllık, çok sayıda ağaçlar kesiliverdi.
Çevrede oturanlar, sağa sola ve polise telefonla durumu ihbar etseler de ; 
Ağaçları kestiren kişi ve kurum kim? ..........Anlaşılamadı...
Temelleri attıran kişi ve kurum kim? ...........Öğrenilemedi...
Dini Tesis Alanına ŞMG den yer mi alındı ? ...........Genişletiliyor mu ? Bilinmiyor ?
Ve, burada ne yapılacak (Yatılı Kuran Kursu) ? O da bilinmiyor !

https://www.facebook.com/watch/?v=1247618769233665&extid=WA-UNK-UNK-UNK-...
Büyükşehir olmamızdan itibaren, şehir içindeki okulların Liseler Vadisine taşınmasından sonra okullar ve arazileri arap saçına döndü. Neyin ne olacağı, sahip in kim olduğu karıştı ve maşallah İlçemizdeki STK lar ve Siyasi Partiler de bu konuda duyarsız ve takip eden birileri yok ! Kamuoyu bilgisiz ve şehir efsaneleri ile, vaziyet idare ediliyor.
Pazar günü kahvaltımı bile yapmamışken, kesilen ağaçlardan dolayı birkaç vatandaşımız beni aradı. Ben yetkili makam değilim, şura şura bildirin dedim ancak. Akabinde gittim ve manzarayı yerinde gördüm. Bugün de, hatta yazıyı yazdığım şu saatlerde bile, AĞAÇ KATLİAMI kesim devam ediyor.  Yazık ki, DUR DİYEN BİRİLERİ YOK ?
Buranın gelişimini öğrenmek için araştırmalarıma başladım. Şehir efsaneleri değil de Bandırmalıların gerçeği bilmesi gerektiğini düşündüm. Burada DİNİ TESİS ALANI olarak zaten İhsaniye Camii vardı. 
Bandırma Belediyesinin, 288/8 Parsel ile ilgili, B.Ş Başkanlığının talebi ile ;  1/1000 Ölçekli Uygulama İmar Planı değişikliği, 04/01/2023 Tarihli ve 4 Sayılı Karar ile Mecliste kabul edilmiş. İlgi yer YURT ALANI olarak planlara işlenmiş ve B.Ş e gönderilerek, onayı da istenilmiş. Bu arazi üzerinde Bandırma Müftülüğünün YATILI KURAN KURSU inşaa edeceği söyleniyor.
Bandırma MÜFTÜLÜĞÜ ve Müftümüz ile de görüştüm. Kendilerinin orada 4-6 yaş kuran kursu bulunduğunu, eski binayı yıkmak veya yerine yenisini inşaa etmekle ilgili, şimdilik bir tasarruflarının olmadığını söylediler. Yani neymiş ? Orada atılan temelden ve kesilen ağaçlardan Müftülüğün haberi yok/muş ! ? 
Belediyeye de gittim. Kendilerine ağaç kesimi ile ilgili veya temel atımı ile ilgili bir proje gelmediğini söylediler. Belediyeye gelen tek yazı ; 1/09/2023 Tarihli, Bandırma İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün 288/12 Parsel üzerindeki ağaçların kesileceği ile ilgili bir müracaat. Milli Eğitim in burada bir Ana Okulu İnşaatı yapacağı hakkında duyum var. Bu müracaata da, ağaç kesim izninin Bandırma Orman İşletme müdürlüğünden olması gerektiği hakkında cevap verilmiş. 
Şimdi, 2-3/09/2023 günleri kesilen ağaçlar eğer bu izin yazısında belirtilen yerler ise ; ortaya trajik bir durum çıkıyor. Siz yakın-yıkın-kesin-yapın... izinler ve kanun, arkadan gelir gibi bir şey olmuş ! 
Milli Eğitim Müdürümüzün yoğun ve toplantıları olması sebebi ile kendisi ile görüşüp, konunun teyidini alamadım. Ağaçları kestirenin Milli Eğitim Müdürlüğü olup-olmadığı hakkında,  Telefonlarla ulaşmaya çalışmış isem de, başaramadım. Diğer ilgililer ile yaptığım görüşmelere göre ; Bandırma Milli Eğitimin ana okulu temeli atılmış ve ağaçları da ilçe milli eğitim kestirmiş gibi gözüküyor !  Ama MEM, kestirdik de ama niye kestirdik gelin bi sorun babında... bu konuda gazetemize yazılı açıklama yapabilir. Belki, haklı sebepleri vardır.
Burada DİNİ TESİS ALANI ( Yatılı kuran kursu) imal edilirken, şehir planları değişirken, mahallin konumunu değiştiren oradaki yeşil alanı yok eden, sorumlular kim diyorsanız ? Merkezi İdare, Yerel Yönetimler, meclisler karşımıza çıkıyor.

Meclislerde sözde siyasi partilerin temsilcileri var değil mi ? Peki o zaman siyasi partilerin, başkan ve yöneticilerinin, STK ların bu işten haberi yok mu ? Milletvekilleri ne iş yaparlar ? Varsa da suçlusunuz, yoksa da suçlusunuz arkadaş ? Bandırma da bir yerlerde, sahipler değişiyor, konumlar değişiyor, sosyal durum değişiyor ve siz parti başkanı maşkanı falansınız... öyle mi..? Hadi ordan...!
BANDIRMA, çok basiretsiz yöneticilerin ve siyasilerin elinde, can çekişiyor bu dönem ! Yüzlerce ağacımız gitti...kimseden TIK yok ? BANDIRMA, belki de tarihinin en kötü dönemini yaşıyor... Tekel Binaları yıkıldı, bir iki kişiye peşkeş ile kaldı ? Çocuk Sarayı yıkıldı o da peşkeşin sahibini bekliyor ! Cin Çukuru Stadyum yıkıldı, birkaç kişinin peşkeşi ile orası yıllardır sırıtıyor !

BANDIRMASPOR Süper Lige çıkacak, sahasındaki ışıklandırmayı yaptıramıyor ! Daha buna benzer onlarca olumsuzluk var, terk edilen okullar var, ne olacağı belli değil ? Terk edilen boşaltılan okul bina ve bahçelerine de sahip çıkamıyoruz vesselam !

BANDIRMA, yok olan tarihi ile, plansız şehir gelişmesi ile, trafiği ile acınacak durumda ve Liyakatlı ve basiretli yöneticilerin (varsa öyle Bandırmalılar) el atmasını bekliyor !

 04/09/2023  /RAMAZAN NARİN /BANDIRMA/NOGAYTÜRK