Bandırma Kent Konseyi 2021 Genel Kurulu ...!

BANDIRMA KENT KONSEYİ 2021 GENEL KURULU...!
(TATİLE çıkıyorum bir süre...Kent Konseyi analizim, şimdilik son gazete yazım olsun! )

05/07/2021...

(2) yıldır süren KENT KONSEYİ - BELEDİYE BAŞKANI/LIĞI (ŞAHSİ) çekişmesi ve uyuşmazlığı yüzünden, strateji uygulayan mevcut başkan Dr. Murat ERGÖZ ün, ani aldığı olağanüstü kongre kararı ile, yeni aday Bandırma ADD Şube Başkanı Av/Öğrt Serdar POLAT ve yürütmesi,  Dr. Murat ERGÖZ’ün yürütmesinin yarışması şeklinde, Eken Otel Dalyan Salonunda, ilginçtir...kalabalık bir katılımla gerçekleştirildi  ve....
Yazacaklarım ve tespitlerim ve analizlerim, şahıslara ilişkin değildir. Kimseyi özel eleştirmiyorum. Benim yazı ve analiz tarzımı, artık biliyorsunuz.  (10) yıldır işgal ettikleri KENT KONSEYİ Kurumunu, basamak ve şahsi reklam aracı olarak kullanan, Bandırma da uçurtma uçurtma şenliği, arada sazlı - cazlı yemekli ve Belediyenin araçlarıyla yaptıkları piknik ve gezilerden başka icraatleri olmayan, ama kendilerini CHP siyasetinde biyerlere sokuşturmak için, belediye meclis üyesi olmak için, Belediye Başkan Adayı olmak için, Belediyede maşlı Başkan Yardımcısı olmak için, B.Ş Meclis üyesi olmak için, CHP Mv Adayı, CHP İlçe Başkanı...olmazsa yönetim kurulu üyesi olmak için, aslında SOL SİYASETTE MEDYATİK olmak için,  imar v.b komisyonlarına sızıp oralarda rant projelerinde yer almak için uğraşmış ve kısmende bunu başarmış Tatlısu solcuları, çakma solcular.... Sizler tirübünde oturun !
Belediyede, zaten işbirlikçilikten ve menfaat beklemekten başka birşey yapmayan, AKP liler ve AKMHP liler kenarda dursunlar, aktörleri ve Konsey gerçeklerini konuşacağız ! Seçilen ve kaybeden arkadaşları da tenzih ederim. Onlar, düşündükleri gibi yarıştılar ve müthiş bir performans ta sergilediler. Seçimdir... biri kazanacak, biri kaybedecekti , ve öyle de oldu ! 
Genel Kurulda ; mevcut başkan açılış konuşmasını yaparken, DİVAN için önerge verilmesine rağmen, genel kurulu DİVAN a terk etmekte direnmesi... veya direnir görünmesi, yanlıştı önce... Olağanüstü Kongre değil, olağan kongre olması gerekiyordu ki... Kent Konseylerinin, evet kendine münhasır özel tüzük ve bağlı oldukları yönergeler var da, Genel Kurul açılışını yapanın ilk yapacağı, gündemi oylatıp, divana isim önerilerini isteyip, onları oylayıp, seçilen divanı davet edip, genel kurulu... divana teslim etmektir. O dakikadan sonra (eski) diye adlandırılacak yönetimin,  görevi bitmiş sayılır ve genel kurul üzerinde ve gündem hakkında, gündemin uygulanması hakkında söz hakkı kalmaz ! Dikkat etti iseniz, DR Murat ERGÖZ başkanın, kurulda oluşan sözlü müdahaleler karşısında teslim olarak, divanı oluşturması ile, ilk raundu kaybetti ! Oysa ; STK larda mevcutlar, rakiplere karşı, daima 1/0 öndedirler ve seçimi, mevcutlar yönlendirir. Burda Dr Murat ERGÖZ ün ekibinin de, siyasi tecrübesi olmadığı ortaya çıkmış oldu ! Neyse bunlar bir tecrübedir! 
Dr. Murat ERGÖZ’ün ilk konuşmacı olması da, dezavantajdı elbette. Görev süresinde, Belediye Başkanı Tolga TOSUN ile anlaşamadığı şeyler, tekrar ortaya döküldü ama bu konuda Belediye Başkanının, üstün güç olacağı/olabileceği yönetim tarafından hesaplanmadı. 
a)    KENT KONSEYLERİ, kim ne derse desin, kuruluş yönergelerine bakınız, BELEDİYEYE AİT OLUŞTURULAN, STK ları icraat alanına getirmek için kurulmuş  YAN KURULUŞLARDIR. Bağımsız veya komünist jargondaki gibi HALK MECLİSİ v.s falan değillerdir. Belediye Başkanı TOLGA TOSUN isteseydi... yetkisi vardı, şimdiye kadar anlaşamadığı, yürütme kurulu bulunmayan konseyi, tek başına fesh edebilir, yeniden yapılandırır ve olağanüstü kongreye bile götürebilirdi. 

b)    Neden yapmadı bilmiyorum. (2) yıl heba oldu. O konuda, sayın Tolga Başkan da kabahatlı! 
c)    Ve TOLGA TOSUN Başkan da, ilk konuşmacı olarak kürsüye çıktı ve, bilmediklerimiz yanında, bildiğimiz çekişmeli dönemi anlatıverdi. (3) aylık yeni başkandım, KENT KONSEYİ Seçimini kucağımda buldum ve müdahil olmamaya çalışarak, Dr Murat ERGÖZ ün o kongresinde ona destek verdim ve ona oy verdim deyiverdi. Doğrudur. Belediye Başkanı bu seçimlerde taraftır ve taraf da olabilir doğal olarak.

d)    Ama, müteakip gelişmelerde, yer ve faaliyet ve maddi konularda v.s Murat Başkanla anlaşamadıklarını, eski belediye binasında konseye verdikleri yerlerin kullanımı, personel verilmesi gibi pekçok konuda, Kadın Dayanışması Biriminin kapatılması, namazgahın kapatılması, bir odanın geri alınması konusunda bile çekişmeye düştüklerini, Kent Konseyinin bizim projemiz dediği GENELEVİN yıkılması olayının, Belediye Meclisinin eski 2016 kararı olduğunu, ama yıkma hakkı için satın alma gerektiğini, bunu da Belediye bütçesini hazırladıktan sonra, GENELEVİ satın alarak yıktığını açıklayıverdi !

e)    DESTEK VERMEK Konusunu da doğru olarak açıkladı Tolga BAŞKAN da, her dönem eleştiriler Sedat PEKEL, Ö.Lütfü KAYALAR, Yalçın CÖMERT gibi köhnemiş CHP lilerin, halen seçimin arkasında destekçi ve delegelere ikna çalışma yaptıklarının ortaya çıkması, Tolga Başkanın bunu normalleştirmesi bence iyi olmadı. Hala ne istiyor bu emekli solcular ? 

f)    BANDIRMA BELEDİYESİ KENT KONSEYİ nin, Belediyeye ait bunca yer varken, bir uygun olmayan Otel Salonunu tutmasını, Belediyeden kongre için yer istenilmemesini, Belediyenin dışlanmasını... yadırgadığını da, doğru olarak söyledi. 
Şimdi ben ;  tatlısu solcuları veya çakma solcular ve sadece kendini düşünerek işgalcilik yapan, idealistlik değil, adamın adamcılığını yapan, istikrarsız-gayriidealist solcular diyorum ya bazılarınıza...kızmayın ! 
Seçim sonuçlarına bakıyorum/bakalım mesela ! 
1.    Tur: Serdar POLAT (103) OY, Murat ERGÖZ (94) OY. Fark : (5) OY....Yani (5) oy Serdar POLAT tan eksilse... (98) e düşer, Murat ERGÖZ de (99) OY ile, Başkanlığı tekrar kazanırdı değil mi ? 
2.    Tur: Serdar POLAT (101) OY a düşmüş değil mi ? Nereye gitti o (2) kişi ? Ya Murat ERGÖZ e oy veren (99) da (94) e düşmüş ! Nereye kaçtı o (5) kişi ? 

Bu rakamlara göre ; bu kişiler genel kurul salonunu terk edip gitmişler veya oy atma konusunda, çekimser kalmışlar değil mi ? Birilerinin bunları etkileyip etkilemediğini ben bilemem. Ama ;  Oy attığınız adamın arkasında, sonuna kadar durmanız gerekmez miydi ? 

3.    Tur, GERÇEK in dehşet saçtığı bir turdu. Serdar POLAT, (103)’ten (11) OY arttırarak, (114) OY a yükseliyor, Murat ERGÖZ, (94) ten, (29) kayıpla...  (65) OY a düşüyor ? Keşke, AKP lileri ve ENSAR VAKFINI, açık destek yanına almasaydın ! 45 yıldır siyasetin içinde bir şekilde bulunmuş bir kişi olarak, burda dönen olayı ve dolapları tahmin ederek söylerim de... kırılanlar olur, söylemeyeyim. Onu da... adam satmak var mı ? bazı vaad veya tehditlere boyun eğmek olabilir mi v.s... sizler tahlil edin ! SOL un demokratlık ve siyaset karakterini, burda iyi göreceksiniz... Çünkü ! benim (2 oy) ALDIĞIM seçimde, beni susturmak daki tahammülsüz SOLCULUĞUNUZU hatırladım da, kendi dünya görüşünüzdeki arkadaşlarınıza karşı da aynısınız aslında ! Şimdi de ben size istihza ile gülümsüyorum !  https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=p4-XNkLcPDA&t=20s&fbclid=IwA...

10 Yıldır Bandırma Belediyesi KENT KONSEYİNDE görev almak için, orda yönetici olmak için can atanlar... sizce aslında Bandırma ya, Bandırma halkına mı hizmete soyundular ? Halka Hizmet aşkıyla mı, KENT KONSEYİ solcu arkadaşların saldırısına uğruyor ? HAYIR tabii ki !

Peki nedir bu hırs ve KENT KONSEYİNDE Başkan olmak isteğinin nedeni ? Anlatayım...

1-    İlerideki Belediye Başkanlığı seçimlerinde, kendilerine destek veren Başkanı yıkıp, yerine başkan olmak istiyorlar !

2-    Başkanı yıkamazlarsa, başkan adayı olup ilk sıraya gelemezlerse de fark etmez, ballı maaşla, Belediye Başkan YARDIMCISI olmak istiyorlar !
 
3-    Maaşlı yere gelemezlerse, Belediye Meclis üyeliğine razılar...Oradan ya B.Ş Meclis üyesi olacaklar, ya da Belediyenin ballı komisyonları var, Şerafettin ENGÜDAR dan hatırlıyorum da oralarda RANT DAĞITAN komisyonlar falan da var. Öyle ya İmar Komisyonundan bir plan değişikliği isteyen vatandaş olursa ona RANT MI İSTİYORSUN/RANTİYECİ diyecekler, ama partilerinden biri olunca o rantı (rant ne demekse) onu paylaşacaklar ve istedikleri plan değişikliği meclisten komisyonlardan geçecek...!

4-    Haaa meclise kapak atan KENT KONSEYCİLER, Belediye encümenlerinde de olacaklar tabiii. Encümen var ya encümen....üyeliği bayağı kariyerli halk içinde sizi daha büyük görevlere hazırlar.

5-    Belediyedeki yerlerde daha önce çok görev yapıp göze batmışsanız, yer mi bitti ? Tekrar sıvarsınız paçaları, il başkanı-il yöneticisi, ilçe başkanı, genel merkez MYK üyeliği veya Milletvekilliği adaylığı için uğraşırsınız yahu ! Öyle ya, koskoca KENT KONSEYİ Başkanlığından geliyorsunuz ! Bu siyasi işleri, bizden başka yapacak adam mı var ?

Allah aşkına, lillah aşkına önce bakınız geçmiş bütün Kent Konseyi Başkanlarına...Kimler nerede ve halen nerelerde kıvranıyorlar ? Dünkü Dr. Murat ERGÖZ ün kursağında kalan başkanlığının devamında siyasi kariyerine nerede devam edecek göreceğiz. Kazanan Serdar POLAT arkadaşımızda çok genç, Kent Konseyi Başkanlığı onu kesmez, bakalım onu nerede göreceğiz ikinci etapta ? İlk gelecek görevi, maaşlı Belediye Başkan Yardımcılığı görevi olabilir de, (3 dönem) maaş alan CHP li yardımcı, hala Belediye BAŞKANI OLAMADI...  ona göre Serdar Başkanım...!

KENT KONSEYLERİ BÜTÇESİZ (?), bütün masrafları Başkan ve yürütme kurulu üyeleri tarafından karşılanan, amme hizmeti yapan kurumlar da değildir. Bu konuda da topluma yanlış bilgiler verilmektedir ki, bunu bilgiler, aslında beceriksizliğin ikrarıdır. AB Fonlarından bile, şimdiye kadar milyon dolarlar gelebilirdi Bandırma’ya...!

Tolga Başkandan ricamdır mesela...10 yıldır Belediye Kasasından,  bizim paralarımızdan şimdiye kadar KENT KONSEYLERİNE ne kadar para harcanmıştır ? Kayıtlarınızı, lütfen bize açınız ! Şeffaf olmayı deneyiniz !

Netice de, 2021 Bandırma belediyesi KENT KONSEYİ Seçimleri bitti. Ertesi günü gerçekleşen TEMMUZ-2021 Belediye Meclisi Toplantısında da, Almanyanın kardeş şehri KAMEN e gidecek ekipler ayarlandı ve gelsin geziler ile çalışkan bir meclisimiz de ilan edildi ki, Bandırma yı parlak günler bekliyor ! 

KENT KONSEYİ Seçimleri ile ; Bir Başkan, (6) tane de Bandırma STK larını temsilen Yürütme kurulu üyelerimiz oldu. (10) yıldır yapamadığınız, yapmadığınız hizmetleri... umarım, birlikte çalışarak şimdi yaparsınız ve bölgeye örnek bir KONSEY çalışmasından yararlanabilen Bandırmalılar olarak da, bizler kıvanır ve sizleri alkışlarız. Ama, eski huyunuzu sürdürüp CHP-BELEDİYE siyasetine, cilalı adam yetiştirmek için kurumu kullanırsanız da, aile kurumu şeklinde görüntü verirseniz de...(2) yıl sonraki genel kurulunuzda, bakarsınız ben de MARÇEV olaark delegasyona girerim ve gerçekleri orada haykırırım....BİLİN DE ! Kaybeden ekibe geçmiş olsun, kazanan ekibe hoş geldiniz ve başarılar diyorum !  

07/07/2021 NOGAYTÜRK