Coronavirüs - M.Birol Şahin ve Tekalif-i-Milliye !

Coronavirüs - M.Birol ŞAHİN ve TEKALİF-İ MİLLİYE !

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanımız, daha önce de vurgu yaptığı Tekalif-i Milliye Emirlerine, dün (06/04/2020)  yine vurgu yaparak, 10 Emri tek tek okudu ve C.B Hükümet Sistemince alınan tedbirleri açıkladı !
Önce ; TEKALİF-İ MİLLİYE NEDİR ?  Bir hatırlayalım.
Milli Kurtuluş Savaşımız olan İSTİKLAL HARBİ, her türlü zorluğa ve yokluğa rağmen, gayret ve inançla devam ediyordu... İnönü muharebelerinde, Yunan işgalcilere darbe vuran Türk ordusu SAKARYA SAVAŞI'na hazırlanırken, Mustafa Kemal Paşa ;  5 Ağustos 1921'de 'Başkomutan' sıfatıyla, bizzat ordunun başına geçmişti. Büyük Millet Meclisimiz de, 3 aylık süreyle bütün yasama yetkilerini de, Başkomutan'a devretmişti. Başkomutan bu yetkilere dayanarak ; 7-8 Ağustos'ta, Tekâlif-i Milliye (Milli Yükümlülükler) emirlerini (10 Madde) yayımladı.
TEKALİF-İ MİLLİYE EMRİLERİ NEDİR, NASIL UYGULANIR?  8 Ağustos 1921 yılında yayınlanan 10 maddelik Tekâlif-i Milliye Emirleri :
Her ilçede, bir tane Tekâlif-i Milliye Komisyonu kurulacak.
Halk, elindeki silah ve cephaneyi, 3 gün içinde orduya teslim edecek.
Her aile, bir askeri giydirecek.
Yiyecek ve giyecek maddelerinin, yüzde 40'ına el konacak ve bunların karşılığı daha sonra geri ödenecek.
Ticaret adamlarının elindeki her türlü giyim eşyasının yüzde 40'ına el konacak ve bunların karşılığı daha sonra geri ödenecek.
Her türlü makineli aracın, yüzde 40'ına el konacak.
Halkın elindeki binek hayvanlarının ve taşıt araçlarının, yüzde 20'sine el konacak.
Sahipsiz, bütün mallara el konacak.
Tüm demirci, dökümcü, nalbant, terzi ve marangoz gibi iş sahipleri... ordunun emrinde çalışacak.
Halkın elindeki araçlar, ayda bir defa olmak üzere 100 km'lik mesafeye ücretsiz askeri ulaşım sağlayacak.
Dünyayı saran, COVİT-19 adı verilen bir virüs salgını ve CORONAVİRÜS PANDEMİ si ile, karşı karşıyayız ve 11 Mart 2020 ye kadar, bu konuda yeterince tedbir almamışken, 06 NİSAN itibariyle ;  ölü sayımız 649 a, toplam vaka sayımız da 30.217’ye ulaşmıştır !
İlk tespit edilen pozitif vakadan sonra ve artan grafikleri müteakiben, ilgili kurumlarımız vasıtasıyla, artık her gün tedbirler alınıyor. Cumhurbaşkanımız ulusa sesleniş konuşmalarında, bu tedbirleri açıklıyor ve bugün olarak ; ‘EVDE KAL TÜRKİYE’ dendiğinden, artık milletçe ev hapsindeyiz. İlk tedbirlerden olarak, TC Hazinesinden 100 milyarlık bir destek paketi açıklanmış ve ‘BİZ BİZE YETERİZ’ sloganıyla, milli dayanışma ilan edilmiş ve devletin verdiği İBAN numarasına, bir yardım/bağış kampanyası düzenlenmiştir. Yani durum ciddidir..!
Balıkesir AKP B.Ş Meclis üyesi Av. M. Birol ŞAHİN, sayfasında paylaşmış. Endişe etmeyin. Biz bu virüsten haberdardık ve 1 yıldan beridir bütün tedbirlerimizi aldık...? 
 “ Mehmet Birol Şahin 4 saat ·  “ Korkma, Endişe ve Panik yapma..! Türkiye Cumhuriyeti Virüs Salgınına 1 yıl önceden Planlaması ile zaten hazırdı.. Videoda https://www.facebook.com/mehmetbirol.sahin/videos/3405036846177802/  1 yıl önceden yapılan hazırlıkları anlattım.. Devletimize güvenin Fitnecileri değil Sağlık Bakanlığı'nı dinleyip takip edin, Devletin tedbirlerine uyun..Virüs bittiğinde Türkiye Dünyanın en gözde ülkelerinden birisi olacak... Çünkü hazırlıklarını yıllar önce yaptını okursanız göreceksiniz..” demiş ve videosunu da yayınlamıştır. Amenna ve sadakna !
Aldınız da... Biz bize yeteriz bağış kampanyasını, neden başlattınız ve neden iki de bir bize Tekalif-i Milliyeyi hatırlatıyorsunuz ? Bunlar yerine ;  bizi 1 yıl önceden neden uyarmadınız arkadaş ? 1 yıl önceden sınır tedbirlerini alsaydınız ve bizi de sosyal mesafe 3 adım, ellerini sabunla sürekli yıka, sosyal izole ol, zorunlu olmadıkça kalabalıklara çıkma...niye demediniz de, cuma namazını bile devam ettirdiniz ? Özrün kabahatından büyük, M. Birol ŞAHİN.
M.Birol ŞAHİN ; Sana soruyorum... İYİ Parti MV ve Gurup Başkan Vekili Ö. Lütfi TÜRKKAN, günler önce sizin gösterdiğiniz C.B Genelgelerini bulup, TBMM deki basın toplantısında, ‘VEBAL HÜKÜMETİN’ diyerek, hesap sormak babında, basına sunmuştu o belgeleri, değil mi ? Lütfi TÜRKKAN bunları açığa çıkarmasaydı, sen çıkıp bu konuşmayı yapacak mıydın mesela ? Bence ; Yapmayacaktın ve keşke konuşmasaymışsın..!

Ben dahi o belgeleri ve o basın toplantısını yazmışım 2 NİSAN da... ‘COVİT-19 BİLE BİLE LADES !’  1. Belge : Dünya Sağlık Örgütünün çalışmalarında ortaya konulan ve Türkiye’nin de uyarıldığı, gelecek sağlık risk planında ortaya çıkan PANDEMİK İNFLUENZA ULUSAL HAZIRLIK PLANI..! https://www.grip.gov.tr/depo/saglik-calisanlari/ulusal_pandemi_plani.pdf  
Kim yapmış bu planı ? T.C. Sağlık Bakanlığı HALK SAĞLIĞI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ ! 
2. Belge : T.C Sağlık Bakanlığı, bu uyarı ve planı sayın Cumhurbaşkanımıza arz etmiş ve CUMHURBAŞKANLIĞI mızda, bu plana uygun 2019/5 PANDEMİ GENELGESİNİ yayımlamış ve Resmi Gazete de yayımlatmış, değil mi ? https://www.facebook.com/notes/ramazan-narin/covit-19bile-bile-lades-/31...
Haa ; kusuruma bakma (seni severim-sayarım) bu belgelerin cevabını verecek olan bir Belediye Meclis üyesi değil, mensup olduğun partinin başkan ve sözcüleridir. Siyasette biliyorsun muhatap olmak diye bir kural vardır. AKP nin gurup başkan vekilleri çıkıp konuşsaydı keşke !  Bir yıl öncesine dayanan tedbirleriniz varsa bizim bilmediğimiz, bari onları söyleseydin ! Özrün (sunumun) kabahatından büyük ! M. Birol ŞAHİN
İmdiiiii ! Birleşmiş Milletlerin, 2017 yılındaki  ID-2020 Toplantısı ve genelgesi var. Burada, bu salgına CORONAVİRÜS e, hem de 2020 gösterilerek  işaret edilmiş. Bunu dikkate alan DSÖ Dünya Sağlık Örgütü de, bir PANDEMİ GENELGESİ yayınlamış (ve bu örgüte Türkiye de üye). Yani, M.Birol Şahin’in ikrar ettiği gibi, TÜRKİYE Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığımız da, SALGINDAN haberdar ve C.Başkanlığımız da, BM ve DSÖ nün bu raporlarına uygun, 2019/5 Sayılı Genelgesini ve talimatlarını, 12 NİSAN 2019 da (1 yıl önce) yayınlamış mı ? Evet yayınlamış ! 
Peki, Cumhurbaşkanlığına bağlı kurum ve kuruluşlar, başta hükümet, başta Sağlık ve İçişleri ve Milli Eğitim Bakanlığı, Meclis Başkanlığı, AKP Genel Merkezi v.d… ve dahi muhalefet partileri, bu genelgeye uyarlı acaba hangi tedbir faaliyetlerini yürütmüşler ? 
Sahra hastanelerini mi kurmuşlar ? Test Kitleri ve ilaçları ve oksijen cihazlarını mı hazırlamışlar ? Umreye gidişe izin verilirken, SALGIN v.s yoktur diye organizatörlere izin veren, kimdi mesela ? Organizatörler, elimizde belge var diyorlar da...Ahh BASİRET ahh ! 
Ama hakkını yemeyelim, önceden hazırlandığı belli bir BİLİM KURULU listesi varmış ki, hemen o kurul ve bilim adamları göreve çağrıldı ve yine önceden hazırlanmış Basın ve TV larda bu konuda konuşacak ve halkın nabzını tutacak konuşmacılar da hazırlanmış ki, maşallah... 7x24 hepsi, CORONAVİRÜS ve HÜKÜMETİ konuşuyor...Ama farkında değiller, korku imparatorluğunun bülbülleri gibi olmaya başladılar.  
Birol Şahin’e de sormak isterim, 2017-2019-2020... AKP Balıkesir Büyükşehir Belediyesini yönetmiyor muydu ? Sen de mecliste değil miydin ? PANDEMİYE HAZIRLIK, hanginiz bir önerge verdi veya meclisiniz, pandemiye yönelik, hangi tedbirleri aldı o yıllarda ? Biz onları da duymak istiyoruz ! Sorumluluktaki kusurunuzu, BİLİYORDUK diye örtemezsiniz !
Şimdi, biz halka...biz ölüm iflas korkusuyla yaşayan vatandaşlara... Tekalif-i Milliyeyi hatırlatıyorsunuz uzun zamandır. Tekalif-i Milliye, 8 Ağustos 1921, yani SAKARYA SAVAŞINININ öncesidir...BİLİNE ! Dönün 1921 e ve, gelin 2020 ye...Türkiye nin şartlarını kıyaslamanız mümkün mü ? Atatürkçülük yapmak, tekalifi milliye İSTİKLAL SAVAŞI-SAKARYA SAVAŞI şartları ile, bugünkü coranavirüs pandemisini ÖZDEŞLEŞTİRMEK, ASLA DEĞİLDİR. O şartlarda, o 10 Emirde, elkonulanlar... bedeli ödenmek üzere halktan alınmış ve müteakip yıllarda da bedelleri geri ödenmiştir. Sizlerde geri ödeyecek misiniz ?

Veya ; bugün BİZBİZE YETERİZ denilerek toplanan bağışlar mı geri ödenecektir ? Devletin sırtından geçinen 5 müteahhidin verdiği bağışlar, faiziyle geri mi ödenecektir acaba ? Faiziyle geri ödemeyi biz, 17/25 ten de hatırlıyoruz da... 
Hani Türkiye Cumhuriyeti en hazırlıklı ve en zengin ülkelerden biriydi ? Hazinemizde para mı kalmadı ? 2018 Bütçemiz, 768.8 milyar TL idi değil miydi ? Biz işbu coronavirüste ne yaptık ? 2 milyarı garip gurabaya 1000 er lira dağıtılmak üzere ( dağıtım listesi de şeffaf değildi)  diğerleri içinde 98 milyar, yani toplamda 100 milyar-cık bir bütçeyi, ancak bu salgına ayırabildik değil mi ?
Sayın Cumhurbaşkanımızın, dünkü Ulusa Sesleniş konuşmasındaki 10 emri okumasını, hala kimse ciddiyetle değerlendirmiyor. Bana göre deniliyor ki ; işbu coronavirüs belası daha büyüyecek ve, ne bitiş tarihi ve ne de sonuçları belli değil. Savaşlarda kaybettiğimiz insanlardan, Allah korusun daha fazlasını da kaybedebiliriz yani. O zaman, savaş şartlarını uygulayabiliriz, aynen tekalif-i milliye maddelerinde geçen el koymaları da, yarından tezi yok, yapabiliriz mi denilmek istenmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımızın, bu manada verdiği mesajları hepimiz iyi anlamalıyız. KORKMADAN İYİ ANLAMALIYIZ !
Haaa, Sayın Cumhurbaşkanımız, 2019/5 Sayılı uyarı genelgesine rağmen, işsizlik fonundaki paraları başka yerlere harcayandan, Merkez Bankasındaki  İhtiyat Akçesini başka yerlere harcayanlardan ve gerekli eğitimi ve uyarıları 1 yıldan beri halka yapmayanlardan, günü gelince, mutlaka hesap ta soracaktır ! Ama, gün o gün değildir.
GÜN, evde kalma ve kendimizi, kendimiz ile birlikte yakınlarımızı ve diğer insanları korumak kollamak, sosyal fiziksel mesafelere dikkat etmek günüdür. Bütün mal ve varlıklarımız, devletindir. Daha az hasarla atlatabileceğimiz bu felakette, hasarın büyüklüğünün veballeri kimdedir, kim hesap verecektir, bunu da … yaşarsak, zaman gösterecektir.  

TTK. 07/04/2020  NOGAYTÜRK