Kılıçdaroğlu'nun Elektrik Faturası


KILIÇDAROĞLU’NUN ELEKTRİK FATURASI

Genel Başkan, 31 Aralık’ta elektriğe yapılan zamlar geri alınana kadar faturalarımı ödemeyeceğim, dedi. İyi de, düşünülmeden taşınılmadan alınmış böyle bir karar, tepki, eylem olur mu ? Halktan kopuk, tek başına...

Genel Başkan; değişik sorunlarla ilgili Partililere aman oyuna gelmeyin, sokağa çıkmayın, eylem yapmayın diyor. Kendisi yapıyor. Neyi amaçlıyor, neyi göstermek istiyor anlamak mümkün değil.

Sonra, Genel Başkan böyle eylem kararları alırken, adalet yürüyüşünde de böyle olmuştu, Partinin yetkili organlarını niye dışarda tutar anlaşılır gibi değil. MYK, Parti Meclisi ,Milletvekilleri, İl başkanları , Belediye başkanları, koskaca örgüt niye var?

Peki , bundan sonrası ne olur?

Başta MYK, Parti Meclisi, İl başkanları, İlçe başkanları ve yönetim kurulu üyeleri Milletvekilleri ve de belediye başkanları, belediye meclis üyeleri Genel Başkanı yalnız bırakamayacak/bırakmayacak Genel Başkanı destekleyerek elektrik faturalarını yatırmayacaklar. Ardından da üyeler gelecek (?!) Sıraladığım yetkililer elektrik faturasını ödemeyebilirler. Elektrikleri de kesilmeyebilir.

Adalet yürüyüşünde olduğu gibi tepki kitleselleşecek.

Olur mu? Bu kez tutmaz, olmaz.

Ulusal basın, yazı yazıldığı ana kadar, bu konuya yeterince yer vermedi,üzerinde de durmadı. Parti sözcülerinden de henüz bir açıklama duymadık. Herhalde onlarda ne yapacaklarını bilmiyorlar.

Yukarıda sıraladığım Partimizin üst yöneticileri elektirik faturalarını yatırmayabilirler. Elektrikleri de kesilmeyebilir. Ancak bir hafta elektrik faturasını ödemeyen/ödeyemeyen vatandaşın elektriği anında kesiliyor. Karda kışta , okulların açık olduğu bir dönemde , salgın nedeniyle insanların evde çalıştığı bir ortamda elektriğinin kesileceğini bile bile halk böyle bir işe kalkışmaz. İnsanlar elektrik faturalarını ödeyemezken bir de açma kapama ve gecikme cezası mı ödeyecekler?

Geçinemeyen, hayat pahalılığından şikayetçi olan insanlar zaten örgütlü ya da örgütsüz eylemli ya da eylemsiz sıkıntılarını, sorunlarını şu veya bu biçimde dile getiriyorlar, getirmeye çalışıyorlar.

Şimdi madalyonun bir de öbür yüzüne bakalım. Burası da çok önemli.

Genel Başkanın elektrik faturası ödememe tavrına karşılık AKP’liler, biz de büyükşehirlerdeki su fiyatlarının yüksekliğinden şikayetçiyiz, su fatularını ödemiyoruz derse ne olacak? Olacağı belli. Bu iş ekonomik sıkıntıda olan CHP’li belediyeleri iyice zora sokar. Üstelik suyu da kesemezsiniz.

Bu ara biz de BASKİ’nin su faturalarını mı ödemesek(?!) Su faturaları çok geliyor.

AKP iktidarının iyice zorlandığı bir dönemde Genel Başkanın bu çıkışı AKP’’lileri biraz olsun rahatlatacağı gibi kendisini ve Partimizi zora sokacağı açık.

Partinin yetkili organlarını dışarda tutarak, ortak akılla alınmamış , halkın desteği olmayan bu ve benzeri eylemlerin destek bulması, yığınsallaşması olanaksız.

Örgütü ve örgütlü mücadeleyi öne çıkararak, bunu bilinç haline getirerek iktidar olma hedefine ulaşabiliriz. Aksi durumda ana muhalefet partisi olmaktan bile çıkarız.

11.02.2022,Bandırma Gültekin MUTLU