Madra-19 Hamileri..Akp-Chp-Mhp-İyi Parti..

MADRA-19 hamileri ; AKP-CHP-MHP-İYİ PARTİ vd...

RAMAZAN NARİN

COVİT-19 Pandemisi altında inim inim inliyoruz ya...gözlerimizden kaçırılan, gizlenen ve coronadan daha vurucu ve öldürücü siyanürle altın aranan MADRA-19 u, siyasiler ve yolunu bulan gazeteciler, maalesef halktan gizlediler...Ama gerçeklerin, günün birinde ortaya çıkmak gibi, kötü bir huyu vardır...Bu gerçeği göstermek için ; BURÇEP (38 STK dan oluşan BURHANİYE ÇEVRE PLATFORMU, 10/05/2020 de bir imza kampanyası düzenleyerek, bildiri yayınladı... Gazetemiz BANDIRMA GERÇEK te 20/05/2020 Tarihinde  “CHP'li Meclis Üyelerinin de Onay Verdiği Altın Madenine Çevrecilerden Tepki “ başlıklı, detaylı bir haberi yayınladı...https://www.gercekbandirma.com/chpli-meclis-uyelerininde-onay-verdigi-al... bunlar, gözleri açmaya yetmedi ! Şimdi, GERÇEKLERİ göstermenin zamanı ! Acıtsa da, yavaş yavaş ve sonuna kadar, lütfen okuyun!
Şimdi, olay sırasıyla gelelim ve covitten tehlikeli MADRA-19’u tanıyalım...
2019 KASIM...Yer Balıkesir Büyük Şehir Belediye Meclisi.  TÜMAD Madencilik-Nurol İnşaat ve Ticaret A.Ş.-Nurol Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.-Otoyol Yatırım ve İşletme A.Ş.-Nurol LLC-Nurol Georgia LLC isimli bir şirketimiz var, Ankara’daki bütün işlemlerini 2015’ten beri tamamlamış ve Balıkesir B.Ş Belediyesinden gereken izin ve ruhsatları talep ediyor... 2.BİRLEŞİM ve 2019/1029 Sayılı Karar. 85 Üye katılmış, 3 RED, 82 KABUL... Ve gereken izinler mecliste onaylandı ve MADRA gitti ! şekil   (A)   da görüldüğü gibi !
MADRA Dağından haberi yoktu !  07-08/08/2019 İYİ Parti Genel Başkanı sayın Meral Akşener, o günlerde KAZ  Dağları'nda yaşanan çevre katliamına tepki göstermek için, bölgede tutulan Su ve Vicdan Nöbeti'ne katıldı. Akşener, Kaz Dağları'nı ziyaret eden ve nöbete katılan, ilk siyasi parti genel başkanıydı ve Halkın da ; teveccühüne mazhar oldu...Ama 3 ay sonra olacaklardan haberi yoktu, çünkü teşkilatları ve Belediyelerin meclislerinde görevli meclis üyeleri, kendisini bilgilendirmemişlerdi...! 

MERAL AKŞENER KAZ DAĞLARINDA SİYANÜRE DİRENİYOR !
Meral Akşener’in bizzat gelerek, Balıkesir’deki bazı CHP li İYİ Partili meclis üyelerinin de, bazı milletvekillerinin de, direnişçilere destek verdiği KAZ Dağının tam karşısında, Burhaniye/İvrindi arasında...MADRA Dağı diye bir dağ daha vardı...Kaz Dağları gibi, o bölgenin oksijen kulesiydiler...Şimdi ikisi de, çatır çatır yanıyor ! CHP li Başkan Ali Kemal DEVECİLER’in benim haberim yok, ben geldiğimde herşey bitmişti deyip KABUL oyu vermesinden sonra, mücadele edecek STK lara yardımcı olurum demesi, izahtan vareste!
2019 KASIM B.Ş Belediye Meclisinin önceki oturumlarından birinde TÜMAD Madencilik in, Proje alanı orman ve tarım alanlarını kapsasa da, ruhsat alanı,  6.606,37 hektardan (7.902 futbol sahası büyüklüğünde) oluşan talebi, gündeme gelir. Cılız da olsa, birkaç Meclis üyesinin itirazları üzerine ; Büyükşehir Belediyesince oluşturulan  komisyonca, talep ve mahali incelenip, çevreye zarar vermediği ?   bütün partilerin üye verdiği komisyon raporu ! ile tespit edilir. Sözde İtirazen... “Balıkesir Maden sahalarının incelenmesi” önergesi veren meclis üyelerinin başvurusu sonucunda ;   “Söz konusu maden sahası  ve zenginleştirme tesislerinin, mevzuatları gereği ilgili kamu kurumu ve görevli kuruluşlar tarafınca  denetlendiği; ve gerçekleşen teknik ziyaret ve incelemeler neticesinde , madencilik faaliyetlerin yürütülmesi hususunda olumsuz bir durum görülmediği;” şeklinde verilen karar B.Ş Meclisinin önüne gelir.   Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Meclisince de ;  2019 YILI KASIM AYI 2.BİRLEŞİMİ’nde 2019/1029 Sayılı Karar ile  talep;  oy çokluğu ile onaylanır.
Sadece 3 Meclis üyesi, oylamada HAYIR oyu kullanır. 1- CHP/Ayvalık Ahmet ERKAL, 2- CHP Karesi Süleyman Cengiz DİKİCİ ve 3- CHP Edremit Ayhan HALİL. Diğer katılan 82 Meclis üyesi ise, EVET oyu verirler.
Böylesi önemli bir konuda, gurupların kararları da yoktur ama (9) Meclis üyesi Çevre Sağlık Komisyonu üyesi falan oldukları halde ;  1- CHP Bandırma Selim PANÇ, 2- CHP Erdek İbrahim İLHAN,  3- CHP Manyas Tancan BARÇIN, 4- CHP Manyas Zerrin TOK,  5-AKP Bandırma H.Fahri ATLI,  6- AKP Bigadiç Süleyman SARAN, 7- AKP Burhaniye Mehmet ZEYBEK, 8- AKP Karesi Türkan BUĞRA, 9- AKP Altıeylül M.Zahid Bayram, ilgisiz ve İZİNLİDİRLER ! Seçmenleriniz de size izin verecek, bekleyin !
___SİYANÜRLE ALTIN ARAMASINDA  ‘KABUL ‘  OYU KULLANANLAR ;___ 
AKP : Yücel YILMAZ, Dinçer ORKAN, Hasan AVCI, Yasin SAGAY, Uğur GÜNERİ, Feyyaz ÇİFTÇİ, Mehmet Birol ŞAHİN, Zeynep ÖZDEMİR, İsmail AVCU, Cemal AKKILINÇ,  İsmail AKGÜN, Ramazan BAHÇAVAN, Mustafa KORKMAZ,  Akif KANDEMİR, Muhammed Mustafa SALI,  Murat TUNA, Seval Özbay OKUR, Yaşar Ceyhun MIRIZ,  Kemal KALYONCU, Çiçek Mutlu KOCAMAN, Emin ERSOY, Esat ŞIK, Yusuf ÖZKAN, Recep SÜZER, Ahmet ÖNDER,  Yusuf CENGİZ,  Ali Rıza DENİZ, Rıfat KÖYBAŞIOĞLU, İsmail CAKUL, Ali KOÇ, Ekrem PEHLİVAN, Süleyman AKSOY, Recep Ali AYAZ, Turhan ŞİMŞEK, Fedai TAVŞAN,
Bahattin UYSAL, Ekrem YAVAŞ, Fahrettin DOLAR, Orhan KAYA, İbrahim DÜRMÜŞ. (40)
CHP ; Tolga TOSUN, Yalçın CÖMERT, Adil Levent ÇOŞKUN, Burhanettin AĞABEYOĞLU, Onur SATICI,  Mehmet ÇAKIR, Orhan GAGA, Yüksel TÜRK, Burhan AST, Ali Kemal DEVECİLER, Bülent BAŞARAN, Murat YAZGAN, Oktay ERBALABAN, Selman Hasan ARSLAN,  Tümdeniz ÇELEBİ, Halime Nalan KORKMAZ, Davut ÇENGEL,Hasan YAPRAKÇI, Canan KIRDAR, Mehmet İrem HİMAM, Hüseyin Gazi PİŞGİN, İbrahim PALAZ, Mehmet Ersoy FİDAN, Özgür DÖNMEZ, İsmail ŞAFAK, İbrahim ALTAŞ, Mehmet ÇETİN. (27)
BANDIRMALILAR
İYİ PARTİ :  Nurettin GÜNEY, Ömer ÖZTÜRK, Emine Nur ÇÖLLER, Basri Ersan KIRBAŞ, Özgür ÇELEBİOĞLU, Ali YILDIZ, Raşit GÜNHAN, Metin ÖZPINAR, Recep CAN, Serkan Mehmet ERTAN. (11)
DP : Mesut ERGİN, Merih  ARSLAN, Mehmet KARABOĞA, (3)
MHP : Mustafa Levent GURUP. (1)
Bu isimleri iyi not edelim ki, yarın bizden oy isterlerken ne kadar çevreci ve halkın sağlığını düşünen kişiler olduklarını falan söylerler de, biz de sorarız...Siz ne ayaksınız kardeşim ?
2019 Kasımında COVİT-19 Pandemisi Çin ve İran da başlamıştı...Sayın Cumhurbaşkanımızın da, 13/04/2019 Tarihli 2019/5 Sayılı, 2020 yılında olabilecek bir pandemi için, genelgesi vardı. Pandemiyi bu olaya niçin karıştırıyorsun diyenler olabilecektir de... bazılarının, karanlıkta nasıl balık avladığını göstermek için pandemi tarihlerine dikkat çekiyorum.  Pandemi için önlem alması gereken Ankaralılar ve Balıkesirliler maşallah, TÜMAD Madencilik için, Madra Dağımızı feth etmişler ! Madra-19 da, böylece oluşmuş !
Ruhsatlandırılan firmanın, AKP Yandaşı olduğu konusunda iddialar var da, işbu Altın Arama işinde Almanya nın parmağı var mı ? Veya bu şirketin yabancı ortakları var mı bilmiyorum. Sayın Büyük Şehir Meclis üyeleri içinde 20 tane Belediye Başkanı da var, meclis üyelerinin ne iş yaptığını takip eden 20 ilçenin siyasi parti başkanları var, yönetim kurulu üyeleri var, var oğlu... var. Yani ortada bir pasta bölüşülmüşse, galiba yüzlerce paydaşı vardır. Neticede oradan ALTIN ÇIKARILACAK DEĞİL Mİ ? Bu altından Belediyelerin, yöre halkının, hükümetimizin payı nedir, vallahi bilmiyorum ! İvrindi, Edremit, Burhaniye ve Belediyeleri ne kazanacak mesela ? Açıklama... borcunuzu ödeyin !
İmdiii ; işbu siyanürle altın aranacak alandaki bütün yeşillikler ve ağaçlar kesildi biliyorsunuz değil mi ? Yani ormanlar gitti. Yaylalar, meralar ve içme sularımızda gidecek haliyle...Doğa perişan edilmiş ve iç acıtıcı...Körfez Bölgemiz başta, onbinlerce canlı ve insan, siyanür denilen zehirden ne kadar etkilenecek ben bilemem. 1200 personel çalıştırıyormuş şirket ve pandemi için de, herhangi bir mola vermemiş ! Ruhsattan sonra, Büyükşehir Belediye Başkanımız Yücel Yılmaz; “Bölgemize ve ülkemize ekonomik açıdan değer katan, istihdam sağlayarak bünyesinde 1200 personel çalıştıran TÜMAD Madenciliği ziyaret ederek, yapılan çalışmalar hakkında bilgi almış ! “ Yani bilgiler onda !
Yücel Başkanımızdan, Balıkesir’in bu faaliyetten, ne kazanacağını, ne kadar altın alacağını, açıklamasını bekliyoruz doğal olarak. Sayın Cumhurbaşkanımızın da, içimizi aydınlatacak açıklamasına ihtiyacımız var da...duyar mı bilmem ! Amma ; yukarıda anlattığım olayların gerçekleşmesine, katkı sunan siz siyasiler ; 
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, CHP Milletvekilleri, İl yöneticileri, Meclis gurup başkanvekiliniz başta, meclis üyeleriniz...AKP ile ortak bu katliam denilen projeyi, nasıl yürüttünüz ? İl, ilçe, Belediye Başkanları... hadi konuşuverin gayri ! Neden imzacısınız ?
İYİ Parti Genel Başkanı sayın Meral AKŞENER’in taa Kaz Dağlarına gelip ordaki siyanürü durdurmaya çalışırken, aradan çok zamanda geçmediği halde, MADRA Dağındaki aynı katliama, meclis üyelerinin destek vermelerini, kim nasıl izah edebilir ?  Meral AKŞENER den de, İsmail OK’tan da, Nedim TUNA’dan da, 11 meclis üyenizden de, 20 ilçe başkanınızdan da açıklama bekliyoruz arkadaş ! Açıklama borçlusunuz ! Neden imzacısınız ?
DP nin 3, MHP nin 1 tanecik üyesi zaten AKP kadrolusu olduklarından, onlar da AKP lileri açıklama yapmaya zorlarsa, fena olmaz...Fena olmaz çünkü yarın halkın içine girince, attığınız imza size belki batmaz... Atarsınız suçu AKP nin üzerine, olur biter !
Bu yazıyı neden yazdım...Ben bir siyasi teşkilatta değilim, çevre derneğim falan da yok...İşbu meclis üyeleri içinde tanıdıklarım arkadaşlarım var ama bu olaydan kamuoyu yeterince zaten bilgilendirilmemiş ve birçok meclis üyesi neye imza attığını dahi bilmiyor ! Bandırmanın tanıdığı 5 imzacıyı facebok ta yazınca, pekçok CHP li, AKP li, İYİ Partili geçinenlerin bile bu olaydan haberdar olmadıklarını gördüm veya düzenlenen Rapora itimad için EVET dedik dediklerini duydum da, içim acıdı. Yahu 50 yıldır siyasetin içindeyim. Ben bir siyasi partinin başkanı, yöneticisi dahi olsam, benim meclis üyem bana gündemi getirecek kardeşim, ben de ekibimle o gündemi... irdelecem, sorgulayacam ve evet mi diyelim, hayır mı diyelim diye karar alıp, bunu da meclis üyeme dikte edecem. Ama görüyorum ki, kimsenin bir şey bildiği yok ve herkes kafasına göre, ikili ilişkilerle siyaset yapıyor, parmak kaldır, parmak indir yapıyor ! Havanız batsın !
Ve bu duyarsız, ve bu umarsız siyaset yüzünden de halkımız, çocuklarımız, torunlarımız tehlikeye giriyor ve onların geleceğini karartıyoruz. Bütün canlıların, bütün organizmaların geleceğini yok ediyoruz hatta...Eyyy EVET diyen İvrindililer, Burhaniyeliler, Edremitliler... vicdanınız rahat mı demeyecem, vicdanınız sızlasın ! MADRA-19 Katliamında hepiniz mesulsünüz. hepiniz suçlusunuz ! Hepiniz borçlusunuz ! Corona bahane, vahşi kapitalizm şahane !

 12/05/2020 NOGAYTÜRK