Nerden Baksan Tutarsızlık..

“NERDEN BAKSAN TUTARSIZLIK NERDEN BAKSAN AHMAKÇA”
Bugün halen daha severek dinlenilen bir Ahmet Kaya şarkısı var.
“Başım belada,
Tabancamı unutmuşum helada,
Nerden baksan, tutarsızlık, nerden baksan ahmakça” 

Üç yıl içinde Bandırma yerel yönetimin yaşadığı tutarsızlıklara şahit oldukça üzülmemek elde değil. Ve yine son bir haftada gözler önüne serildi. At gözlüğü takmadan yereli biraz takip edenler bu tutarsızlıkları, ahmaklıkları bilip anlatmaya çalıştıysa da her daim ensemizde var olan "siyaset tüccarları"nın sesi daha fazla çıktığı için kimselere kendilerini anlatamadılar. 
Madde madde özetleyelim. 
Geçmişi 2014 yılına dayanan sadece Bandırma’yı değil tüm Güney Marmara’nın, ekolojik, sosyolojik, kültürel ve politik yapısını bozacak, yozlaştıracak Ağır Metal OSB süreci. Devletin otoritesini arkasına alanlar bu yıkım sürecine karşı üç maymunu oynadı. Halka yalan söyledi.
Bugünlerde ise gündemde olan eski askeri (ordonat) çamlık alanı. Bu defa “şiir gibi” “uzlaşmacı” bir şekilde yöneteceğiz deyip AKP Büyükşehir politikalarına teslim olup ortaya çıkacak rant paylaşımı hesabı yapan siyaset tüccarları ranttan saf dışı bırakılınca feryad-ı figan ortalığı yıkıyor. Bir yandan mazlum ve mağduru oynarken öte yandan tanıdık bir sözcük olan “kandırıldık” ey halkım diye acziyetlerini ortaya koyuyor. 
Konu ile ilgili yazdığım her yazıda söyledim. CHP Bandırma ilçe yönetimi ve belediyesi  Rotaryen, Lions  ideolojisi ile dizayn edilmektedir ve bu durumuyla halktan uzaktır, elitisttir. Bu kulüplerin kendi yollarında ne yaptıkları halkı ilgilendirmiyor ama Bandırma'yı  dizayn etmelerine halkın itirazı geçerlidir . Bandırma bu haliyle yönetim erkini sandıksız aday belirleme sistemiyle  ele geçirmiş siyaset tüccarlarının kontrolündedir. İmar planlamaları 3-5 müteahhidin rant beklentili yatırım planlamalarına göre dizayn edilmiş  CHP ilçe yönetimi  parti politika, tüzük ve genel başkanın söylemlerinden uzak bir halde tek hedef genel seçime odaklanmış örgütün samimi kitlesini de kandırmaktadır.. Halkı kandırdığını sanmak ahmaklıktır.

Sürekli “Balıkesir benim ailem” diyen, herkese gülücük dağıtan, futbol tabiriyle "ortada boş top çeviren" Genel Başkan Yardımcısı ve Başdanışman Sayın Ahmet Akın ise farkındaysanız tüm bu  olup bitenleri görmezden gelerek sıyrılmaya çalışmaktadır. Hiç bir ciddi konuda somut bir söylemi olmadığının herkes farkında. Ama Büyükşehir Belediye Başkanlığına  garanti bakan Sayın Akın kendi görüntüsünün  farkında değil.  Hatta gelişmelere seyirci kalarak adeta zülmü cesaretlendirmiştir.  Bugün Bandırma özelinde yaşanan sorunların baş sorumluları CHP ve Bandırma siyasetini dizayn eden, kendini vazgeçilmez sanan CHP’nin dinozorlaşmış, kendilerinden başka kimseye faydası olmayan siyaset tüccarlarıdır. Bugün yaşanan sorunların ikinci sorumlusu da, bütün bunları çok iyi bildikleri halde yaşadıkları kente karşı sorumluluğu hiçe sayan CHP üyeleri, delegelerdir. Nemalandırdıkları arka bahçeler  Demokrasi Platformu, Gümçed, "sözde" sendika temsilcilerinin eleştirdikleri her şey Kent Konseyi de keza gerçekleştirilen   eylemsellik  yapmacıktır. Hepsinin belediyeden desteği vardır ama hiçbirinin halk desteği yoktur. Üyelerini bile eylemine getirmekten kopuklardır.
Bu yapılar Belediyenin adeta arka bahçesine dönüşmüş;  kişisel, siyasal  çıkar ilişkisi beklentisinde  olanların sıçrama tahtası konumuna gelmiştir. Somut örneği olarak Başkanın karides çiftliğine karşı "trajikomik eyleme" koştura koştura gidenler, şehrin talanına sessiz kalmıştır. Karides çiftliğinin çevreye zarar verdiği  dünyada ilk kez bizde ıspatlanmış oldu  ve  o kadar önemli 
Balıkesir’in bütün muhalif yapıları Türkiye İşçi Partisi Milletvekili Genel Başkan Yardımcısı bir Barış Atay etmemiştir.   
Büyükşehir’in son meclis toplantısına bakıyorsunuz, AKP Büyükşehir biz o alana otel, konut, benzinlik, ticaret merkezi yapacağız, Bandırma belediyesinden istediğimiz ve aldığımız taslak çalışmada bu yönde diyor.  Şehir sürekli büyüyor, konut kiraları fahiş derecede arttı. Oraya lüks konutlar yapacağız, gelir düzeyi yüksek olanlar oraya gidecek diğerleri onların boşalttığı yere böyle bir devir gerçekleşecek diyor. Allah aşkına bu cümlenin, bu zihniyetin neresine bir şey söyleyeyim. Hani deve misali. Nerem doğru demiş ya aynen öyle. Tek başına bu cümle Balıkesir Büyükşehir politikalarının da hangi temele dayandığını gösteriyor. Dar gelirlinin beklentisi TOKİ'ye engelleme üstüne engelleme.  Bugün binlerce  evsiz Bandırmalı TOKİ'yi bekliyor sayın müteaahit başkanımızın haberi  yok mu sanıyorsunuz.  Zaten Büyükşehirden  bir beklentim yok. Onlar kendi ideolojik çizgilerinde tutarlı davranıyor. Onlar zaten “ben zenginleri severim” diyen ideolojinin devamı. Onlar zaten “her mahallede bir milyoner yaratacağız” diyenlerin devamı. Onlar zaten “amaç için her türlü aracı mübah gören” bir ideolojinin 21. Yüzyıl versiyonları. O yüzden böylesine eğri olup doğru görünen adamlar için yeterli alfabe ve dil bilgim yok.
Yalana, talana, her türlü irine ve cerahate doymayan Anadolu toprakları emperyalist işgalden bu yana hoyratça durumla çok karşılaştı. Ama er ya da geç kısa çöp uzun çöpten hakkını aldı. Yine alacak. 
Toplum olarak ihtiyacımız olan tek şey hangi parti ve ideolojiden olura olsun siyaseti zenginleşme aracı olarak gören profesyonel ve dinozorlaşmış kişilerden uzaklaştırmak. Bu sadece siyasal partiler için değil. Yoksul kesimin çıkarlarını savunması gereken odalar, borsalar, sendikalar gibi düzenle çıkar ilişkisine girmiş bütün yapılar için gerekli.  
Şimdi bu yazıyı sabırla veya küfürle sonuna kadar okuyan sevgili kardeşim…. Eğer bir an objektif davranıp özeleştiriyle okuduysan sorun yok. Ama okuduğun her sözcüğe bir yanıt hazırlamak için okuduysan, sosyal medyada yapacağın yorumlarla bol bol küfredebilirsin, hakaret edebilirsin. Bunda da sorun yok. Yazı o zaman hedefine ulaşmış demektir.  Çünkü kral çıplak!
Sonuç olarak bütün bir şehri yönetme iddiası taşıyan doğru görünümlü eğri adamlar topluluğunun tavırları ve söylemlerine sessiz kalanlarda olmak üzere  nerden baksan ahmakça.    

25-07-2022/ CEVDET AYAN