CHP Bandırma Kongreye Doğru

KONGREYE DOĞRU
Her seçim yenilgisi sonrası sözde “öz eleştiri” yapar, hatalarımızı, eksiklerimizi değerlendirip bir sonraki döneme “yeni” adıyla hazırlanırız ama değişen bir şey olmaz. 
Türkiye’de ne kadar anlamlı söz, deyim ve terim varsa son 25-30 yılda elbirliğiyle içini boşalttık. 
Cumhuriyetin içini boşalttık, Tek Adama geçtik. Laikliğin içini boşalttık, Tarikatların egemen olduğu bir düzene geçtik. Milliyetçiliğini içini boşalttık, bir gün kafatasçı, ertesi gün ümmet yapısını egemen kıldık. Halkçılığın içini boşalttık yandaşlara çalışır olduk.  Devletçiliğin içini boşalttık, en güzel topraklarımızı ve fabrikalarımızı haraç mezat satan müflis tüccar olduk. Devrimciliği bıraktık, “yeni sol” adıyla neo liberal bir kafa yapısıyla özgüvenimizi kaybettik. Geriye kala kala çok az “çağdaş uygarlık, bol miktarda “Ümmet Kültürü” ve en çok da fırıldak bir kafa yapısı kaldı. 
Sağ kültürü benimsemiş siyasal oluşumlar için bu normal. Onlar için söyleyecek söz çok ama gerek yok. Sorun “sol, sosyal demokrat, Atatürkçü” olduğunu iddia edenler. 
Genel değerlendirmeden önce yerele bakmak gerekir ki genelin nasıl oluştuğu ortaya çıkar. “Değişmeyen tek şey değişim” denir ama sağ olsun bizim “Aslan sosyal demokratlar” bunun yanlışlığını kanıtlayarak tarihe geçtiler. 
Nasıl mı?
Hadi başlayalım. 

*
Bandırma’nın son yirmi yılının siyasal aktörlerine şöyle bir hatırlayın. AKP’de bir isim. CHP’de onlarca isim. CHP’dekilerin her biri ayrı telden çalıyormuş gibi görünse de hepsi aynı tele vuruyor. Siyasal kariyer ve ekonomik çıkar. Pek çoğunuzun “hadi ordan ” dediğini duyuyorum. Önemli değil. Ama gerçek bu. 
CHP seçim sonrası kongre sürecine hazırlanıyor. Mahalle delegeleri belirlenecek. İlçe, il kongreleri derken Kurultaya gidilecek. Sonra “sözde değişim”.
Peki bu süreç nasıl işleyecek? Uzun uzun yazmaya, anlatmaya veya örneklemeye gerek yok. Sadece bir dönem önceki Bandırma’daki kurultay sürecini anımsamak yeterli. 
Pek sosyal demokrat il başkanı, taze milletvekilinin tetikçiliğini yaptığı, herkese gülücük ve mavi bocuk dağıtan Ahmet Akın’ın tepe noktasında olduğu bir operasyonla, önce Hüseyin Bahar’ın başkanlığındaki ilçe örgütüne darbe yapıldı.  Daha sonra Dursun Mirza saf dışı bırakıldı. Sonra düşük profilli bir ilçe başkanı ve yönetim ve Proje Belediye Başkanı. 

Bütün bu operasyonları iki kişi mi yaptı? Tabi ki hayır.

Bu operasyonlar planlanıp uygulamaya sokulurken işin arkasında Bandırma CHP’yi babalarının çiftliği sanan, ya da kendilerini ileri zekalı gören aslında siyasal ve ekonomik beklenti peşinde koşan bir avuç siyaset baronu yaptı. Ortaya da bir ayağı sağda, öteki ayağı nerde olduğu bilinmez, dili sosyal demokrat beyni neo liberal bir belediye başkanı çıktı. Bu süreç işlerken Bandırma CHP’deki beş parçaya bölünmüş grupların biri en fazla ikisi dışında hepsi pazarlık peşindeydi. Bu oluşuma destek verirsek biz ne kazanırız? Seranis Otel’de Ahmet Akın görüşmeleri, Eken prestij Otel yemekleri gibi pazarlıkların yapıldığı yerlerin isimlerini tek tek sayabilirim. Bir gün önce destek açıklaması yapıp ertesi günü unutulan sözler. Belediye Meclis üyelerinin belirlenmesinde Ahmet Akın’ın pazarlık masasındaki rolü. Kimse bu “pazarlıkları” uzlaşma çabası veya fikir alış-verişi demesin. Ortada beş parçaya bölünmüş bir CHP var. 
Gücü her eline alan delege yapısını değiştiriyor. Gücü her eline alan delegelere mavi boncuk dağıtıyor. Gücü eline almak isteyen delege ağalarına ve delegelere yemekler veriyor. Gücü eline almak isteyen hangi delegenin nasıl bir zaafının olduğunu araştırıyor. Sözde Cumhuriyet Balolarında ve diğer özel günlerde yer kapma kulisleri…
Kimse kusura bakmasın demeyeceğim. İsteyen nereye, neyi bakmak istiyorsa baksın. Umurumda değil. Ama gerçeğin çok az bir parçası bu.
Şimdi çok yakın bir tarihte, 20 Temmuz’da, mahalle delegesi seçimleri var. Üyeler ellerini vicdanlarına koymalı. Kişisel çıkarlarla ve zenginliklerle bir toplum mutlu olamaz. Sokakta işsiz ve aç gezen her bir yurttaş bütün zenginlikler için bir tehdittir. Birilerinin emir ve önerileriyle hareket eden aklını kiraya vermiş delege, ilçe başkanı ve yönetimle hiçbir değişim yaşanmayacağı gibi partinin ideolojisinden uzaklaşmasına, dayanışmanın ve birliğin yok olmasını sağlar. 

Sevgili CHP üyesi,
İçi boşaltılan, sadece kulağa hoş gelen yenileşme sözleri boş bir balondan ibarettir. Yenileşme isimlerle değil ideolojiyle olur. CHP’nin ihtiyacı olan tek şey fabrika ayarları olan altı ilkeye tavizsiz bir şekilde sahip çıkması ve politikalarını buna göre belirlemesidir. 
Bunun içinde seçeceğiniz delegeler, kendi çıkarlarından önce ülkeyi ve partisini önde tutmalıdır. 
Sevgili CHP üyeleri, üye olmak için birilerinden onay alınması gereken Amerikan Merkezli Rotaryenlerin ve Lionsların egemen olduğu bir CHP Anti -Emperyalist olamaz. Böyle bir CHP Sosyal demokrat olamaz. Böyle bir CHP halkçı olamaz. Senin yaşadığın sorunları anlayamaz ve onlara çözüm üretemez. Böyle bir CHP yönetiminin AKP’den hiçbir farkı yoktur.
Uzatmaya gerek yok. Bandırma CHP’nin yönetim profiline ve Belediye Başkanı ve Meclis üyelerinin ve CHP yi dizayn edenlerin bu yapılarla olan ilişkisine bir bakın yeter. 
Ne kadar sana yakın ne kadar senden uzak göreceksin. 
Umarım bu defa masaya yumruğunu vurup gerçek değişimi başlatırsın.   

16-07-2023 / CEVDET AYAN