Halk Affetmiyor

HALK AFFETMİYOR.

Genel seçimlerin Haziran 2023’de yapılacağını varsaysak bile siyasal dengelerin değişmeye başladığını görüyoruz. Bunun somut örneği son birkaç zamandan beri yerel politikanın gündemindeki isim olan Turhan Çömez’in önceki gün Santral Kültür Merkezinde katılmış olduğu etkinlikten görüyoruz. Etkinliği Enerji-İş Sendikası organize etmiş konuşmacı olarak da Turhan Çömez davet edilmişti. Konuşmacı Turhan Çömez’di ama katılımcı kitlesi geniş siyasal yelpazeye dayanıyordu. Katılımcı kitlesinde merkez sağdan (Anap, DYP, DP) olduğu kadar AKP ve CHP tabanından da pek çok isim vardı. CHP tabanının katılımını sadece ittifaka destek olarak düşünmenin biraz fazla iyimserlik olduğunu düşünüyorum.
Peki, son dönemde Turhan Çömez’e bu kadar ilgi gösterilmesi neden? Bir dönem gerçek dışı savlarla pek çok isme yönelik linç politikası sonucu adı “vatan hainliğine” kadar çıkan Turhan Çömez ne oldu da tekrar ülkede ve yerelde çok konuşulan ve dinlenen bir isim oldu? 
Bunun uzun uzun analizine gerek yok.  Kısa ve tek bir yanıtı var.
Halk haksızlığa, hukuksuzluğa, zulme, iftiraya ve linç girişimlerini affetmiyor. Er yâda geç herkesin hakkını geri veriyor. Turhan Çömez ilk tercihinde siyasal hatalar yapmış olabilir. Eleştirilebilir, tartışılabilir. Ancak 15 yıl sonra bile bölgede halen daha büyük bir etkinliği varsa bu ne olursa olsun halktan kopmadığını ve haklı olduğunun kanıtıdır. Tepeden inmeci politikalar, baskılar, isimler ve darbelerle siyaset şekillenecek olsaydı Rahmetli Süleyman Demirel yedi kere gidip 8 kere gelmezdi.
Aynı durum, sosyal demokrasiden hızla merkeze kayan CHP Bandırma için de geçerli. Belediye Başkanlığı adaylarının belirlenmesinden ilçe Başkanlığı ve yönetimine kadar bütün yapılar haksız hukuksuz ve liyakatsiz bir şekilde CHP Bandırma ve Balıkesir örgütündeki oligarşik yapı tarafından belirlenmiştir. Başkan Adaylığı ve ilçe yönetimi sürecinde haksız ve hukuksuz uygulamalar yapılmış sonrasında linç girişimlerinde bulunulmuştur.
Belediye Başkanı aday belirleme sürecinden başlayacak olursak, bir dönem Meclis üyeliği, bir dönem Başkan Yardımcılığı yapmış ve sonra Belediye Başkanlığı yapmış Dursun Mirza’ya karşı failleri meşhur CHP örgütünden veto gelmiştir. Geçmişine döndüğünüzde Sayın Mirza’nın partinin bütün kademelerinde görev aldığını CHP’nin bir neferi olarak çalıştığını görürsünüz. Kendi partisi “hak, hukuk, adalet” mitingleri düzenlerken, yine CHP’nin farklı isimlerle iki kez çalışma yaptığı Bandırma’da her defasında büyük farkla ismi öne çıkmasına rağmen Bandırma’ya tepeden inme Tolga Tosun dayatılmıştır. Bu dayatmada güler yüzlü Genel Başkan Yardımcısının rolünü unutmamak gerekiyor. 
Dursun Mirza’yı sevmeyebilirsiniz. Eleştirebilirsiniz, tartışabilirsiniz. Hatta sert eleştirilerde bulunanlardan biri de benim. Ancak partisinin incelemelerine, İçişleri Bakanlığının incelemelerine ve sonrasında başarısız her girişiminde eski yönetimi suçlayan Sayın Tolga Tosun’un açıklamalrı dahil olmak üzere bugüne kadar hiç kimse suç duyurusunda bulunmadığı gibi yargılandığı ve aldığı bir cezanın olmadığını biliyorum. 
Evet, siyasette yer alan figürler yenilenmeli, değişmeli. Ancak bunu yaparken ahbap-çavuş ilişkileri içerisinde birilerine haksızlık ederek, rencide ederek yapıyorsanız bu vefasızlık ve nankörlüktür. Hele ki bugün oturduğunuz koltukların gücünü kullanarak birilerini değersizleştirmeye çalışıyorsanız bu düpedüz yargısız infazdır. 
Turhan Çömez’in konferansı sonucu görülmüştür ki halk, haksızlığı, hukuksuzluğu, kumpasları affetmiyor. Halk er yâda geç herkesin hakkını veriyor. Turhan Çömez’in milletvekilli adaylığı şimdiden hayırlı olsun. 
Şimdi CHP Bandırma ve Balıkesir örgütleriyle Genel Merkez şapkasını önüne koyup “biz nerede yanlış yaptık” diye düşünsün. Geçte olsa hatadan dönmek bir erdemdir.
Yoksa halk affetmiyor.    

15-09-2022/CEVDET AYAN/BANDIRMA