Mehmet Atak'a Sorular

MEHMET ATAK’A SORULAR
Hırs insan benliğini ele geçirmeye görsün. Bir de kibirle birleşti mi her yol mübah her şey mümkün. Bu iki özellik insanın beynini ve yüreğini ele geçirdiği anda dün inandığınız bütün değerler anlamını yitirir. Her şeyi güzel bir demagoji aracı olarak kullanmaktan çekinmez usta demagoglara taş çıkarır bir hale gelirsiniz. Temeli Özal ile atılan AKP ile zirve yapan köşe dönmeci neo-liberal düşünce yapısıyla, yeri gelir yılan gibi kıvrılır, yeri gelir bir bukalemuna taş çıkartırsınız. 
En uç noktalarına kadar sızılmış son kale CHP’nin yöneticilerinin genel durumu bundan ibaret. CHP 1992 yılında tekrar açıldıktan sonra alt yapı üst yapıyı değil, üst yapı alt yapıyı şekillendirdi. Dolayısıyla alt yapıda aynen üst yapıdakiler gibi küçük olsun benim olsun mantığı ve seçkinciliğiyle particilik oynamaya devam ettiler. Bu süreçte önemli olan liyakat ve yetenek değil önemli olan sermaye gücü ve arkana aldığın finans çevrelerinin desteği oldu. Hal böyle olunca CHP yerel örgütlerinden biri olan Bandırma İlçe örgütü yıllardır bir avuç seçkinin at koşturduğu bir yere dönüştü. Bunun yolu da Hüseyin Bahar’a kurulan kumpas ve yapılan darbeyle açıldı. CHP Bandırma’nın sosyal demokrat ağır abileri ise üç maymunu oynadı. Hani hak-hukuk-adalet diye bağıran abiler. 
Sonra ne oldu? Önce her mevkiye aday olan Selim Panç Büyükşehir Belediyesi Meclis üyeliğinden istifa ettirildi ilçe başkanı yapıldı. Yaklaşık dört yıl boyunca varlığı yokluğu belli değildi. Milletvekilliği adaylığı için istifa edince yerine yönetimde yer alan Mehmet Atak seçildi. Tabi ki başta Tolga tosun ve diğer siyaset tüccarlarının desteğiyle. Mehmet Atak Başkanlığında CHP 14 Mayıs seçimlerine girdi. 
Bandırma’da naif ve saygılı bir insan olarak bilinen Sayın Mehmet Atak’a İlçe Başkanlığı yaptığı ve partiyi seçime götürdüğü dönemle ilgili bazı sorularım var. 
•    Sayın Mehmet ATAK,14 Mayıs seçimlerinde sandıklara sorumlu ve müşahit gönderemediğinizi ve bu konunun Fox TV ve Nevşin MENGÜ tarafından haber yapıldığını sanırım biliyorsunuzdur. Bir önceki yerel seçimlerde Bandırma’da %50’nin üstünde oy almış bir partinin ilçe başkanı olarak bunu nasıl açıklarsınız?
•     Sayın Mehmet ATAK, yine 14 Mayısta seçim günü sabah altıdan itibaren görev yapan partili üyelerinize yemek gönderme konusunda ciddi sorunlar yaşandığını hatta sizi bu konu ile ilgili arayan üyelerinize " Bu konuyla ben ilgilenmiyorum, benim görevim değil" dediğiniz doğru mudur?
•    Sayın Mehmet ATAK, propaganda döneminde ilçe başkanı olarak inisiyatif alıp program yapamadığınız, Belediye Başkanının günü birlik programları dahilinde seçim çalışmaları yürüttüğünüz pek çok partili tarafından ifade edilmektedir. Böylesi önemli bir seçimde partiyi belediye başkanının inisiyatifine terk ettiğiniz için pişman mısınız?
Kısa bir dönemde yürüttüğünüz ilçe başkanlığı sırasında çok önemli bir seçim döneminde göstermiş olduğunuz başarısızlıklara rağmen tekrar ilçe başkanlığı için aday oldunuz. Sosyal olayların somut kanıtları olmasa da hepimizin bildiği gerçekler vardır. Bu gerçeklerden biri de yönetim kurulu listenizi sizin değil, başta Belediye Başkanı, başkanı oraya oturtan siyaset tüccarları ile rotaryen-lions kulüpleri ile tüccar, rantiyeci ve emlakçılar ile “sözde” aydınların pazarlıklarıyla oluşmuş bir liste olduğunu biliyoruz. Siyasette “ittifak ve iş birliği” olağandır. Herkes herkesle iş birliği yapabilir. Sizin listenizde oluşan bu ittifakla ilgili olarak;
•    Sayın Mehmet ATAK, mahalle delege seçimlerinin başladığı ilk günden son güne kadar etik olmayan bir şekilde Bandırma Ticaret Odası Başkanının, Bandırma Kent Konseyi Başkanının, Eğit-Koop yöneticilerinin, Bandırmaspor taraftar gruplarının parti önünde militanca size destek vermelerini demokratik bir hak olarak görüp içinize sindirebiliyor musunuz?
•    Deprem gibi hayati bir konu Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Meclisinde görüşülürken Bandırma Belediye Başkanı'nın toplantıya katılmayarak (Tolga Tosun’un kendi açıklamasıdır.) sizin listenize destek olmak için günlerce Parti önünde üye avcılığı yapmasını doğru ve etik buluyor musunuz? Siz ve Belediye Başkanı için Bandırma ve Bandırma halkına hizmet mi önceliklidir yoksa İlçe Başkanlığı mı?
•    İşsizliğin ve ekonomik krizin ülke genelinde tavan yaptığı bu dönemde Belediye Başkanı ve yetki verdiği bazı isimlerin, CHP'li üyelere sizin listenize oy vermeleri karşılığında iş vaadinde bulunmalarını, gıda yardımı yapmalarını içinize sindirebiliyor musunuz?
•    Sayın Mehmet ATAK, içinde bulunduğunuz Yönetim Kurulu ve İlçe Başkanlığınızın 3 yılda 3 kez Gençlik Kolları Başkanını değiştirdiğini ve yine 3 kez Kadın Kolları Başkanını değiştirdiğini hangi demokrasi anlayışıyla açıklıyorsunuz?
•    Sayın Mehmet ATAK, sırf sizin taraf olduğunuz listeye destek vermedi diye bir mahallenin Kadın Muhtarını, Bandırma Belediye Başkan Yardımcısının bağırarak tehdit etmesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Yerel basında CHP li olmadığı halde nedense ATAK aşkıyla yanan  Gölge Adam tarafından da haksızca "eleştirilen" muhtara karşılık daha büyük sorumluluk ve kamu görevi taşıyan Belediye Başkanı hakkında en küçük bir eleştirinin yapılmamasını nasıl yorumluyorsunuz?
•    Son olarak delege seçimlerinde bir kaos ortamı yaratılarak bayan üyelere hakarete varan ifadeler ve sözlü saldırılara rağmen ilçe başkanı olmanız halinde parti içi barışı nasıl sağlayacaksınız? Önceliğiniz partiyi birleştirip büyütmek mi yoksa makam mevki için  size destek veren grupların çıkarlarını savunmak mı? Partiyi birleştirip bütünleştirmekse adeta bir saadet zincirine dönüşmüş bu ilişkiler yumağında ne yapacaksınız?
Sayın Mehmet Atak, delege seçimleri döneminde her fırsatta birlik beraberlik mesajı vermenize rağmen yukarıda özetlediğim olaylarla ilgili hiçbir açıklamanız olmadı. Hatta son bir hafta içinde ortaya çıkan gerek serviste unutulan yavrucak ile ilgili gerekse Park Bahçeler Müdürlüğü olayıyla ilgili hiçbir açıklamanız da olamadı. Hatta hiçbir bütçesi olmayan Kent Konseyi nin İSRAF şovuyla ilgili bir cümleniz de olamadı. 
Herkes sizi naif ve saygılı biri olarak biliyor. Bence en büyük makam bu.
Gerçekten bütün bu olanları (daha fazlasını da biliyorum) içinize sindirebiliyor musunuz?

17-08-2023/CEVDET AYAN / görüş ve düşünceler için: cevdetayanlar@gmail.com