Bayramdan Bayrama.. Kurban Neden Pahalı!

BAYRAMDAN BAYRAMA
Kurban kesmenin "marjinal faydası" bayramdan bayrama da olsa fakirlerin evine et girmesidir. Kesenlerin kurbanlarını paylara ayırıp, kesemeyenlere dağıtması güzel bir gelenek. Oysa günümüzde “Allah için kurban, küp için kavurmaya” evrildi!.  Kurban artık dağıtmaya değil de kesenlerin küplerine yol alıyor. Gerçi çağ atladık sağ olsun buzdolabını bizlere tanıştıran iktidardan sonra küpten kurtulduk derin dondurucuya geçtik. 

Bektaşi’ye sormuşlar: “Namaz kılar mısın?” Bektaşi hızlı hızlı cevap vermiş: “Bayramdan Bayrama, Bayramdaan Bayrama”
Besleme maliyetlerinin çok yüksek olduğu ülkemizde ucuz kurban, ucuz et, ucuz süt ve süt ürünleri yemek "bayramdan bayrama" bile hayal. 
Bu ön sözden sonra bayramdan bayrama neler oluyor birde ona bakalım.

**
Bayramdan bayrama” akla gelen kurban fiyatları neden satıcı için düşük alıcı için yüksek oluyor, onu  bir irdeleyelim.

Neden hayvancılık sektörü "kurbandan kurbana" akla geliyor?
Neo liberal politika uygulayan siyasal iktidarlar halkın gündemine yönelik somut düzenlemeler yerine onların o anki tepkilerini yumuşatacak, göz boyamaya yönelik söylemler ve eylemler içerisine girer. Amiyane tabirle “halkın gazını” alırlar.

Bunu yaparken; bir dönem yaşadığımız gibi “patates ve soğanın” uygun koşullarda depolanması gerektiğini bilmeyenler ,depocuları  teröristlikle itham eder.

Çiftçiyi “gözünü toprak doyursun” demekten  çekinmezler.

**

Milyonlarca liralık destek verdiklerinden bahsederler ama verdikleri destekle bir depo mazot alamazsın1.

%0 (yazıyla yüzde sıfır) faizle destek verdikleri de var.  Ama onlar “katma değer “ üretiyor!.

Ne yapıyor da katma değer üretiyor?

Örneğin sözleşmeli tohumluk ürettiriyorBu destekten faydalanan şirketlerin hemen hemen hiç birinin tohumluk üretimi için yeterli arazisi yok!Üretimi köylüye yaptırıyor. %0 faizli krediyi şirket kullanıyor.

Üretici Tarım Kredi Kooperatifleri ve bankalardan %30-40 faizle kredi kullanıyor. Şirket %0 faizle... 

*
Düşük veya %0 faizli kredi ve diğer desteklemeler sadece tohumculuk şirketlerine tanınmış bir hak değil. Desteklemelerde  samimiyet yok. Örneğin yeni bir teknoloji olmamasına rağmen sadece 20-25 kg’lık balya yerine 300-400 kg’lık balya yapan makinalar için destekleme yapılırken hayvan beslemede yeni bir teknoloji yaratan "Hasılmatik" teknolojisi yıllardır destekleme kapsamına alınmamakta.

Yunanistan, Bulgaristan, Suudi Arabistan, Gürcistan ve Japonya’ya ihraç edilen hayvan besleme teknolojisi Tarım Bakanlığı tarafından "sebebi ne hikmetse" henüz fark edilmedi.
Teknoloji ile ilgili çok özet bilgi olarak söylemek gerekirse . Hasılmatik hayvan besleme maliyetlerini ortalama %30-40 oranında düşüren ve döl verimliliğini sürekli kılan bir teknoloji. 
Dolayısıyla besleme maliyetlerinin çok yüksek olduğu ülkemizde, ucuz kurban, ucuz et, ucuz süt ve süt ürünleri yemek bayramdan bayrama bile hayal olmaya devam edecek. Ta ki birisi çıkıp İskender'in düğümüne kılıcını vurana dek. Kısaca çözümler zor değil.. 

*
Bayramdan bayrama haber bültenlerine konu olan “kurbanlık fiyatları” satıcı ,alıcı  ve son tüketici  için makul olması isteniyorsa iki sorunun mutlak surette çözülmesi gerekir.

Bunlardan birincisi damızlık hayvan materyallerinin ülkemizde çoğaltılması, bir diğeri de besleme maliyetlerinin düşürülmesi ve yemden faydalanmanın arttırılması. Pek çok batılı ülke gibi "sadece" büyük değil küçük üreticiliğin "özendirilerek" desteklenmesi.
İkisinin çözümü de çok kolay.

Sadece bir kararnameye bakar. Ama o kararname "ne hikmetse "çıkmaz.

Çünkü o kararname çıkarsa; ithalattan para kazananların ekmeği kesilir.
***
İnsanların ve hayvanların daha ucuza ve sağlıklı karnını doyurabileceği, hakkın, hukukun ve yaşamın kutsal olacağı bayramlara olan özlemimle..

Kurban Bayramınız kutlu olsun!.