Nikah törenlerinde ki siyaset ve Dursun Mirza

 

NİKAH TÖRENLERİNDE Kİ SİYASET ve DURSUN MİRZA___

Bandırma CHP Belediye Başkanı sayın Dursun MİRZA, Erdek’te yapılan düğünle, oğlunu evlendirdi.

Ehh… oğlan babasının CHP siyasi kimliği dolayısıyle, düğünde de siyaset vardı elbette. Davetlilerdeki ağırlık, elbette ki CHP lilerdeydi…

Öncelikle, siyasi kimliği olmayan gençlerin, kendine münhasır kimliklerinde birbirlerini sevmiş olmaları ve bir yastıkta kocamak için evlenmeye karar vermiş ve evlenmiş olmalarından dolayı, gençleri kutluyor, hayatlarında başarı ve mutluluk onlarla olsun diyorum. Mutlu olun gençler !

GELELİM NİKAH SİYASETİNE…

Önce ; kendi nikah ve düğünümü hatırladım tabii ki…1979 yılıydı. Susurluk Ülkü Ocakları Başkanlığı yapmıştım ve MHP İlçe Başkanlığını yürütüyordum. Nikahımın, iki unsuru kalmıştır aklımda… Biri, Cennet Mekan Rahmetli Başbuğ ALPARSLAN TÜRKEŞ’in TELGRAFI, diğeri de Susurluk Belediye Başkanı Mehmet ÖZDEMİR’in, nikah memurunu göndermeyip, bizzat gelip kıydığı nikahım…Yani ben de, nikahımı siyasete alet etmişim.

Oğlumun 3 yıl önceki nikah ve düğün töreninde de, sağolsunlar… MHP Aksakal Belde Belediye Başkanı Üstün TAŞDEMİR ile CHP Milletvekilimiz Namık HAVUTÇA, nikah şahidimiz olmuştu da, şeref vermişlerdi de, bu resim ile de sanırım ben ; siyasi bir mesajı (basına yansımasa da) kendimce vermiştim.

Şimdi, Amerika ve Avrupayı bilmem de, Türkiye’de benim bildiğim uzun yıllardır siyasetçilerin düğünü, hep SİYASİ olur… Ve, bir SİYASİ GÜÇ GÖSTERİSİ şeklinde geçer. Başbakan, Bakan, Milletvekili, Parti Genel Başkanları da… zaman zaman bu tür nikahların, argümanı olurlar.

Siyasetçilerin kıydıkları nikahlar ile siyasetçilerin şahitlik yaptıkları evliliklerin ne kadar uzun ömürlü olduğu hakkında elimizde bir veri yok. Ancak siyasi nikah ve düğünle, evlenen gençlerin hayatlarında, sanırım en büyük REFERANSLARI nikahlarını kıyan veya nikah şahitliklerini yapan siyasiler olur. Bu güç gösterisi/lerini, asla kınamıyorum.

NİKAH SİYASETİ ve oradaki güç gösterisinin resmini görmek için, şimdiki Cumhurbaşkanımızı ve onun ÜÇ çocuğunun, nikahlarını araştırdım.

BURAK-BİLAL-ESRA ERDOĞAN NİKAHLARI…

Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın, siyasi yasaklı olduğu (bugüne göre çok güçsüz), 2001 yılında evlendirdiği oğlu Burak Erdoğan ile Sema Ketenci'nin nikahı (1) ; mesela iki şahitle kıyılmış. Eski MSP li Recai Kutan oğul Burak’ın, AKP döneminde öldürülen Muhsin Yazıcıoğlu da, gelin Sema Ketenci’nin şahitliğini yapmış.

Tayyip Erdoğan'ın Başbakan olduğu dönemde (2003) evlendirdiği oğlu Bilal Erdoğan ile Reyyan Uzuner'in evliliği ise (2) ; beş şahit önünde, daha görkemli gerçekleşmişti. Kız tarafının şahitliklerini Arnavutluk Başbakanı Fatos Nano, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ile AKP İstanbul Milletvekili Nevzat Yalçıntaş ; Bilal Erdoğan'ın şahitliklerini ise ; TBMM Başkanı Bülent Arınç ve İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi yapmıştı. 2001 ile 2003 farkı…

Başbakan Erdoğan'ın kızı Esra Erdoğan'ın Berat Albayrak'la 2004'teki evlilik töreni ise (3) ; dördü yabancı lider olmak üzere, altı şahitle gerçekleşmişti. Çiftin şahitliklerini Ürdün Kralı Abdullah, Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref, Yunanistan Başbakanı Karamanlis, Romanya Başbakanı Adrian Nastase, TBMM Başkanı Bülent Arınç ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül yapmıştı. Nikahları da, bizzat İstanbul B.Şehir Belediye Başkanı (A. Müfit GÜRTUNA) tarafından kıyılmıştı.

DURSUN MİRZA OĞLUNUN NİKAHI…

Yukarıdaki örneklerden görüldüğü gibi, siyasiler NİKAHLARINDA kendi siyasetlerinin güç gösterisini yaparlar düğünlere davet ettikleriyle, katılımla, nikah kıyan ve şahitlerle…

Ama bizim CHP li Başkanımız, CHP li bir başka Belediye (ERDEK) sınırları içinde oğlunun nikah törenini ve düğününü yapıyor, ama nikahını, taaa Balıkesir’den buraya kadar getirdiği eski AKP (R.Tayyip ERDOĞAN Başbakanlığı dönemi) Genel Başkan Yardımcısı, eski AKP Milletvekili, yeni AKP Balıkesir B.Şehir Belediye Başkanı, sayın A.Edip UĞUR’a kıydırıyor..! İLGİNÇ değil mi ?

Bu güç mü ? Yoksa güce ram olmak mı ?

Diğer ilginçlikte, şahitlerde yaşanıyor. Çünkü, (hepsinin orada olup olmadıklarını bilmiyorum da) Bandırma’dan meclise giden üç CHP Milletvekili var. Namık HAVUTÇA, Mehmet TÜM, Ahmet AKIN…

Şimdi siz nikah ve düğün töreninizi, GÜÇ GÖSTERİSİNE dönüştürmek isteyeceksiniz amenna ! Ama, CHP li Belediye Başkanı olarak, AKP li bir Belediye Başkanına NİKAH kıydırıcaksınız ! Kıydırdınız da…

Ama kıyılan keşke sadece nikah olsaydı… Bence siyasetinize ve taşıdığınız ünvana da kıydınız be Dursun Başkan… Yani (bence) OL-MA-DI !

Önce, düğününüzü keşke Bandırmada yapsaydınız… Keşke davetli listelerinizi bir daha gözden geçirseydiniz. Keşke nikahı Erdek te yaptıysanız, yoldaşınız CHP Erdek Belediye Başkanı Hüseyin SARI’ya kıydırsaydınız. Bandırma’da yapıyor olsaydınız da, keşke nikahı bizzat siz kıysaydınız…

Ve keşke, nikah şahitlikleri hem mecburi değil, hem de İKİ diye sayı kısıtlaması yok madem, CHP li milletvekillerinizi de, nikah şahidi olarak kullansaydınız… Kullansaydınız diyorum çünkü ; AKP li ünvana nikah kıydırmakla, ne mesaj verdiğinizi inanın en başta ben, hiç anlamadım. Güç gösterisini siz mi yaptınız ? Yoksa AKP ye mi güç gösterisi yaptırdınız ? Gelininiz tarafı AKP li değilse, inanın bu yaptığınız, izahtan vareste sayın Başkan…

Ama bunu taksirle değil, bilinçli yaptıysanız da, bu milletin ağzı torba değil ki büzesiniz… Bekleyin yarından tezi yok. CHP li BANDIRMA AKP ye geçiyor… söylentilerinin önüne geçemezsiniz.

Yani sayın Başkan, düğününüzdeki nikah enstantanesi ile güç gösterisi yapamadınız bence ve vermek istediğiniz mesaj da, hiç anlaşılamadı. Devrimcilik iyi güzel de, keşke biraz daha gelenekçi olabilseydiniz ve teamülleri önemseseydiniz !

Her şeye rağmen, CHP de siyasete devam edeceğinizi umarak, ilk mürvetinizden dolayı tebrik ederim ve torunlarınızla mutluluklar temenni ederim sayın Başkan Dursun MİRZA.

24.08.2015 NOGAYTÜRK