Usta Çorba ne kadar ?3 Lira...Peki ver o zaman !

USTA ÇORBA NE KADAR ? 3 LİRA... PEKİ VER O ZAMAN !

(AKP-TAYYİP Dünyanın en zengin 8 ülkesi içine girdiğimizi söyledi.)

Dün, yıllardır...işyerimin yanında bulunan, yemek yediğim eski garaj lokantasındaydım. Recep ustamızın yeri...

Lokantamız, tabildot servisi hizmeti de veriyor. Yani tabildot un (4 çeşit) 7 lira olduğunu düşünürseniz, mahallemizin lokantası bir hayli hesaplı, hatta ondan daha düşük fiyatla bu kalitede yemek veren, pek yer de yok.

HAYATIMDA İLK DEFA !

Biri geldi, ve kapıdan ustaya seslendi ; -USTA ÇORBA NE KADAR ?

Usta da ; - Çorba fiyatımız 3 lira dedi.

Adam, fazla düşünmeden girdi ve oturdu masaya ve çorbanın yanında turşu, soğan da istedi...Masaya bir dolu ekmek te geldi. Adam, bir çorbayla... ekmeklerin hepsini yedi ve doydu !

Dayanamadım ve sordum adama...Kardeşim, ben bunca yıldır bu lokantada yemek yerim. Fiyatları da, kalitesi de çok iyidir de...hatta daha ucuzunu bulabileceğimiz başka bir yer de bilmiyorum ! Ama..?

Yani, lokantamız dış görünüşü itibariyle modern bir restauranta da benzemiyor ve kapısında 'TABİLDOT 7 LİRA' da yazıyor...

Şimdi sen bunu göre göre, çorbanın fiyatını niçin sordun ? Örneğin 4 lira, 5 lira deseydi çorba içmeyecek miydin ? (Çarşıdaki cadde çorbacılarında fiyat, 6-7 lira...) (Bir lokantada da, en ucuz yiyecek zaten çorbadır.)

Dedi ki ....Hayır içmeyecektim. Çünkü cebimde, çorbaya ve üstüne içecek bir çaya kadar param var ve hesap yapmazsam, yarın öbürgün daha çok aç kalırım...!

Hayatımda ilk defa, çorbanın fiyatını sorarak lokantaya oturan, bir adam görmüştüm. Hem utandım, hem de kızdım.

Daha da bişey diyemedim. Adam üstelik, Almanyadan gelmiş bir almancı. İşleri bozuk gitmiş ve batmışmış ancak günlük yaşıyormuş! Ve onu utandırmamak için, çorbasını bile ısmarlayamadım veya üstüne bir tatlı ısmarlayayım... buyrun da diyemedim !

Dünyanın en zengin 8 ülkesi arasına girmişsek... milli gelir bakımından, bu paralar nerde KARDEŞİM ? Siz REZA nın, oraya buraya verdiği milyon dolar rüşvetleri, bizim gelirimiz mi sanıyorsunuz ? Yoksa, milli gelirin üstüne çökmüş eşkiyaların lüks hayatını, bizimle aynı mı sanıyorsunuz? Sahi, hangi AKP li acaba çorbayı, fiyatını sorarak içmiş ? Bunu okuyanların hangisi 3 liralık çorbayı fiyatını sorarak içti? Veya 3 lira ile karın doyurabiliyorsak, TÜRKİYE ÇOK UCUZ bir ülke mi sayılır ? Burdaki, beni kızdıran ve utandıran, sizce ne olabilir ?

RAMAZAN NARİN -27.12.2016 NOGAYTÜRK