Yaklaşan Bandırma Depremi ve Bandırma Hastanesi!..

YAKLAŞAN BANDIRMA DEPREMİ ve BANDIRMA HASTANESİ..!
Bandırma da, Deprem psikolojisi ile yapılan toplantıları takip etmeye çalışıyorum.  Depremden sonrası için konuşuluyor genelde...  Şimdilik sadece konuşuluyor... Yani binlerce ölüm ve yıkımdan sonra, neler yapılabileceği konuşuluyor. Konuşulmasın mı ? Elbette konuşulsun. Ama zamanımız varken, DEPREM DEĞİL BİNALAR ÖLDÜRÜR tezi üzerinden, önlemler bakımından konuşulması gerekmez mi ve ACİL EYLEM PLANI yapılarak, depreme karşı kayıpları minimize edecek tedbirlere yönelip bu tedbirleri konuşmamız gerekmez mi ?... Faylar üzerindeki ve dere yataklarındaki yerleşim yerlerimiz için, alivyon zeminde inşaa ettiklerimiz için, zemin etüdleri yapıldı mı ? Hem de acil olarak...
Öncelenmesi gereken tedbirler konusunda, Merkezi İdarenin Bandırma da bir tedbir çalışmasını, maalesef görmüyoruz. Hatta, deprem sonrası deniliyorsa... sonrası içinde alınan hazırlık tedbirlerini de görmüyoruz.

Depremden sonrasına hazırlanıyorsanız, ölen ölsün kalan sağlar bizimdir diyerek hazırlık yapıyorsanız mesela ! Bandırma da kaç çadırımız ve barınma alanımız var ? Kaç gıda konteynerimiz var ? Kaç sağlık hizmeti tedbirimiz var ? Kaç arama kurtarma ve ekiplerimiz var ? Arama kurtarmanın ekip ve ekipmanları ( vinçler, grayderler, kepçeler, kamyon ve kamyonetler, demir kesiciler hazır mı mesela ?) Bandırma KIZILAY, Bandırma AFAD hazır mı mesela ? Hatta, 6. Ana Jet Üssündeki askerlerimiz, arama kurtarma çalışmalarına katılmak için hazır mı ?
Deprem öncesi, başta kamu binalarımız-okullarımızın, vatandaşların hayat sürdüğü binalarımızın Deprem Risk Analizlerini yapıp, Performans Testlerini yapıp güçlendirme tedbirlerini mi aldık ? Yıkım kararlarını mı uyguladık ? Binalarımızın güçlendirme çalışmalarını mı yaptık ? ETİ-MADEN Sülfirik Asit Fabrikası, Hidrojen Peroksit Fabrikası, BAGFAŞ Gübre Fabrikası gibi, faal kimyasal tesislerdeki... depremde çökme-patlama sonrası yaşayabileceğimiz kimyasal gaz olaylarına muhatap, canlıları koruyacak tedbirleri mi aldık ? Bu fabrikalar, şehirde yaşayanlara gaz maskelerini bedava dağıttılar da, bizim mi haberimiz yok ? Asit yağmurlarına maruz kalabilecek canlılar ne yapabilecek ? Şehir Plancılarımız, deprem dışında kalacak zemin etüdleri yapılmış rezerv alanları mı hazırladı bize ?

Şehri taşımaktan vazgeçtik, sağ kalanları güvenli ve sıhhi alanlara taşıyacak yerimiz var mı ? Yoksa, K.MARAŞ Depremi gibi, yıkılan şehirlerin insanlarını...  Türkiye'ye mi dağıtacaksınız ? 
BANDIRMA BÖLGE EĞİTİM ve ARAŞTIRMA HASTANESİ...
Soru ve sorunlardan vaz geçtik ! Bandırma içindeki Devlet Hastanesini, SSK Hastanesini kapattınız ve Eğitim-Araştırma diye Koyunculuk Araştırma Enstitüsü MERİNOS tan alınan tarım arazisi üzerine, üstelik Malta Deresine akacak suların yatağına inşa ettiniz. Temellerini atıp, 14 sene beklediniz ve hastaneyi inşa ettiniz. Hastane birkaç defa su baskınlarını yaşadı. Ama BÖLGE Hastanesi dediniz. Hastanede yatanlar da, çalışanlarda tedirgin. Yıllar önce, Sağlık Çalışanlarınıza ait bir sendika, hastanenin deprem risk analizlerinin ve performans testlerinin yapılmasını ve gerekiyorsa bina güçlendirme çalışmalarının yapılmasını, dilekçe ile Hastane yönetiminden istemişti. Bu dilekçenin sonucunu bilmiyoruz ! 2017 de, Hastane bünyesinde yaptırıldığı söylenen analiz sonuçlarını bilmiyoruz. Bunlar, kamuoyu ile paylaşılmalıdır. 
Şimdi de ;  sayın Mehmet Ali Vazvaz ın başkanlığını yürüttüğü Hürriyet Sağlık-Sen, kurumsal olarak bu talebi yineledi ve resmi müracaatlarını yaptı.
 
Bu müracaatın, Hastane Başhekimliğince gereği olmak üzere, İlçe ve İl Sağlık Müdürlüğüne, bina testlerini gerçekleştirecek
B.Ş Balıkesir Belediye Başkanlığına, Çevre Şehircilik İl Müdürlüğüne de, Valilik ve Kaymakamlık makamlarına da ulaştırılacağını umuyor ve bekliyorum. Duyarsız kalamayız.
HASTANE, özellikle doğal afet dönemlerinde ayakta olmak durumundadır. Allah korusun, olası depremde ölenlerin haricinde yaralıların en acil ve ihtiyacı olan, sağlık hizmeti almaktır. Yedekte bir sahra hastanemiz olmadığına göre, Bandırma Hastanesinin ayakta kalması hesaplanmalı ve planlanmalıdır. Hastanemizin geçmişi de, bulunduğu konum ve mevcut yapısı da öncelikle irdelenmeli ve gereken performans testleri, zemin ve temel etüdleri, beton ve kolon etüdleri acilen yapılmalıdır.
Yapılacaklar noktasında ; AKP İlçe yönetimi ve Bandırma siyasetini de, göreve davet ediyorum. Merkezi yönetim, gerekiyorsa yerel yönetim de... bu konuda çaba sarf etmelidir.  
İlk sırada HASTANE, daha sonra da ilçemizdeki kimyasal sanayii kurumları ve tesisleri önlemler noktasında, tedbirleri almış duruma getirilmeli, gerekiyorsa kimyasal sanayinin ortaklığında Bandırma ve Erdek halkına, ÜCRETSİZ GAZ MASKELERİ DAĞITILMALIDIR.

RAMAZAN NARİN / 27/02/2023 NOGAYTÜRK