Yücel Yılmaz Başkan ve Güney Marmara Basın Toplantısında Sorularım

YÜCEL YILMAZ BAŞKAN ve GÜNEY MARMARA BASIN TOPLANTISI... 

28 Ocak 2021 Perşembe... PALAS Otel de kahvaltılı basın toplantısı...

B.Ş. Belediye Başkanımız Yücel YILMAZ ve Büyük Şehir Belediye Bürokratları, Daire Başkan ve amirleri, bir gün öncesinden gelmiş Bandırma ya ve bugün bizimleydiler ve birkaç gün, Gönen-Manyas-Erdek gb, Güney Marmara da incelemelerine devam edecekler. Bürokratların yanında, AKP ve MHP İlçe Başkanı da oturdular.Yücel Yılmaz ın danışmanlık görevini yapan, Bandırma eski AKP Belediye Başkanı ve (3) dönem DYP-AKP Milletvekilliği görevini yapan hemşehrimiz sayın Cemal ÖZTAYLAN da oradaydı.  Bandırma CHP Belediyesinden veya CHPartisinden, nedense  kimse yoktu ?

Her sandalyenin yanına, basın mensuplarına ikram için hediye çantaları da konulmuş ve gelen aldı tabii ki... Kahvaltı da... kuş sütü eksik denilecek kalite ve güzellikteydi de, SÜT eksikti ne yalan !

Sayın Yücel YILMAZ ve ekibine, öncelikle Teşekkür ederiz. 2 yıl sonra bir ilk i gerçekleştirdi... Geç kaldı ama en azından, sık sık gelmesi gerektiğini... o da anladı. Çünkü Bandırma nın çözülmesi gereken onlarca hayati sorunu var ve bugüne kadar, ihmal edilmişliğin acısını çekiyor ! Toplantıya basın mensuplarının gösterdiği ilgi büyüktü.  Eeee ; ne de olsa PALAS ta hediye paketli nezih bir kahvaltı...

Kahvaltı ve Basın toplantısında en dikkati çeken ve resimlerini paylaştığımızda en çok eleştirilen yönümüz, PANDEMİ idi...Mesafe-Maske konularına dikkat edilmediği gibi bir haksız eleştiriye maruz kaldık..Allah’tan masalarımızda, Bandırma nın Edincik Mahallesinde bulunan, kuruluşunda benim de 5-6 sene öğretmenliğini yaptığım, R.Gencer Endüstri Meslek Lisesinde üretilen DEZENFEKTASYON ları vardı da, sık sık onu kullandık ! Üreten, öğretmen ve öğrencilerimizi tebrik ederim.

Kahvaltı esnasında, B.Ş Basın bürosunun hazırladığı, B.Ş Hizmetlerini gösteren bir slayt gösterisi oldu... Gösterimde BANDIRMA bana göre yoktu, Bandırma ya yapılan dişe dokunur, dile gelmesi gereken bir yatırım veya hizmet, "bana göre" yine yoktu ? Kuru ekmekle doymayı kabul etmiyorum.

Akabinde, açılışı B.Ş. Belediye Başkanı yaptı. Bir saati aşkın, kendisinin K.Pireci KEV de bir dönem öğrenci olmasından tutun da, Susurluk Babaköylü olmasına kadar, Karesi Belediye Başkanlığından, B.Ş Belediye Başkanlığı dönemindeki icraatlerine kadar... pekçok şeyi dinledik. Tek eksiği vardı başkanın... Bandırma nın ve Bandırma halkının sorunlarıyla, pek ilgili değildi. Bunun kabahatı da, öncelikle AKP İlçe Başkanı Mehmet DOĞAN ile, MHP İlçe Başkanı  Bekir BOZKURT daydı bence... Çünkü, dün geceden Başkanı, bilgilendirmeleri hatta Raporlamaları gerekiyordu. Yücel YILMAZ keşke Belediye ve ilçe başkanlarından bir brifing alsaydı...Sanırım bunu, iktidar sarhoşluğu içinde, nasılsa iktidarız diyerek veya rehavete kapılarak yapmamışlar.

Ben, Bandırma GERÇEK, Balıkesir BENGİSES, Balıkesir TV adına, ilk söz alanlardandım...

Böylesi seçkin bir heyeti karşımda bulunca, aklıma gelen Bandırma sorunlarını tek tek anlattım.  

 1. Çöpe giden TEMATİK Park ile ilgili ne ne düşündüklerini ve oraya yapılan bir proje hazırlığı olup-olmadığını sordum. Çok net olmasa da, oraya bir plan ve proje yapıldığını söylediler. Bu proje, oraya AVM ve BENZİNLİK yapılmasıyla ilgili bir proje karşımıza çıkarsa ben şaşırmayacağım...
 2. Daha önceki AKP li ZEKAİ KAFAOĞLU dönemine ait Bandırma projelerine ne oldu diye sordum... Net cevap alamadım ve o Zekai KAFAOĞLU’nun, o müthiş heyecan uyandıran projelerinin de çöpe gittiğini, anladım.

   

 3. Bandırmanın, 2014 ten beridir el konulan gelirlerine karşılık, yatırım olarnak ne aldığını sordum. B.Şehir sistemini Başkan çok iyi anlattı da, Bandırma’lıların hak ettiği yatırımları alamadığını, cesaretle ikrar edemedi tabii. Ben diyeyim. Bandırma hak ettiği yatırımları B.Ş den almadı ! Bundan sonra da, alacak gibi gözükmüyor.

   

 4. SON KURŞUN Anıtı ile ilgili, o projenin yapılıp yapılmayacağını, oranın millet bahçesi şeklinde bir düzenlemeye geçip geçmeyeceğini sordum. Anladığım o ki ; Son Kurşun Platformu B.Ş Belediyesine de gitmişlerdi bilgilendirmek için. SON KURŞUN ANITI ndan bilgilieri var ama, ortada henüz gündeme alınan bir projeleri yok ? Başka bahara...

   

 5. Çerkes ETEM in evi yıkıldı da, oranın eski haline getirilmesi ve itibarının iadesi için birşeyler yapılıp yapılmayacağını da sordum. Çerkes ETEM le ilgili de, bir net cevap alamadım.

   

 6. Bandırma ya yapılan sahil otoparkının, sahilin otopark olarak kullanılmasının doğru olup olmadığını, neden otopark sorununun çözülmediğini, kapalı otopark yatırımı olmadığını sordum. Bandırmaya kapalı otoparkla, otoparklarla ilgili bir hazırlık olmadığını tespit ettim.
   
 7. Otoparklara ( Eski tekel ve sahil)  4 m2  den ruhsat alan işletmelerin 400 metre işgal ettiğini ve barakaların, odalara yakışıp yakışmadığını, sordum... 17 Eylül Polis Karakolunun karşısında emniyeti olumsuz etkileyen bir barakanın habire büyütüldüğünü ve bunun sorumlusunun veya kaldırılıp kaldırılmaylacağını da sordum. Cemal ÖZTAYLAN, bizden önceki Belediye ruhsat vermiş diyerek, olayın üzerine gidilmeyeceğini de öğrenmiş oldum.

   

 8. Bandırmadan siyasi danışman olarak Cemal ÖZTAYLAN Büyük Şehre gitti, amenna... ama daha önceden Edip UĞUR un Bandırma’dan basın danışmanı da vardı. Şimdi yok... Bandırma’dan BASIN Danışmanınız olacak mı dedim. Cevap yok ama su kaçtı !

   

 9. SU KONUSU...Bandırma’nın 20 yıldır en pahalı kullanma rekortmeni olduğunu, suyun ne zaman ucuzlayacağını sordum. Yeni kurulacak OSB ile, su aldığımız Gönen göletinin seviyesinin şimdiden %30 a düştüğünü, OSB gelince, 500.000 nüfusa olaşacak Bandırmanın susuz kalacağını ve SU ile ilgili projelerini sordum.  Bu konuda hem Başkan, hem BASKİ Genel Müdürü, geniş geniş açıklamalar yaptılar. Ve 60 günlük suyumuz kaldığı, son yağışlarla bunun 2400 günlük kapasiteye çıktığını söylediler. Tedbir olarak deniz tuzlu suyunun arıtılarak kullanılacağını bunun denemesinin, AVŞA da başlatıldığını söylediler ama Bandırma’da deniz suyunu arıtacak, tesis çalışması var mı... söylemediler ! Kapıdağdan veya Tophisardan Bandırma’ya tekrar su getirecek bir projede, ortaya konulmadı. Uzun uzun konuşuldu bu konu ama, sonucunu ben söyleyeyim. B,Ş Bürokrasisi 2047 yılına kadar Bandırma nüfusunun 200.000 olarak hesaplarığını söyleyerek, bilimsel gerçeklikten uzak kaldıklarını, adeta ikrar ettiler. Çünkü, bırakın 2047 yi, 5 sene sonra, 10 sene sonra Bandırma nüfusunun 500.000 olacağı bir gerçeklik. Bunu görmemelerine ben üzüldüm. SUSUZ BANDIRMA günlerine hazırlanın derim !

   

 10. ÇİŞİM VARRRR, ÇİŞİM GELDİİİ ! bağırdım mı ? Dedim mi, elbette dedim. Bu konu benim, yıllardır sürdürdüğüm bir mücadele. Bandırma da Belediyesinin 1959 yılında yaptırdığı (1) adet, ama sadece (1) adet bir tuvaleti var. Hiç bir Belediyenin, TUVALET falan yaptırdığı yok. Sahil şeridine B.Ş olarak el koydunuz, sahilde gezintiye çıkan ihtiyarlar, kadınlar, çocuklar... çişi gelince ne yapacaklar ? Hele pandemide, paralı tesis tuvaletleri de kapalı ! Yazın gelin, sahilin nasıl b.k - sidik koktuğunu görün de dedim...Yani, acilen TUVALET, acilen hijyenik ve parasız tuvaletlerin, Belediye tarafından yaptırılmasını söyledim. Hatta daire amirleri yanınızda, TALİMAT verin de dedim. Başkan TALİMATI TAMAM VERDİM de dedi...Takipçisi olacağız....

   

 11. Başkan AKSA ve Doğalgazdan bahsedince, ( AKSA Şirketine Belediyeler de ortak...) Bandırma ortağınız AKSA Tahsilat merkezinde, kredi kartlarımızın geçmediğini, oysa kredi kartları ile bakkaldan bile alış veriş yaptığımızı, özel tahsilat bürolarına gittiğimizde ise AKSA DOĞAL GAZ öderken, tarafımızdan %7 fahiş komisyon alındığını söyledim. Başkan talimatını verdi, AKSA ile görüşüp, sorunu halledecekler.  Takipçisi olacağım.

Yanii, B.Ş Belediye Başkanımız sayın Yücel YILMAZ ın işbu basın toplantısında, kıyakçılık, yağcılık ve yalakalık kokan sorular da soruldu, onları da normal karşılıyorum ve masa ve konu bakımından zengin bir basın toplantısı gerçekleştirildi... Sabırla bizi dinleyen, cevap veren, vermeyen heyete ve başkana, en azından gerçekleştirdiği ilk için, teşekkür ederim. (3) ayda olmasa da (6) ayda bir bu tür toplantıları tekrar ettirmesini, ÇİŞİM VAR ! diye bağırmadığım... toplantılar dilerim. Tanrı Bandırmayı ve Bandırmalıları korusun ve yüceltsin !   

 28/01/2021  NOGAYTÜRK