Bagfaş ...Şlam(!) Dağlarını Yok Et!

BAGFAŞ...  ŞLAM ( ! ) DAĞLARINI YOK ET !
BAGFAŞ, Fosfat ve fosforik asit ve ve gübre imalatına başladığından beri, on yıllardır, atıklarından biri olan ŞLAM ı... ama dikey, ama yatay hazine arazileri üzerine ŞLAM DAĞLARI şeklinde döküyor ve stokluyor. ATIK DEPOLAMA RUHSATI var mı bu firmanın bilmiyoruz da, Balıkesir Valimiz ve kurumları, sanırım biliyordur tabii !
ŞLAM...kelimesini ve Bagfaş ın karşısında oluşan ŞLAM DAĞINI... Bandırma-Erdek arasında gidip gelen herkes görüyoruz da, ne olduğunu bile, bilmiyoruz tabii ! ŞLAM 
Ben, NOGAYTÜRK Ramazan NARİN olarak, MARÇEV (Marmara Çevre Derneği) olarak, Bandırma-Marmara ve canlı hayatını tehdit eden araştırmalarıma, Bandırma’nın yok edilen (7) deresinden başlamış gibi gözüksem de, BAGFAŞ ı göz ardı edemezdim ve BAGFAŞ Konusuna da, yarattığı ATIK ŞLAM DAĞI ndan başlamak istedim. İlk iş olarak da, ÖZEL MÜLK yazsa da, o şlam dağına gittim ve yeni dökülmüşlerden, bazı şeyleri göze alarak, analiz için nümunelerimi aldım tabii.   Geri veya parasını isterlerse veririm.   Öyle ya ; Erdek ve Bandırma’lıların bütün gün büyümesini ve yayılmasını seyrettiği bu ŞLAM, bu BEYAZ DAĞ... neydi ?
1997-98 Yıllarıydı sanıyorum...ŞLAM için Fabrika günlük 3.500 kamyona ve  oradaki bir iki kepçe ve graydere günlük müthiş bir para ödüyor ? O döküm sahalarının çoğu, HAZİNEYE ait olduğundan veya şahsa...muhtemelen onlara da kira ödeniyor ! Yani fosforik gübre yapacağım derken, fosfocips denilen ATIK için, büyük bir para harcıyor fabrikada ve bu da, maliyetlere tesir ediyor. Müdürlerinden biri vardı, “ Ramazan bu atığı yok edecek ve maliyeti düşürecek bir çalışmam var, yakında kurtulacaksınız ŞLAM DAĞI ndan ! “ Dedi. Sevinmiştim. 
Alıcı firma, fabrikadan ve dağdan limana, KONVEYÖR sistemi kuracağını, atıkta bulunan radyoaktifin yerinde imha edileceğini ve Bandırma Limanından bu maddenin gemilerle, FRANSA ya taşınacağını proje haline getirmiş ! Talipli şirket bunu alçıpanel GYSUM BOARD işinde hammadde olarak kullanabilmek için, hammadde projesine eklemiş. Buraya kadar müthiş ! Düşünsenize, şlamda bulunan yüzyıllarca yok olmayan ama toprağa, suya ve sonunda denize giden kimyasalların yanında nükleer ısınmanın bedeli, KANSEROJEN RADYOAKTİVE de yok olacak, suya-denize verdiğimiz kimyasallarda yok olacak !  Ama olmamış ?
Neden derseniz, patron madem sanayide kullanılacak bir hammadde, ben bütün hammaddemi parayla satın alıyorum, bu depolama için de maliyetim var, öyleyse bunu da size tonu 10 $ dan satıyorum arkadaş ! Yani bedava bişey yok ! 
Ve Fransız firması vaz geçmiş ve ŞLAM Dağlarınızı üretmeye devam edin demiş ! 
Şimdi şlamımız, direkt radyoaktif bir madde değil tabii. Sanayii atıklarında da olsa, radyoaktiviteyi atıklarra azaltmanın tek yöntemi, yüzlerce yıl beklemek veya bekletmek. Termik santrallerden çıkan kömür tozları da radyoaktif mesela ve bu tozları toprağa gömerek, o yüzyılların geçmesi, sözde bekleniyor ! 
Bu ve benzeri çevreyi kirleten unsurları öğrenince, hep sormuşumdur.... Kirletmek için, niçin para öder bu vahşi kapitalistler ? Onlar, parayı severler çünkü. Sonra, inceledikçe ben de öğrendim ki;  çevreyi kirletmek, onu yok etmekten daha ucuzdur. ! Yani yok ederseniz 3-5 kanserden ölecek veya ölecek canlılar olabilir de, canlılar nasılsa olacak ve ölecekler... o zaman biz kar-zarar hesabını yapacağız arkadaş !  Yani BAGFAŞ ın günlük 3500 kamyon nakliyesi, kepçe paraları, arazinin hazine kiraları falan hikaye, bu kimyasal kirleticiyi yok etmeye kalkmak, para ve arıtma gerektirir falan aman ve maliyeti kamyon-kepçe parasını geçer mazallah ! 
YANİ, Bandırma ŞLAM DAĞLARIMIZ biz, yaşamaya çalışan canlılara, yaşayamayan canlılara ve bitkisel hayata... nebata, hayvanata hayırlı olsun kardeşim. Önce PARA kazanacağız PARA... ! Sakın ola biriniz çıkıp demesin ki ; DÜNYA canlılarındır...! Hastirin ordan ! Dünya ;  PARA nındır kardeşim paranın ! Paranın sahip olmadığı yer mi var ?  Hazine arazilerine bile, ÖZEL MÜLK tabelasını biz çakarız ! Orda seni yakalarsak döveriz bile ! Neden ? Kirasını (para)  veriyoruz kardeşim !
Yusuf DEMİREL, Yasin ÇAĞLAR,  Gazi Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, İnşaat Mühendisliği Bölümü, Ankara, Kırıkkale Üniversitesi Mühendislik Fakültesi, İnşaat Mühendisliği, Bölümü, Kırıkkale ydemirel@gazi.edu.tr, (18.08.2015) Tarihli, hocalarımızca hazırlanan ŞLAM Raporu... okunmaya değer ! Değer de, bilinen ve gerçeklere gerekenleri, siyaset yapıyor mu ? Yargı yapıyor mu ? Akademi... yaptırımcı olabiliyor mu ? Elbetteki hayır ! Çünkü biliyoruz ki birinci planda İNSAN veya VİCDAN değil, insanların cüzdanları var !  
NEYSE, BİRLİKTE YAŞADIĞIMIZ MANZARAMIZ ŞLAM a gelelim...
ŞLAM ; depolanması (doğaya atılması) sırasında ekolojik dengeye zarar veren diğer asıl adı fosfojipsindir.  içerdiği nedeniyle atık fosfojipslerin yol açtığı büyük çevre kirliliğinin ( Toprağa, suya, havaya, denize ve nebatada, hayvanata ve dahi insanata verdiği zararların...) önlenmesi ve yapı malzemesi olarak ekonomiye geri kazandırılabilme olanakları verdiğim linkte, hocalarımız tarafından bilim adına araştırılmıştır. 
Üretimi sırasında havayı, denizi... depolama aşamasında ise ;  karayı-suyu kirletmektedir. Önemli depolama problemlerinin yanısıra, çevre kirliliği de yaratmaktadır. Fosforik asit gübre fabrikası yan ürünü olan fosfojips, açık depolama alanından Bandırma Levent Baraj Göleti’ne ve oradan da denize kadar ulaşmaktadır. Bu durumu ile ekolojik dengeyi etkileyen fosfojips, büyük çevre kirliliği yarattığı bilinmektedir.Bunun yanında fosfojipse uygun atık depo alanlarının oluşturulması, üretim maliyetlerini de arttırmaktadır. Maliyeti düşürmek ve sürdürülebilir yaşam amacına hizmet etmek için, fosfojipsin ekonomiye geri kazanımı çalışmalarına hız kazandırılmalıdır veya önem verilip, yasalarca şart koşulmalıdır.
ARAŞTIRMA SONUÇLAR (CONCLUSIONS deniliyormuş....) görülmüştür ki ; 
Bu çalışmada, fosforik asit ve gübre fabrikalarının atık maddesi olan ve bilime uygun depolanmadığı için, ekolojik dengeye zarar veren şekilde stoklanan, stokları dağlara dönüşen, manzardan başka çevre kirliliği yaratan fosfojipsin ŞLAM, eğer doğada yok edilemiyorsa, akıl ve mantık gereği, ekonomiye geri kazanımı amacıyla, en azından yapı malzemesi olarak kullanılabilirliği, başta düşünülmelidir de, patron Y.Kemal GENCER, atığının yapıda kullanılacağını anlasın, tonuna 100 $ isterse karışmam tabi ! Neticede ŞLAM onun ! Biz kazanacağı paranın hesabını yapıp çenemizi yoracağımıza, o ŞLAM yüzünden bana-bize ait doğaya verdiği zararların ödettirileceği hesapların, çetelesiyle uğraşacağız arkadaş ! 
BAGFAŞ ın, çevreye verdiği zararlar tartışılmaz da, ben ŞLAM DAĞINDAN başladım ve şlamın biyolojik-kimyasal analiz raporlarını da sunacağım size... Gelecek yazılarımızı ve sunacağımız belgelerin gereğini yapmak, önce Bandırma ve Erdeklilerindir elbette, halkımızın gereğini yapacağından (kabulse kabul-red ise red...) şüphem yok. Ya o beyaz DAĞ oradan kalkacak ! Ya da BEYAZ DAĞ bizim KAPIDAĞ gibi manzaramız olacak !  BAGFAŞ ; O ŞLAM DAĞLARINI YOK ET !

 16/08/2021/Ramazan Narin/  NOGAYTÜRK