Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi!

BALIKESİR B.Ş. BELEDİYE MECLİSİ!

 

Bandırma Belediye Meclis Toplantılarına arada katılıyordum da ; BALIKESİR B.Ş Belediye Meclisi toplantılarından birine ve ilk defa, 2020 1. Olağanüstü Toplantısına, 14/05/2020 perşembe günü, (40) yıldır gazetelerde-sitelerde yazan bir gazeteci-yazar olarak, katıldım.

Gündemden sadece (2) maddeyi, ama Meclis işleyişini yazacam bu yazımda...Umarım sıkılmazsınız ! 
Büyük Şehir Belediye meclisinin gündemleri içinde Bandırma daima var veya Bandırmalıları ilgilendiren konularda kararlar alınıp oylanıyor. Bandırma Belediye Başkanı Tolga TOSUN başta ; Bandırmadan bu meclise üye olanlar var...CHP: Tolga TOSUN, A.Levent ÇOŞKUN, Yalçın CÖMERT, Onur ÇON....AKP : H.Fahri ATLI, Zeynep ÖZDEMİR.....IYI Parti: Basri Ersan KIRBAŞ....7 kişi. Meclisin toplamı ise ; 93 kişi....

Bu dönem için söylemiyorum, İGM li dönemlerde dahil...Balıkesir Meclisinde olanlar, o meclisin aylık veya arada olağanüstü toplantılarına ait MECLİS GÜNDEMLERİNİ, önceden ne partileriyle, ne basınla, ne de seçmenleriyle... bir iki istisna hariç, paylaşmadılar. Kendi aralarında oturup tartışmadılar, yönetim kurullarıyla oturup irdelemediler ! Toplantıya giderlerken de, bulundukları ilçenin gazetecilerini, dinleyici-izleyici olarak götürmediler !

Öyle olunca da, B.Ş Meclisleri basının-medyanın gündemine gelmiyor ve orda olup-bitenlerden kamuoyunun da doğal olarak haberi olmuyor ! Yazan yok ? 
Daha da kötüsü, kendilerine önceden sunulan gündem maddelerini, kendileri de anlamadığım yerler var diyerek, okumadılar ve gündeme hakim olarak meclise de gitmediler.

Meclis gündemlerine kimler hakim peki....Öncelikle hazırlayan yönetim ve bürokratları, yönetimin meclis üyeleri, belki B.Ş ve 20 ilçenin Belediye Başkanları...Bir de kendisini ilgilendiren madde var diyerek, meclis üyelerinin kapısını aşındıran vatandaşlarımız, bazen ve sadece o aya ait gündeme hakimdi.  
Oysa ; Büyük Şehir Meclisi başta, ilçe Belediye Meclislerinin görev ve yetkilerini bir araştırsanız var yaaa, şaşkın, ördek olursunuz ! Meclisler ve meclis üyeliği, çok önemli yani!
Şimdiye kadar katıldığım meclis toplantılarından bilirim ki, iktidar veya muhalefet üyesi... 4-5 yıllık süresinde tek bir, ama 1 tanecik önerge vermemiş, gündemde bir maddesi hiç olamamış, sayısız meclis üyeleri var. Etkisizler...çünkü onlara oy veren seçmen yarın işimiz düşer diye onlara ses çıkarmaz, parti yöneticileri de onlara kolayberi karışmaz ve görüşmez bile...Bu üyeler de, nasılsa ETİKET aldık, Belediye binasında resmimiz asıldı diyerek, aydannn ayaaa bu toplantılara katılırlar ve parmak kaldır-parmak indir yaparlar ! Toplantı harcırahlarını da ceplerine koyup, işlerine güçlerine bakarlar. Beklerler ki, birileri gelsin falanca maddede benden oy istesin ! İşte o zaman bitarafları ve elleri, iner-kalkar !
BALIKESİR B.Ş (üstelik) OLAĞANÜSTÜ MECLİS TOPLANTI İZLENİMLERİM ; 

BALKONDAN BAKINCA MECLİS ve TOLGA TOSUN
Hayret tabii ! Koskoca Balıkesir B.Ş Belediyesinin, kendi binasında yeterli bir toplantı salonları yok, takım taklavatları fotokopi makinesine kadar taşımışlar AVLU ya, AVLU’nun Ertuğrul Kongre Merkezi’nde, meclis toplantılarını yapıyorlar...Olabilir mi ? olabilir tabii. Yer uygun sayılır. Bir sinema salonu, büfelerin bulunduğu ön salon, ön salonda dezenfekte şişeleri, dosya, kalem, bloknot v.s...Ramazan ayındayız diye çay-kahve de yok, böyle ikramda yok ! Keşke, oruçlu olmayanların çay içebileceği bir yer ayarlasaydı...İç salonda balkon ve sahne de var. bahçesinde park sorunu da yok. Meclis üyeleri AKP-MHP-CHP-İYİ PARTİ-DP... salonun sağına, soluna guruplarına göre oturmuşlar... Başkan Yücel YILMAZ da sahnede, divan katipleri yanında...

1. Eksiklik ;  BÜROKRASİ ve KOMİSYON SÖZCÜLERİ ...Belediyenin bürokratları, komisyon başkanları alt katta, arka sıralarda... sahne yeterli oysa. İki de bir soru sorulacak onlara, onlarda cevap verecekler değil mi ? Ve verdiler de...ben-biz görmedik cemallerini !  Bence, hepsi sahnede olmalı.
2. Eksiklik ; MASKE... Eksiklik te demeyelim de, yanlışlık diyelim. Bence Meclis rivanı ve sahnedekiler sosyal mesafeyi ayarlayıp, maskesiz oturabilirdiniz...Mahcemallerinizi, göremedik !Yücel YILMAZ, Tolga TOSUN, Hüseyin SARI da burda !
3. Eksiklik ; BASIN BALKONU... Biz basın mensupları BALKONA yönlendirildik. Ne işimiz var balkonda çözmüş değilim ! Bazı koltuklarda gündem metinleri vardı da...Kuş bakışı, sadece sesleri duyarak meclisi izleyebildik. Mecliste söz alanları göremedik bile, hele Genel Sekreteri, İmar Komisyonu Başkanını v.d göremedik. Sadece BASKİ Genel Müdürüydü sanırım, açılışta sahneye çıktı ve ordaki mikrofonu kullandı da, onu da yakından görmek, resimlemek mümkün olmadı tabii. Zaten CORONAVİRÜS PANDEMİSİ, maskeliydi herkes ve maskeli mecliste, tanıdıklarımızı dahi tanımakta, zorlandık doğal olarak...Sayın Yücel YILMAZ dan, basın olarak istirhamımdır. Biz basına, aşağıdan en ön sıraları vermelisin. Verilirse, bundan sonraki meclis toplantılarınızı da gazetelerim adına gelir izlerim. Ama BALKON BALKONN dersen, bundan sonra gelip izlemeyi, açıkça düşünmüyorum.

BASIN BALKONDA!

4. Eksiklik ; GÜNDEM METİNLERİ ; Dosyalarla verdiğiniz veya koltuklara serpiştirdiğiniz GÜNDEM METİNLERİ ile, gerçek gündem, nedense aynı değildi. Ekrana yansıyan gündem maddesi, veya katibin okuduğu maddeyi, elimdeki metinlerde orijinal olarak bulmakta zorlandım. B.Ş Belediyesinin sitesindeki de aynıydı.
5. Eksiklik ; KULİS ; Meclis üyelerinizin içinde 20 Belediye Başkanı da var değil mi ? Ara verildiğinde, her ilçe Belediye başkanı, ilçesinin meclis üyelerini de yanına alarak bir yuvarlak yapmalıydı ki, biz gazeteciler, istediklerimizle KULİS yapabilelim ! Gazetecilerden kaçan, saklanan meclis üyeleri... yakışmadı bence ! KULİS yapmakta zorlandık, ne yalan !
6. Eksiklik ; Meclis gündemleri ve meclisin şeffaf olmasını tasarlayarak, gündemi sitenize 1 hafta önceden koyup, akabinde salonda canlı yayın da yapıp, Balıkesirlilerin izlemesini gerçekleştirseydiniz, size yakışırdı ve muhteşem olurdu diye de düşünüyorum. Teknoloji ve internet çağındayız, masrafsız da üstelik ve Balıkesirli olarak, bunu özellikle istiyorum.
7. Eksiklik ; Divan katipleriniz, önergeleri, raporları veya gündem maddesini okuyorlar ya...o görevi yapacak arkadaşların diksiyonu güzel olmalı, vurguları iyi yapabilmeli ve dinleyenlerin anlayacağı bir durumun oluşturulması da önemlidir. Bu sayıdaki bir meclisten, okuma becerisi iyi olan arkadaşlara görev verilmesi yakışan ve isabet olacaktır diyorum, çünkü katipler okurken, ben metni anlayamıyorum...Kaldı ki, meclis üyelerinin çoğu gündemi ve raporları, zaten okumadan gelmişler, partisel veya gurupsal meyilde parmak kaldır, parmak indir seramonileri, Balıkesir e yakışmıyor....

Çünkü Balıkesir NECATİ EĞİTİM ENSTİTÜSÜ denilen bir okulun, Savaştepe KÖY ENSTİTÜSÜ nün merkezi... Sayısal çoğunluğu olan meclisler hiç toplanmasın o zaman, iktidar siyaseti ve bürokrasisi gereken karar metinlerini hazırlasınlar ve oylanmış gibi de yürürlüğe soksunlar. Nasılsa değişmeyecek ! Nasılsa muhalefet karşı çıksa da, bir şey ifade etmeyecek. 
8. Eksiklik ; Komisyonlara giren meclis üyelerinin, hazırladıkları komisyon raporunun mecliste görüşüldüğü toplantılara neden gelmediği ve izin kullandığı da soru işaretidir. Yahu arkadaş, bir konuda rapor hazırlamışsınız amenna ! Toplantıya da gel ve raporuna sahip çıksana ! Rapora mütedair açıklamaları meclise yapsana ! Neden arazi oluyorsunuz >?
9. Eksiklik ve yanlışlık ise ; Balıkesir Büyük Şehir Belediyesinin Genel Sekreteri hadisesidir. Sekreter niçin Balıkesirli ve Balıkesir i bilen birisi değil de, İstanbuldan getirilen bir atamadır ? Sayın Genel sekreterimizin, bazı açıklamalar yaparken, tartıştığı meclis üyelerini azarlar gibi konuşması da, beni ürkütmüştür. Eyyy Sekreter...Sen kimsin ki, atamayla geldiğin makamdan, seçilmiş meclis üyelerini azarlayabiliyorsun ? Bu konuda sayın Yücel YILMAZ Başkanımın bir değişikliğe gitmesini umuyor ve bekliyorum. Cemal ÖZTAYLAN mesela niçin GENEL SEKRETER değildir ? 
Meclisin olağan başkanı, haliyle Büyük Şehir Belediye Başkanı Yücel YILMAZ...Salona hakimdi ama, gündem maddelerine hakim olmamasına ve bunu kendisinin de, tartışılan maddelerde ikrar etmesine şaşırdım ne yalan ! Yücel Başkanım, keşke gündem ve gündem dosyalarına, üstelik olağanüstü ve sizinde aciliyet addettiğiniz hususlar var görüşülecek ! Dersinize önceden tam çalışmış olsaydınız, daha sevinirdim. İlçeleri ilgilendiren gündem maddelerinde de, ilçe meclis üyelerinin ve hatta ilçe Belediye Başkanlarının, içerik konusundaki eksiklikleri çok belli oldu, onlarda derslerine iyi çalışmamışlar. Ama Yücel YILMAZ, sizin geçmiş Belediye Başkanlığınızın verdiği tecrübe gücüyle makamı ve koltuğunuzu, doldurduğunuzu görmekten mutlu oldum, bir hemşehrim olarak...
GÜNDEMİN 1. Maddesinde Hüseyin SARI, uzun zamandır yoksunluğu olan Erdek Belediye Başkanı Hüseyin SARI itirazlarını yaptı, ilgililer cevaplarını verdi ama tartışmalar sonlanmadı. Gündemin o maddesinde ; Büyük Şehrin sınırları içinde bazı devlet kurumlarının ve bakanlıkların özellikle araziler, arsalar için açacağı ihalelere katılım ve yetki konusu vardı.Gündemin o maddesinde kelime oyunları vardı ve katılım yetkinin dışında alınacak yerlerin tasarrufunun da tek başına yetkilendirilmesi vardı ki, Hüseyin SARI müdahil oldu. 
O maddenin yeniden komisyona indirilmesini istedi. AKP lilerin itirazlarına rağmen maddenin hukuk komisyonuna indirilmesi oylandı ve kabul edildi. Tam 2. maddeye geçilecekken, söz alan bazı AKP li üyeler, OLAMAZ bu şekilde çıkacak dediler ve Meclis Başkanı da, 5 rakika önce verdikleri meclis kararını, bu defa İPTALİ diye tekrar oylattırdı ve  5 dakika önce alınan karar yine aynı mecliste İPTAL edildi...3. defa, madde değişikliğe uğratılmadan aynen tekrar oylandı ve çoğunlukla geçti...
Bir Meclisin, kendi kararını 5 dakika sonra İPTAL diye oylattırması hadisesini, hayatımda ben ilk defa gördüm. Şekil ve usul olarak yasa ve yönetmeliklere iç tüzüklere uygun muydu bilemem ! Bildiğim, kuliste görüştüğüm sayın Erdek Belediye Başkanı Hüseyin SARI’nın, Balıkesir İdare Mahkemesinde, meclis kararının iptali davası açacağı ve olayı Danıştaya kadar taşıyacağı idi...Kolay gelsin Hüseyin başkanım. Ama kolay olmayacak bilesin ! Çünkü ben de Bandırma Belediyesinin bir meclis kararı hakkında dava açmıştım da, mahkeme onadı, danıştay bozdu, mahkeme direndi, danıştay idari dava daireleri genel kurulu bu defa yeniden bozdu, bozmaya mütedair idare mahkemesinde davam, halen devam ediyor ve yaklaşık 8 sene oldu da....Meclis Kararlarının iptali davaları, bazen yıllarca sürebiliyor çünkü. Hukuk devleti olup olmadığımız konusu, artık maalesef tartışmalı !   
GÜNDEMİN diğer maddesinde  Tolga TOSUN ve BANDIRMA ; Balıkesir iktidar siyaseti ve bürokrasisi hazırlamışlar...Balıkesir B.Ş olunca, Edincik arazilerine B.Ş el koymuştu. Şimdide Bandırmanın mahallesi olan KAYACIK ın merası olarak bildiğimiz 630.000 m2 lik araziye B.Ş el koymuş. Veya uhdesine almak için gündeme madde sokmuşlar. Tolga TOSUN Başkan da, birkaç sefer söz alarak, bunu gündemde daha önce görmediğini burda öğrendiğini söyledi. Ben de ne yalan, gündemi okumadan mı gelmiş bizim başkanımız diye üzülmüştüm ! Ama doğruymuş..!

14 MAYIS Tarihli GÜNDEM bu...Ben de içinde KAYACIK Merasını göremedim. B.Ş Sitesindeki GÜNDEM e baktım, 08/05/2020 tarihli, o gündem de elimdekiyle aynıydı ve orda da yoktu ? Demek ki, meclis üyelerine daha önceden verilen GÜNDEM e, sonradan ilave yapılmış ve bu ilaveden meclis üyelerinin haberi yok ! Artık sadece orda okunan bilgi ve talep doğrultusunda bir karar vereceksiniz ! Tolga Başkan da, bu maddenin komisyona indirilmesini, orda tartışılmasını önerdi, bu önerisi oyçokluğu ile red edildi. 
Oysa bu konu Bandırma için çok ama çok önemliydi. Daha önce bu arazi Gençlik Spor Bakanlığına tahsis ile verilmiş. Ama bakanlık bir yatırım yapmamış, Balıkesir Milletvekillerimiz uyumuş ve yatırım süresi dolunca da, 630 dönüm arazi tekrar Bandırma Belediyesinin uhdesine geçmiş...Bandırma büyüyen ve 10 yıl içinde artacak nüfusu 620.000 olarak düşünülen bir şehir. Bandırma büyüyecekse, bu alan önce Bandırmaya lazım.
B.Ş ne yapmış, bu alanın mera vasfını da değiştirmiş ve REZERV ALANI olarak ilan etmiş ! Rezerv alanının ne olduğunu da, imar daire başkanından öğrendik. Kentsel dönüşümden sonra yeni yapılacak bina ve konutlar için bu alan ayrılmış. 630 dönüm dönümlük arazisine oyçokluğu ile el koydu mu ? Koydu ! Artık tapu Balıkesir e geçti.

Gündeme sonradan ilave edilerek, komisyonlarda görüşülüp tartışılmadan emrivaki ile el konulan Bandırma arazisi için umarım Bandırma Belediyesi de, ( Başkanımız Tolga TOSUN bir hukukçu...) bir İPTAL Davası açar. Bandırmalının malına mülküne sahip çıkar ! Çünkü ; benim izlediğim süreç ve uygulama izahtan vareste, hukuka aykırı ve antidemokratiktir.

İlk defa, aracım olmadığından araç kiralayarak tek başına gittiğim Balıkesir B.Ş Belediye Meclisinin Olağanüstü Toplantısındaki izlenimlerim, şimdilik bu kadar. Erdek Belediye Başkanımız Hüseyin SARI dan, Bandırma Belediye Başkanımız Tolga TOSUN’dan ilgi gündem maddelerinin iptali için İdare Mahkemesine dava açmalarını, Yücel YILMAZ Başkanımdan da, yukarıda belirttiğim eksiklik ve yanlışları, düzeltmesini bekliyorum. Bu arada sayın B.Ş. Başkanımız Yücel YILMAZ, kuliste yanımıza geldi, bana özel miydi bilmiyorum Belediye antetli bir çantada, sıcak PİDE ikram etti...Teşekkür ederim. Dediklerimi düzeltirse, Bandırma’dan gidecek B.Ş Meclis üyelerine ihtiyacım yok, gerekirse yine rent a car araç kiralar ve gelip, sonuçları, hepimizi ilgilendiren toplantıyı izlerim. Meclis gündemlerine özel olarak madde koydurabilen meclis üyemiz de olursa, lütfen bana haber versin ki ; o toplantıya da sadece onu izlemek için gelirim.

TTK. 16/05/2020 NOGAYTÜRK

BANDIRMA GERÇEK GAZETESENDEKİ HABERİ : https://www.gercekbandirma.com/buyuksehir-meclisinde-650-donumluk-kayacik-merasi-buyuksehire-devredildi

16-05-2020