Balıkesir Büyükşehir Belediyesi İşgaliyede...Nerdesen !

BANDIRMA SAHİL BANDI

Burası ; Balıkhaneden Mendireğe giden ve vatandaşların yürümesi için düzenlenmiş, Kristal Cafe’nin önü... Bandırma da gün batımının en iyi izlendiği Tepe Gazinosundan sonraki sahil bandı...Benim Kristal Kafe'de çayımı yudumlarken ki manzaram !
Ben, işbu balıkçı ağlarını ve sertmelerini, yıllardır buralarda görüyorum. Belediyeden izinli ve işgaliye harçlarını da, ödediklerini de düşünmüyorum. Haaa balıkçılardan mümkünse harç ve vergi alınmasın tabii ki...Kayıklar da oraya yanaşırlar, balıkçıları da bazen ve ağ temizliklerini burada yaparlar....O kayıklar, o tekneler Bandırma’nın simgesidirler !
Bu görüntü kirliliğinden şikayetçi olmayanlar da var, sahilin rengi olarak görenler de ama şikayetçi olanlarda var. Şikayetçiler gazeteciyim diye bana zaman zaman bunu hatırlatırlar ve neden yazmadığımı sorarlar da, ben garip balıkçıya dokunmayın derdim !
Ama, balıkçı barınağı v.s yaptığım incelemelerde, vatandaşların haklı olduğunu gördüm, işbu pejmürde balıkçılarımız kusura bakmasınlar ya Belediye onlara bir çare bulsun, ya da onlar kendine bir çare bulsun.   Çare ; Balıkçıların ağlarını Barınakta muhafaza etmeleridir, orada kendilerine yer verilmiştir. Ama barınağa giden balıkçı neredeyse yok gibidir ! Ya da illa sahil bandında olacaklarsa, ağları için sabit sandukalar koysunlar oraya...Bu sabit sandıkları, Balıkesir B.Şehir de yapabilir, balıkçılar da yapabilir. Herkesin bir sandığı olsun. Ağlar, böylesi güneş ve yağmur altında, zaten çabuk yıpranıyorlar...

Bu sahil bandı, Bandırma Belediyesi tarafından, Bandırmalıların parasıyla düzenlendi ve vatandaşların sahilde yürümeleri sağlandı. Yürüyüşü engellemeyecek sandıklar konulursa, gün batımını izlemek için oraya ayakta durup dirseklerimizi koyacağımız Amerikan bar türü aksesuarlarda oraya konulabilinir ve isteyen vatandaşlara da, ayakta içecek servisi yapılır. 
Ama, ilk önce B.Şehir Yasası çıktı ve Bandırma, Balıkesir Büyük Şehre bağlandı, B.Şehir kafasına göre... ama yasalara uydurarak, Bandırmanın bazı yerlerine el koymaya ve kendi uhdesine geçirmeye başladı. Cumhuriyet Meydanının Heykel önü Bandırma Belediyesinindir mesela, ama nikah salonundan aşağısı, sahile kadar sahil bandı dahil, meydan Balıkesir B.Şehir Belediyesinin uhdesindedir. Resimde görülen yer de, B.Ş e aittir. Hatta buralar bana aittir diye, sayın B.Ş Sahil Bandındaki direklere, kendi tabelalarını çakmıştır...Şimdi de bizler bu karışıklıkta nerenin sahibi B.Ş ? Nerenin sahibi Bandırma Belediyesi diye düşünüyoruz !

BALIKESİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ...NERDESEN ?

Yasal olarak, ilçelerinin istediğin yerlerine B.Ş Meclisinde nasılsa el koyabiliyorsun ve yerel siyasetçilerimiz de, B.Ş Meclis üyeleri de bu elkoymaları maalesef seyrediyorlar da...o zaman el koyduğun yerlere, hizmet ver kardeşim ! Tabela çakmakla, reklam yapmakla hizmet olmuyor ! Sahil Bandı ve Mendirek, hem işgal altında, hem de b.k sidik kokuyor efendim !
Belediye Kanunlarında İŞGALİYE Harcı, vergisi, kirası diye tanımlamalar var ve siz bu tanımlamalardan kendinize gelir bile elde ediyorsunuz da, hizmet vermeden gelir elde etmenin anlamı yok kardeşim...
İŞGAL kelimesinden türetilen İŞGALİYE diye bildiğimiz kelimenin anlamı ; İşgal edilen yere ödenen ücret veya vergi demektir...Değil mi ?

2464 sayılı Belediye Gelirleri Kanununun 52.maddesinin 1.fıkrasında aynen şunu der ;   “Belediye sınırları içinde bulunan aşağıdaki yerlerden herhangi birinin  satış yapmak veya sair maksatlarla ve yetkili mercilerden usulüne uygun  izin alınarak, geçici olarak işgal edilmesinin işgal harcına tabi olduğu  belirtilmiş ve bentler halinde pazar veya panayır kurulan yerlerin,  meydanların, mezat yerlerinin her türlü mal ve hayvan satıcıları  tarafından işgali, yol, meydan, pazar, iskele, köprü gibi umuma ait  yerlerden, bir kısmının herhangi bir maksat için işgali, motorlu kara  taşıtlarının park etmeleri için il trafik komisyonlarının olumlu görüşü  alınarak belediyelerce şehir merkezlerinde tesis edilen ve işletilen  mahallerin çalışma saatleri içinde, taşıtlar tarafından işgali (Bisiklet  ve motosikletler hariç) sayılmış ve sayılan yerlerin izinsiz  işgallerinin, mükellefiyeti kaldırmayacağı hükme bağlanmıştır.
İşgal  harcı alınabilmesi için, yol, meydan, pazar, iskele, köprü gibi umuma  ait yerlerin söz konusu olması gerekir. Örneğin belediyelerin özel  hizmetine tahsis edilen bir binada özel kantin işletmesi için işgal  harcı alınamaz.
Vatandaşlara ait taşınmazların arasında yer alan  ve idare tarafından “yol boşluğu” olarak nitelendirilen alan 2464 sayılı  Belediye Gelirleri Kanununda sayılan umuma açık yerlerden değildir. “
Demek ki, bu işlere ve vatandaşların taleplerine ilişkin yasal düzenlemeler, mevcutta varmış. B.Ş Belediyesi umarım cevap verir. Yasalara uyuyor ve yasaları uyguluyor musunuz ? Yoksa keyfi bir bir yönettim mi arz ediyorsunuz ? Sizden, bu doğal güzelliği korumanızı ve manzaramızı bozmamanızı talep ediyoruz.

Balıkesir Büyük Şehir Belediyesi...Başkan Yücel YILMAZ...Bandırma Belediyesinin el koyduğunuz gelirlerinden, el koyduğunuz yerlerin karşılığı hizmeti, Bandırma ya ve Bandırma’ lılara vermediğinizi biz biliyoruz, umarım siz de bilirsiniz ! Bandırma, Balıkesir in yüz akı olan, gururlanabileceği en büyük ilçe Belediyesidir. Bandırmalılar da çağdaş yurttaşlar olmayı, isteyerek yaparlar. Partilerimiz değişik olsa da, Bandırma ya bir eğilin Yücel YILMAZ Başkan...İşbu sahil bandı kirliliğini çözüme kavuştururken, madem sahil bandı sizin, bizim TUVALET ihtiyacımızı da giderin. Sahil bandı ve mendirek lütfen b.k ve sidik kokmasın. Tabela astığınız direklerin, dibi bile kokuyor çünkü...(Sahil bandının sahibi Balıkesir B.Ş değilse, sahibi her kimse (?)Bu yazdıklarımı ona ithaf ediyorum)

14/10/2020 -BANDIRMA -  NOGAYTÜRK