Bandırma 9.Tarım Paneli

Bandırma 9.Tarım Paneli

Daha önceki 8 panele katılmamıştım, ama bu defa... Davet üzerine gazeteci olarak katıldım...
Ne düşündüm biliyor musunuz ? Ben öğretmenim yaaa.Biz öğrencilerimizle MÜNAZARALAR yapardık, “ Türkiye Tarımla mı kalkınır ? Sanayi ile mi kalkınır ?” diye...

Tarım Panelinde sanırım, TARIMLA NASIL KALKINIRIZ öğretilecektir,üretici çiftçilerimizin içine düşürüldüğü çıkmazdan çıkış yolları konuşulacaktır dedim...

TARIM PANELİ adından ben, Bandırma ve Güney Marmara’yı tarım ve hayvancılık bakımından direkt ve olumsuz etkileyecek 1/100.000 Plan ve kurulacak KATI ATIK KİMYA SANAYİİ’nden sonra....Bandırma’da ki sulu - susuz tarım arazilerimizin miktarını, ekim alanlarımızın lojistiğini, üretici sayımızı, hangi ürünlere yönelinmesi gerektiğini, zeytin konusunu, Türk-yerli- ırkı hayvan konusunu, yerli ve milli tohum konusunu, tarım potansiyelimizi, kimya sanayinin yanında TARIM ve HAYVANCILIK ın nasıl biteceğini duymak ve gelecekte, halkın neler yapması gerektiği hakkında, birşeyler öğrenmek isterdim...
Panelin katılımcıları içinde, Bandırma protokolünden kimse yoktu, partiler, STK' lar yoktu. Her zamanki gibi ilgisizdiler. Gümçed yoktu mesela. Tarım ve çevre ilişkisi demek ilgilendirmiyor . Sadece CHP  Bld eski  Başkanı ve eski milletvekili Sedat PEKEL bir süreliğine katıldı.Bandırma Ticaret Borsasına bağlı bu kadarcık mı çiftçi var tarımla ilgilenen var. Nerde bu insanlar neden tarım paneline gelmiyorlar? Yoksa dostlar alışverişte görsün  maksat panel yaptık mı işte yaptık mı? Kafamda sorular oluşuyor elbette. Yine sorularımla cebelleşip düşüncemi karalayacağım ve bana kızacaklar olsun canları sağolsun. Tarımda çile çeken sessiz çoğunluğun benim gibi düşündüğünden eminim.

**

Paneli ? ; 1- Borsa Başkanlığı olarak Halit SEZGİN,  2- Uluslararası ROTARY Başkanı Mark Daniel Maloney-Bandırma UR 2440 Bölge Güvernörü Fatih AKÇİÇEK adına da ;  Bandırma ROTARY Başkanı CHP Belediye Meclis üyesi, Fatma Sibel SALI... birlikte düzenlemişler. 
PANEL desem... bu etkinlik panel değil-di ! ( Panel ; Bilimsel-Siyasal-Toplumsal bir konuda panelistlerin katıldığı, ama dinleyicilerle soru-cevap ve tartışmalarla birlikte yapılır. Yapılmadı..)
TARIM desek, ortada TARIM da yok ! İkisi de olmayınca, TARIM PANELİ adı uydurma olmuş oldu veya yerinde değildi bu ismi kullanmak !
Ben BANDIRMA TARIMI nın konuşulacağı, ve bilimsel tebliğlerin sunulacağı bir ortam zannetmiştim !  Çünkü, panelistlerin bir kısmının, akademik titirleri vardı. 
Moderatör: Prof. Dr. Mehmet Emin ERÇAKAR... PANELİST 1: Bandırma İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden Ziraat Mühendisi Hülya IŞIK, PANELİST 2: Ç.Kale 18 Mart Üniversitesi’nden Prof. Dr. Harun BAYTEKİN, PANELİST 3:  Bandırma İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden Veteriner Hekim, Özgür Ozan DEMİRCİ, PANELİST 4: MAY TOHUMCULUK Şirketinden ama Bandırma ROTARY Kulübü üyesi, Ziraat Mühendisi BURAK UĞUR... 5. PANELİST Prof Dr. Türker SAVAŞ, ama gelmemiş ! Mazaret de göndermemiş ki, okunmadı ve bilgi de verilmedi...

**
Borsa Konferans salonundaki düzenleme, ROTARYENLER tarafından yapılmış olmalı ki, her tarafta ROTARY Bayrakları vardı...Etkinlik adeta, ROTARY ETKİNLİĞİ gibiydi...Mark Daniel Maloney ( Bandırma Tarımı ile ne ilgisi varsa...) , sanırım memnun olmuştur ! Plaketlerden birinin de, ona gönderilmesi gerekir.   ( ROTARYENLER ve LİONSLAR biliyorsunuz binaları yoktur ama etkinlik yaptıkları otellerde ve salonlarda, bayraklarını ve flamalarını getirip asarlar...) Tarımla cebelleşen çiftçilerimizin derdi ne ? Burdaki dertler ne ? Çok farklı.
TARIM PANELİ’nde ne mi yapıldı ? Açılış konuşmalarını, Borsa adına Halit Sezgin, ev sahibi gibi de Rotary Başkanı Fatma SİBEL SALI yaptı...Moderatör ve panelistler, bildikleri branşlarında, mesleki bilgilerini aktarıverdiler...Panel adeta, hayvan yetiştiriciliği veya çiftçilik yapmak isteyen müstahsillere eğitim semineri gibiydi...Kimse TÜRK Tarımından veya Bandırma Tarımından, tarım ve hayvancılığın geleceğinden bahsetmedi...TÜRK -Yerli- IRKI hayvancılık neden kayboldu ? Türk ırkı hayvancılık yapabilir miyiz ? Yerli tohum neden kayboldu ?Geleneksel yerli tohumculuk girişimcileri var? Hayvanlarımız neden suni döllenme ile üretiliyor, neden İSRAİL Tohumuna göbekten bağlıyız gibi konulara dokunamadı...Anladığım kadarı ile, ordaki bürokratlar da akademisyenlerde hükümetin tarım politikasını eleştirir görünmekten korkmuşlardı ve kimse de bu politikalara değinmedi !

**
Panelin bitiminde ancak dinleyicilere söz verilince de, ben bu yazımda bahsettiğim konuları, dillendirerek sordum tabii. Protokolde bulunan İlçe Tarım Müdürümüz, MERİNOS (Koyunculuk Araştırma Enstitüsü) un bu işleri yaptığını söyledi, 600.000 dekar tarım arazimizin olduğunu bunun 400.000 dekarının ekilebildiğini belirtti... ama sorularım eleştirisel olduğu için de kimsenin hoşuna gitmedi...Hoşnutsuzluklarını da, belli ettiler.
Moderatörümüz de ; özitiraf olarak Tarımın milli hasıladaki payının %6 ya kadar düştüğünü ağzından kaçırdı...Öyle ya, biz de Türkiye yi Tarım ülkesi biliyorduk değil mi ? Ama Türkiye, son yıllarda uygulanan tarım ve hayvancılık politikaları ile maalesef artık TARIM ülkesi değil...Ama, Roterdam’ın ve Avrupalıların kovduğu kanserojen atık kimya sanayinin adayı ! Bu sanayi gelince, insan ortalama ömrünün 35 lere kadar düşebileceği tehlikesinden ise söz eden yok ! Olsun, torunlarımız 35-40 yaşına kadar yaşasın yeter, yeter ki biz para kazanalım ve bir süre zevk safa sürelim gibi, bir anlaşılmaz yaklaşımımız var !

**
Geçenlerde de Susurluk Şeker Fabrikasındaki ŞEKER PANCARI EKİN konulu toplantıya katılmıştım ya...orda da şeker sanayiimizin son günleri olduğu gizlenmişti...Yahu artık şeker pancarı falan ekmeyeceğiz, ektirmeyecekler, şeker ürettirmeyecekler , çünkü şeker fabrikalarımız bile satılıyor habire...Neden ekilmeyecek neden fabrikalar satılıyor birisi anlatsında öğrenelim. Şimdi de Bandırma tarım ve hayvancılıkta son günlerini yaşıyor, bu sektörden ekmek yiyen patronlar biraz daha halkın uyutularak hammadde üretmesini istiyorlar o kadar...Yani yem sanayii, et sanayii, süt sanayii...kardeşim sizler  kimya sanayi bölgesinde ne iş yapacaksınız ? 

**

Bandırma 9. TARIM PANELİ adını taşıyan, gelenekselleştirilmiş bu panel olmayan, sadece dikte etmek adına ve görüntü yapan seminerlerinizin de son günleri bunlar...Akademisyensiniz, bürokratsınız...bence önce halkı aydınlatınız öncelikle çiftçiye umut veriniz basmakalıp panellerle geçiştirmeyiniz ve geleceği onların kafasında doğru şekillendiriniz...Tarım önemli 85 Milyon insanımızın ekmeği sizin ellerinizde. O makamlar halka çiftçiye hizmet için kuruldu. Ekmek yediğiniz vatana ve sırtından para kazandığınız bu insanlara bu borcunuzu bari ödeyiniz...Haa MARK DANİEL MALONEY....akıllı ol kardeşim akıllı ! Bandırma’nın tarımı da, sanayisi de seni niye ilgilendiriyorsa , ilgilendirmesin...Kaldır bayraklarını üzerimizden ! Tanrı Türkü Korusun !

 19/02/2020  NOGAYTÜRK Ramazan NARİN