Bandırma'nın Asıl İhtiyacı Konukevleridir

BANDIRMA nın asıl ihtiyacı KONUKEVLERİDİR !
___(bkz Mansur YAVAŞ ın ANKARA sına !) 
Belediye Kanunu Madde 14 :  "Büyükşehir belediyeleri ile, nüfusu 100.000’in üzerindeki belediyeler, kadınlar ve çocuklar için konukevleri açmak zorundadır. ! 
Var mı ? Y O K !
Dün akşam, eşinden gördüğü şiddet yüzünden, iki çocuğu ile sokakta kalan bir kadına, gidecek yer konusunda yardım edemediğimiz için üzüldüm. Ulaştığımız Bandırma Belediyesi, barındırma konusunda bir imkanımız yok dedi. Bu konularda hassasiyetini bildiğim kişilerden istediğim yardım sonucunda bana söylenen ;
- Kadın polis karakoluna gitsin ve şikayetçi olsun !
- Kadın hastaneye gidip darp raporu alsın !
- Kadın, Kaymakama gitsin !
Kaymakamlık, Aile Bakanlığı ilgilileri ile görüşüp, kadının Balıkesir e naklini yapacaklar ve mağdur kadının Balıkesir İl Merkezinde, barınma ihtiyacı giderilecek...
1- Kadın, eşinden korkuyor olabilir ve polise şikayetçi olmak istemeyebilir. Bu en doğal hakkı ! Bu yüzden de, karakol ve hastane olaylarını yaşamak istemeyebilir. Bu da en doğal hakkı.
2- Kadın, ilk barınma ihtiyacını yaşadığı şehir Bandırma da karşılamak isteyebilir ve bu yüzden de, sunulan prosedürü ve Balıkesir e gitmeyi kabul etmeyebilir.
Peki ; kadının, eşimden geceleyin şiddet gördüm ve evden atıldım ve barınma ihtiyacım var demesine, niçin itimad edilmiyor ? Bu yanlış değil mi ?
Bilindiği gibi, bu şekilde şiddet gören ve sığınacak bir yeri olmadığı için evinde kalıp şiddet görmeye devam eden kadınlarımız da yok mu ? Her şiddet gören kadın, sokağa çıkıp çare aramıyor elbette. Ama sokağa çıkan veya sokağa çıkarılan kadın Bandırma da nereye gidebilir, nereye başvurabilir ?
Bakın, ülkemizde ANKARA diye bir şehir var ve orda Mansur YAVAŞ diye bir Belediye Başkanı var. Bu konulara çok hassas. Şehrine gelip sokakta her ne sebeple olursa olsun kalan vatandaşlar için, sayısız misafirhane yapmış. Bir kısmının adı ŞEVKAT EVLERİ !
Ankara ya hastasını getirmiş veya kendisi hasta, veya öğrenci, veya şiddet mağduru olarak sokakta...sadece nüfus kağıdı veya bildiği vatandaşlık numarası ile, konumunu belirten mazaret beyanı ile, işbu Şevkat Evlerine alınıyor. 5 yıldızlı otel gibi dersem mübalağa olmaz. 3 öğün yemek ve çay kahve içecek servisleri var, temizlik sorunlarınız için tesis ve elemanlar ve sağlık sorunlarınız için doktorunuz da var. Çamaşırhanesi var. TV ve internet hizmeti var...Personelden saygı ve sevgi görüyorsunuz. Sosyal tesislerden ve etkinliklerden, sınırsız faydalanıyorsunuz.
Bandırma'nın Kanaat önderleri, Akil Adamlar, Siyasetçiler, Gazeteciler, Devlet adamları...ne iş yaparsınız, bilmiyorum ? KAMEN lere turistik geziler yapmak, nepotizmi patlatıp eşinizi dostunuzu akrabalarınızı belediye ve devlet kadrolarına doldurarak, asıl hak eden kişilerin hakkını yemek midir göreviniz ?
En güzeli ne biliyor musunuz ? Şevkat Evinin aracı da var ve her sabah sizi alıp okula gidiyorsanız okula, hastaneye gidiyorsanız hastanenize, adli işiniz varsa adliyenize v.d götürüyor ve akşam olunca da sizi oralardan alıp, evinize getiriyor.
Evinizden daha rahat ortamda, yaşam ve barınma ihtiyacınız full gideriliyor. Ve en önemlisi, sizden ücret-senet-kefil alınmıyor. İnsan olmanız ve Ankara da ihtiyaç sahibi olmanız yeterli !
Adeta ; Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve insan olmaktan, Ankara da yapmanız gereken işleriniz için gurur duyuyorsunuz... 
BANDIRMA, bu konuda, öngörüsüz yöneticiler ve siyasetçiler yüzünden çok fakir... Acınacak durumdayız ve bu konular gündeme bile gelmiyor.
Bu konuda görev önce Belediyenin, sonra Kaymakamlığın...ama en önemlisi siyasetçilerin ve halkımızın. Yani önce talep edeceksiniz ! Hak arayacaksınız ! Devletin görevi, Belediyenin görevi vatandaşlarını, hemşehrisi olmasa bile sokakta aç bilaç ve çaresiz bırakmamaktır. Bandırma da birisi ( bu kim olursa olsun) açım, açıktayım ve gideceğim yer yok diyorsa, yöneticilerin rakı masalarında tıkınmaları olamaz ve olmamalı. 21 YY da Bandırma nın bir misafirhane statüsünün olmaması, sevgi ve şevkat evlerinin olmaması büyük kabahattır ! 
CHP li Bandırma BELEDİYESİ, AKP li DEVLET ! So-rum-lu-su-nuz!
SOSYAL DEVLET i ve adaleti, hayata geçiriniz !
Bandırma ya, bir işi için de olsa... dışarıdan gelen misafirlerimizi ağırlayacak bir misafirhanen, niçin yok sayın BELEDİYE ?
Bu konuda, artık sık sık yazıp çizeceğim ve ilgilileri rahatsız edeceğim, biline ! Kadınlarımız, yaşlılarımız, hastalarımız, öğrenci gençlerimiz, çocuklarımız ve garip-guraba vatandaşlarımız için, Bandırma Belediyesini ve Kaymakamlığını göreve davet ediyorum. Bulunduğunuz yerler hizmet makamıdır, lütfen hizmetinizi yapın. Lütfen, Bandırma da sokaktaki bir insan ; " EYVAH BEN NEREYE GİDERİM !" dememeli...

04/11/2021  NOGAYTÜRK