Bandırma'nın Dere Yatakları Nerede?

BANDIRMA'da "DERE"var mıydı?

Dere yataklarımız nerde?

Vahşi kapitalistlerimiz, tatlisu solcularımız, çakma solcularımız, cennet satan müselmanlarımız bu yataklarda huzur içinde mi yatıyor?

Konuyu anlamadınız ! Şimdi Karadeniz dere yatak kenarları nasıl çöktü ise, Bandirma da, Dere yatakları üzerinde yapılaşmıştır !

Bu yapılaşmaları ve ekonomi politik avantajıyla bu konuda rant kazanan herkesi, deşifre edeceğiz !

Bir yerleşim yerinin ortasından, sel-seylap dedikleri su geçiyorsa; Kaşif Acar Caddesinden, Atatürk Caddesinden, Uğur Mumcu Caddesinden, Ş.Süleyman Bey caddesinden, Sevgi Yolundan, Cumhuriyet Meydanından SEL -SEYLAP yolunu bulamayan sular akıyorsa...???? 

O ŞEHRE AIT, GEÇMİSTE DERELER VAR DEMEKTİR!

Bent Başı mahallesindeki, B E N T nedir? Bi öğrencim hatırlattı. Ali İbrahim Okbay.....DERE MAHALLESİNİ unuttunuz...!

Unuturmuyum? Dernek bitsin, işe DERE MAHALESI'nden başlayacağım. 

Mahallenin adını niye dere koydunuz? Dere nerde?

Dere diye, eski kitaplarda; Bandırma’nın en uzun akarsuyu Eğridere’dir.  İlçenin diğer önemli akarsuları ise; Beyderesi, Çayırdere, Eski Sığırcı Deresi, Arıkaltı Deresi, Bozdere ve Değirmen Deresidir...diye yazıyor! Bu dereleri gören Bandirma'lı... el kaldırsın! O şehrin bütün siyasetçileri ve partileri ve belediyediyedeki temsilcileriniz, o dere yataklarını ıslah eden Belediye İmar Müdürlüğü projelerinde, 1/1000, 1/5.000 ve adamina gore özel talep planlarda, imar müdürlüğü projelerinizde, bunlari parmak kaldır parmak indir onayan, BELEDİYE meclislerinde şehre ve halka ihanet ettiniz!

Bandirma'nin 100 yıl öncesini, 200 yıl öncesini bilmeyenden mimar ve meclis üyesi olur mu?

Olmuş! Olmuş ta...onlar dere yataklarının imar planlarından trilyonlarini kazanmışlar, bizim torunlar onların enkazlarında, müflisleri oynayacaklar!

Bandirma nin 100 sene öncesini düşünün ! Kayacık'tan, YüzüncüYıl'dan, 600 Evlerden denize akacaktı su ? Pirenlik kırından gelen, Merinos'tan gelen su...Malta Deresinden, denize akacaktı o su? Çin Çukuru da dereydi, oranın suyu da denize akacakti ?

C.Öztaylan meydanları betonlastirirken, ataların tahliye labirentlerini, menfezlerini...Borularla değiştirdi?

Borular dere değildir! 

Peki...Kurtuluş ve Cin Çukuru'ndan gelen su, Cumhuriyet Meydanı'na inince başta...borulara sığmazsa ne olacak! Bunu düşünen olmadı mı? Benden sonra Tufan'mı? Bandirma yi da sel basacak değil mi? Basmıyor mu mesela? Daha dün Kaşif Acar esnafı. meydanlardaki esnaflar su süpürüyordu değil mi? O yıllardır seçim önceleri adayların bröşürlerinden "yapacağız" diye sülü püslü anlattıkları Malta Deresi, şimdi üstü kapalı peki ıslah edildi mi mesela?

Bir de devasa projeler yapacağız o dere yatağına! Yahu, ÇİN Çukuru'nu yıkıp üstüne proje çizdirip o projelerle Bandırma'lıların parasını  ziyan ettiniz. Kimseler hesap sormadı değil mi? Ne güzel dünya. Ziyafetlerde  davetlerde AKP- CHP yiye yiye doymadınız!

Tematik Park Projesine verdiğiniz bizim paralarımızı daha helal etmedik AKP li Edip Uğur, Zekai Kafaoğlu! Neyse, şimdi Karadenizlileri izliyoruz ya...Dere yataklarini, heyelan bayırlarını iğfal etmisler, simdi yillardir çöke çöke DÖVLET NERDE? diye benden sonra TUFAN'mı! Ajitasyon yapiyorlar! Hadi ordan!

Bandırma'daki şehir plancıları, mimarlar, mühendisler ve onları kullanıp heyelan ve tsunami ve sit alanlarına bile,7-10-15 kat izin veren imar komisyonları! Ortalıkta nefes alacak yeşil alan bırakmayıp beton çöplüğüne dönüştüren BELEDİYE Meclisleri!....Yazıklar olsun size. Oy verip sizi seçenlerin iki eli yakanızdadır. Umarım gecikir hesaplaşmamız...Ama elmecbur, hepinizden hesap soracağız arkadaş! Dokunulmazlığınız, sırça köşklerdeki  üstün güç imtiyazınız yok! Para ve rant için değil, halk ve şehir için geleceğe miras için mimar mühendis olunuz veya olmayı deneyiniz...

25-07-2021/MARÇEV - RAMAZAN NARİN -NOGAYTÜRK