Bandırmaspor ve CHP'nin Benzinlik Ajitasyonu !

 

BANDIRMA SPOR ve CHP nin BENZİNLİK AJİTASYONU !
RAMAZAN NARİN·

17 HAZİRAN 2016 CUMA

Halk ağzında, BENZİNLİK diye tanımlanan ticari faaliyet ; resmi literatürde ‘AKARYAKIT İSTASYONU’ diye tanımlanır da, otogaz kullanan araç sayısındaki artış nedeniyle bu istasyonlar artık, KOKARYAKIT veya Akar-Kokar Yakıt İstasyonlarımızdır...Elektrik şarz istasyonları da başlayacak yakında mesela da, sanırım siyasilerimiz, bu sektörü de adamlarına RANT olarak verecekler yine...
RANT kapısı olarak da adlandırılan ( Bandırma CHP Şerafettin ENGÜDAR ve CHP lilerin ortak ağzıdır ve ortak tanımlamalarıdır bu.) bu ticari faaliyet, parayı bulanların da, parayı arayanlarında, ilk yapmayı düşündükleri para kazanan karlı bir işkoludur. Ruhsatı almanız halinde, akaryakıt dağıtım şirketlerinin hangisiyle ( SHELL-BP-OPET-PO gb) çalışacağınıza dair büyük para teklifleriyle, isim - bayilik bedeli teklifleriyle, havadan para gelmesi olayıyla karşılaşırsınız...

O yüzden bu rant  “ Bir mal ya da paranın, belirli bir süre içinde emek verilmeden sağladığı gelir.”   kapısı için ağzı sulanan pek çok kişi ve kurum vardır. Ama bu sektörde yer alabilmeniz için, önce SİYASİ AĞIRLIĞINIZ olması lazım... Çünkü, bu işin ruhsatını alabilmeniz, bu işe uygun arsa veya arazinizin imar planına, AKARYAKIT LEJANTINI çaktırabilmeniz için, DE ! öncelikle yerel, sonra da genel iktidarın adamı olmanız lazım ki, arazinizin vasfı AKARYAKIT İSTASYONU na çevrilebilmiş olsun... Aksi takdirde, en uygun yer sizin olsun ruhsat değil havanızı alırsınız !

BANDIRMA daki BANDIRMASPOR BENZİNLİK AJİTASYONU...

Ajitasyon diyorum çünkü, nedense ; bu rant kapısı sadece BANDIRMASPOR a verilebilirmiş gibi, bir tutum içinde olan aslan sosyal demokratlarımız var, şimdi sahnedeler... AKP nin 3 gün hapis yatan liderlerinin mağdurluk edebiyatlarıyla, bunu ajite ederek 15 yıldır iktidarda durduklarını bilirsek, ajitasyon da iyi bişeydir değil mi...
Bu olayda  Başta ;  1. Lige çıkan Bandırmaspor Kulübümüz ve idarecileri, Bandırma Yerel Yönetimi, CHP li Başkan Dursun MİRZA, İmar Müdürümüz CHP li Şerafettin ENGÜDAR ve CHP İlçe örgütü, AKP İlçe örgütü, Balıkesir AKP Büyükşehir Belediye Başkan ve Başkanlığı, idare olarak ta Kaymakamlığımız ve Valiliğimiz ve en önemlisi iktidar partisinin milletvekilleri ve AKP HÜKÜMET gücü vardır...

AKP liler BENZİNLİK yerine karşı çıkarak, şimdilik BandırmaSpor' un bu önemli gelirini engellemektedirler. CHP liler de, daha önceden tükürdüklerini unutup, burayı BandırmaSpor'a tesis ederek, ancak şimdi akıllarına gelmiş... Bandırmaspor'a olan borçlarını ödemek istemektedirler. Bandırma gündemi şimdi, İDO’nun karşısındaki o yer benzinlik olarak verilsin veya verilemez tartışmalarıyla, savaş alanına dönmüştür... 

Bandırma 150.000 nüfuslu ama çevre trafik gücüyle 500.000 nüfusa, 150.000 trafige kayıtlı araca, sanayiye, limana hitap eden, 1/100.000 Plan ölçeğinde de ROTERDAM Kimya ve Ağır Metal sanayini yerleştirmeye çalışan, 10 yıl sonraki nüfusu 500-600.000 olarak hesaplanan, potansiyeli çok yüksek ve akaryakıt sektörü için müthiş çekici bir yerdir. Yani, şimdi Belediyemizin Bandırma Spora tahsis etmeye çalıştığı liman kapısındaki, İDO Karşısındaki, doğru tarif edersek Liman Başkanlığı karşısındaki yer, akaryakıt dağıtım şirketlerinin ağzını çoktan sulandırmıştır ve Allah bilir oraya tabelasını asmak isteyen şirketlerin teklifi, şimdiden 50-100 trilyon (yeni parayla milyon) hava parası vermeye kadar gitmiştir diye düşünüyorum. Haa Bandırmaspor akıllı olursa, bu parayı kasasına alır biline ! 
Ehhh CHP li Şerafettin ENGÜDAR ın, eski CHP li Başkan Sedat PEKEL’in dediği gibi, BENZİNLİK İŞİ RANT İŞİDİR, BU RANTI DA KİMSEYE VERMEYİZ !  yani yersek biz yeriz, veya istediğimiz kişiye yediririz mealine çıkan dediğimiz olay, burada artık ortaya çıkmıştır.

Eyyy CHP liler ;
Yahu Balıkesir Büyükşehir olmadan, Bandırma Belediyesinin pek çok yetkisine, gelir ve işletmesine el konulmadan önce de siz iktidardınız... Solun basiret hastalığından neden o zamanlar çıkmadınız da, şimdi B.Şehir ve AKP baskısı şehrimiz üzerine karabasan gibi bastıktan sonra, Bandırma’nın yıllardır ihtiyacı olan BENZİNLİKLER işini çözmediniz ? Mimarlarınız, avukatlarınız ne iş yapar ? Bunca zamandır imar üzerinde oynarken, bu lejantı niçin uygun yerlere tesis etmediniz ? Hatta Bandırma Spora sahip çıkacaktıysanız bu sahipliliğinizi, neden bugüne bıraktınız ? AKP ile yapacağınız bu benzinlik savaşında velev ki galip çıkarsanız mı... yeniden seçiliriz diye düşünüyorsunuz yoksa ? Ya galip çıkamazsanız ?
Bandırma daki Liman Türkiyenin 3. büyük limanı ve trafigi çok güçlü olmasına rağmen, o gelip giden gemilere akaryakıt vermeyi onlara mazot satacak istasyonları, sintine depolarını, atık ve deşarj kademelerini şimdiye kadar niçin yapmadınız arkadaş ? Gözünüz kör müydü ? 

Şimdi Bandırmaspor'u mu kandıracaksınız, taraftarlarını mı kandıracaksınız.... Biz sizin için neler yaptık, size benzinlik verecektik AKP engelledi, biliyorsunuz mu diyeceksiniz ? Bunları derseniz, biz size sormaz mıyız !

Arkadaş, şimdi OPET olarak kullanılan yer Belediyenin değil miydi ? Neden orasını şahsa satılmasına  göz yumdunuz  Bandırmaspora o zaman niçin verdirmediniz ? 
Siyasi savaşınıza... keşke Bandırmasporu alet etmeseydiniz...
Eyyy CHP liler ; Bandırmaspor ajitasyonunuzu, şimdi belki yutturamayabileceksiniz çünkü, AKP liler de bu işin rantını biliyor ve onlar da bu lejant ve ruhsat işlerini kendi insanlarına tesis edip, kendilerini zenginleştirmek ve o rantı kendileri yemek isteyecektir. Ve AKP İlçe Başkanı Alp BOSTANCI’nın, tespit edilen yere karşı çıkarken kullandığı yasal argümanlar, maalesef geçerli argümanlardır. Arkasından, düşündüğünü bilemem !

Benzinlik veya Akaryakıt İstasyonu lejantı ile ruhsatı verilecek yerlerle ilgili,    5015 Sayılı Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK)  ve  petrolle ilgili piyasa mevzuatı, Petrol İstasyonu Yönetmeliği, LPG Piyasası Kanunu v.d, AKP lilerin direnişinde dayanak olacaktır. Gerçi ben AKP lilerin de, CHP lilerin de yasa yönetmelikleri düşündüklerini, taktıklarını falan düşünmüyorum tabii... Düşünseler di ;   Bandırma KERHANESİ AKP döneminde de CHP döneminde de, mahalle içinde, hatta bir okulumuzun tam dibinde, mahalle halkının ve öğrencilerimizin tam gözleri önünde faaliyet göstermektedir ve burası da bir RANT ın kapısıdır. Buradan RANT elde edenler vergi dairesiyse, Belediyemiz ise, diğerleri kimlerdir bilemem ! Nedense kerhane ruhsatını sana, size vercez diye bir ajitasyon yapılmamaktadır ! 

*

Şimdi yazımı kendi üzerimden bağlayacağım el mecbur...

BANDIRMA da BENİM BENZİNLİK TALEBİMİN RED GEREKÇESİ ;

_______________(Manidardır)________________________

CHP ve AKP lileri uyarıyor, Bandırmaspor'u da uyanık olmaya davet ediyorum...
Bandırma Belediyesi Meclis Kararı. 07.06.2012 Tarihli, 109 Sayılı Karar...

“Akaryakıt ve LPG İstasyonlarının kendine özgü nitelikleri ve çevresel emniyet nedenleriyle yer seçiminin ağırlıkta yasa ve yönetmeliklerde belirtilen kriterlere göre belirlenen fonksiyonları oluşturduğu, farklı yasa ve yönetmeliklerde, Akaryakıt ve LPG Satış İstasyonlarının gerek yer seçimi gerekse de işlev alanınınçevresel emniyeti açısından mutlak uyulması gerekenbazı temel ölçüt ve kuralların bulunması gerektiği tespit edilmiştir. Akaryakıt ve LPG İstasyonlarının 2. sınıf Gayri Sıhhi Müesese kapsamında yer aldığı, ve bu nitelikleri gereği de, yönetmeliğin 3. maddesinde çevresinde bulunanlara fiziki, ruhi ve sosyal yönlerden az veya çok zarar veren veya vermesi muhtemel olan ve doğal kaynakların kirlenmesine neden olabilecekmüseseler olduğu hükme bağlandığı, ayrıca TSE tarafından bu tür faaliyetler için Asgari Emniyet Mesafeleri belirlenmiş olup, söz konusu parselin kuzeydoğu bitişiğinde kamuya ait ve insan sirkülasyonunun yoğun olacağı SGK binası yapılacağı tespit edildiği dolayısıyle, Akaryakıt ve LPG istasyonu yapılacak parselin konut yapılaşmalarının yoğun olduğu bir bölgede olması parselin bitişiğinde 2 no’lu parselin Resmi Kurum Alanı lejantı ile tanımlı olması ve koruma bandı mesafelerinin sağlanmaması nedeniyle talebin reddine oybirliği ile karar verildi.” 

Ve, Belediye Meclisinin bu gerekçeleri İdare Mahkemesinde de geçerli görülmüş,  talep ettiğim tarihte 18 uygulaması henüz yapılmamış ve 2 nolu parsel yaratılmamış ve orası SGK ya tahsis edilmemiş iken, Mahkemece verilen Kararda ; Akaryakıt İstasyonu yapılacak arazi yakınında KAMU BİNASININ (SGK) kurulması muhtemeldir ? (200 metrelik Resmi kurum komşuluğu), çevresinde insan sirkülasyonu ?, fiziki ? ruhi ? sosyal zararlar verebilir ? Doğal kaynakların ! kirlenmesine neden olabilir ?.... denilerek, Belediye Meclis Kararının iptali istemimiz, red edilmiştir. Hukuki süreç, devam etmektedir. 

Haaa, o tarihteki Bandırmaspor Başkanı olan Mehmet KILKIŞLI ya, ben bizzat gittim ve buraya adınızı verin buranın gelirinin yarısı sizin olsun dedim. Kabul edilmedi !

 Belediye  Başkanımız Dursun Mirza DÜN düzenlediği Basın Toplantısında  DEMİŞ Kİ ; Bandırma/İDO  iskelesi bölgesinde yapılması düşünülen Benzin Istasyonu'na sıcak  baktıklarını, üstelik Benzin İstasyonlarının kolay ve ulaşılabilir  yerlerde olması gerektiğini (ki bu öngörüye şapka çıkarılır) ve bu  istasyonun Bandırma Spora iyi bir gelir kaynağı olacağını söyleyerek bu  projeye karşı çıkanları da, AKP'li olmakla itham etmiş ! 

İmdiii soruyorum ; tezat ve çelişkiler yumağında boğulmuşsunuz sayın Başkan ; Bandırmaspor'a tesis edilmek istenen yerin 10 metre karşısında KIYI EMNİYETİ ve LİMAN BAŞKANLIĞI, GAR MÜDÜRLÜĞÜ, İDO TERMİNAL VE İSKELESİ, ESKİ TEKEL ARSASI gibi resmi kurumlar var mı ? ...VAR ! O alanın meydana bakması ve alt üst yollarındaki kavşaklar nedeniyle, imara aykırı bir yer iken, toplu taşıma merkezine 50 metre yakın o alanda, insan sirkülasyonu yok mu ? ...VAR !  Toplu Taşımanın, Gar’ın, İDO nun yolcularının sirkülasyon alanı orada değil midir ? ...ORADADIR !  Akaryakıt İstasyonları  Yönetmeliğindeki UZAKLIKLAR konusu, burda nasıl aşılacaktır ? Benzinliğin tam da orada fiziki, ruhi, sosyal zararlar vermesini nasıl önleyeceksiniz ? Benzinlikteki atıkları, nereye deşarj edeceksiniz ? Doğal kirlenmeyi önleyebilecek misiniz ? Çevresel emniyeti nasıl sağlayacak, tehlikeleri nasıl yok edeceksiniz ?

 
O alan da kurulacak istasyondan sonra, TEKELDEN devir alınan o değerli arazinin, hastane/avm olması mümkün müdür mesela ? Yoksa ; kurban olsun bütün değerli yerler diyerek... Bandırma'nın gelişmesi değil, değerli heryeri BANDIRMASPOR MÜLK ve OTOPARKLARI olarak kullanmaya devam mı edeceksiniz ? 

Ben, bu tartışmaya şimdilik bu katkıyı sunuyorum. CHP liler, madem RANT ı sevmiyorsunuz ama Bandırmaspor'u seviyorsunuz, onlara BENZİNLİK tesis edebileceğiniz (Eski İtfaiye yerini imarda akaryakıt istasyonu diye lejantlamadınız mı mesela ? Veya  Şantiye arsanızı küçültün, oradan bir yer verin mesela...) bunun gibi pek çok alternatifleriniz varken, İDO karşısında benzinlik yapmak veya AKP ile yaptığınız bu kayıkçı kavgasının altında başka şeyler arıyorum ben... Yıllardır gelişen Bandırma’ya layık imar değişikliklerinde, BENZİNLİK işini hiç düşünmediniz de şimdi mi aklınız başınıza geldi bilmiyorum...

Yani sizin niyetiniz, bence Bandırmaspor'a birşey vermek değil...

AKP lilerin niyeti de ; halkı ve Bandırma’ yı korumak değil...  

17.06.2016  NOGAYTÜRK