Bandırmaspor'da Kayıkçı Kavgası

 

BANDIRMASPOR'DA  KAYIKÇI  KAVGASI !

"İstanbul İzmir Antalyada ki şehir merkezlerinde heryer benzinlik. Hatta Antalya da ki tüm büfeler Antalyaspor tarafından çalıştırılıyor "

 Geçtiğimiz günlerde yerel medyamızda 17 Eylül stadının 1.Lig Kriterlerine uygun hale getirilmesi için Ankaradan gönderilen 400 Bin TL konusu yer aldı.
Balıkesir Ak Parti Milletvekili Sema Kırcı'nın spor bakanlığı ziyaretinden sonra sürecin hızlandırılması ve  ödeneğin biran önce işleme konması için devreye girmesi ve paranın Balıkesir il spor müdürlüğüne gelmesi ile ilgili çıkan haberlerden sonra Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza'nın bir basın toplantısı ile yaptığı açıklamalar gündeme öyle bir düştüki güzelim Bandırmaspor’umuzun şampiyonluk sevinci kursağında kaldı ve kendini bir anda siyasi çekişmelerin ortasında buldu.
Ben öncelikle şunu söylemek istiyorum ki Bandırmaspor kesinlikle siyaset üstü bir kurumdur.
Hiç kimsenin de Bandırmaspor üzerinden siyaset yapma lüksü yoktur. Şimdi gelelim başkan Mirza'nın gündeme taşıdığı 8 aydır Büyükşehir'de sümen altında duran Bandırmaspor benzinliği ile ilgili konuya. Öncelikle bu projeye Bandırmaspor için bir olmazsa olmazdır. Bandırmaspor’a can suyu verecek kapı kapı dilenmekten  kurtaracak , kurumsallaşma yolunda kalıcı gelir kaynaklarına sahip olacak, tabi ki bir de Bandırmaspor için yapılan o meşhur açık arttırmalardan sokaklara kaçan iş adamlarına siyasetçilere rahat bir nefes aldıracak olup, çokta geç kalınmış bir projedir.
Bilindiği gibi 2009-2014 yıllarında Bandırma Belediye ve spor vakfı başkanı Sedat Pekel, başkan yardımcıları da Dursun Mirza ile Ozan Onur kardeşimiz Bandırma Spor kulübü başkanı da Mehmet Kılıkışlı'ydı. Kılkışlı Bandırma halkına büyük heyecan yaşatan o senelerde Bandırmaspor’a kalıcı gelir kaynakları bulmak amacıyla çok mücadele etti. Taşıma su ile değirmenin dönmeyeceği Bandırmaspor’un kendine ait taşınmazların korunması için dönemin kulüp başkanı  İhsan Kuruoğlu ile  Muharrem Şen’in kişisel gayretleri ile kurulan spor vakfından binbir rica ile zar zor kuşa çevrilerek verilen paralarla Bandırmaspor'un yaşayamayacağını sadece ve sadece Bandırmaspor’a ekonomik kaynak aktarmak amacıyla kurulan spor vakfıyla sorunlar yaşadıklarını her yerde dile getiriyordu.
Ayrıca benzinlik ve Ayyıldız tepede ki tır parkının Bandırmaspor tarafından işletilmesi projeleri de ilk defa Kılkışlı yönetimi tarafından gündeme taşınsa da özellikle benzinlik ile ilgili siyasi çevrelerden olumsuz cevaplar geliyor, sadece tır parkının işletmeciliğini Bandırma Belediyesinin yapacağını burdan da Bandırmaspor’a bir miktar pay aktarılabileceği Bandırmayı yönetilenler tarafından konuşuluyordu. Keşke o yıllarda yeni otogarın arkasında ki spor vakfı arazisi Bandırmaspor’a tahsis edilirken gündemde olan benzinlik projesi de kabul görseydi, büyükşehir yasası çıkmadan bu iş çözülseydi şimdi büyükşehir belediyesinin kaprislerini kahrını çekmeyecektik. Canım güç elinizdeyken nedenvermediniz acaba diye soruyorlar haklı olarak
Çünkü Mirza da çok iyi biliyordu ki, Balıkesir büyükşehir olunca, tüm yetkilerin Balıkesir’e geçeceğini ?! ilçe belediyelerinin bir muhtarlık binasından herhangi bir farkı olmayacağını ,bu işlerin kaymağını büyükşehirlerin yiyeceğini ama maalesef üzülerek söylüyorum ki biz Bandırma olarak tek yetkili ilçe belediyesi iken beceremediğimizi bu saatten sonra Bandırmaspor için büyükşehirden bekliyoruz. Bekliyoruz da, biraz zorlanacağız gibi. Gerçi Mirza benzinlik için destek değil köstek oluyorlar diyerek topu her ortama Büyükşehir belediye başkanı Edip Uğurla Ak Parti Bandırma İlçe Başkanı Alp Bostancı'ya atsa da aslında Mirza le Edip Uğur'un ne kadar samimi olduklarını birbirlerini nasıl sevdiklerini Mirza'nın Edip Uğur’a abi diye hitap ettiğini uçan kuşlar bile biliyor. Peki o zaman sorun ne ki ?
Mirza ile Uğur bir yemekte oturup 2 saat başbaşa görüşseler bir çok sorunu çözdükleri gibi bu benzinlik işini de kesin çözeceklerdir. Ne demiş atalarımız tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır diye.
Bir de benim özellikle takip ettiğim kadarıyla Edip Uğur devamlı Mirza'nın yanında. Daha düne kadar Dursun Mirza'nın oğlunun düğününde masanın başında kim vardı Edip Abi. Peki Mirzanın muhteşem kokteyli nikahında şahitlerden biri kimdi ? Edip Abi. Rotterdam limanını incelemek için güle oynaya şen şakrak kiminle gittiler geldiler, Bandırma limanını Rotterdam limanına çevirecek projeye çevreci arkadaşların şaşkın bakışları arasında kiminle onay verdiler tabi ki ; Edip abi'yle. Her yıl mayıs ayında taraftarlar tarafından organize edilen Dünya Bandırmalılar Gününde yakılan binlerce meşalenin masrafını kim karşıladı - maalesef ismini anmaktan imtina edenler de oldu- Edip abi.
Gerçi bu doğru ise çok şaşırdım çünkü Dünya Bandırmalılar gününe bir Balıkesirli olarak Büyükşehir Belediye başkanı Edip Uğur’un sahiplenmesi bana çok tuhaf geldi, içimi acıttı ne yalan söyleyeyim. Peki Bandırmasporun Kayseri de ki final maçına uçağı kim kaldırdı Edip Abi.
Ne güzel değil mi , beleş seyahat herkes uçakta .
Adam Bandırma stadının yolunu Bandırmaspor’un forma rengini bilmiyor uçakta !.
Transfer harcamaları için kendilerinden yardımcı olmaları istenince benim sokağa atılacak param yok diyerek yönetim kurulundan istifa edenler mi dersin.. 50 yaşından sonra siyasete soyunup Bandırmaspor’u kendilerine siyasi malzeme olarak görenler mi dersin.., İlçe protokolünde Pazar arayanlar mı !!. Edip Uğur’un arkasından sıyırıp yüzüne gülenler mi , hele hele birisi vardı ki Bandırmaspor denince bulunduğu yerin kapısını şaşırıp pencereden kaçan muhterem, o da uçakta! Baktım ki ; şampiyonluk kupası verilirken medyaya poz vermek için neredeyse Elmastaşla Mirzanın boynunu koparacaktı.
O görüntüleri izledikten sonra, olur olur ama bu kadarı da olmaz be arkadaş dedim ve sormadan yapamadım. Ya kardeşim siz şimdi neyin tartışmasını yapıyorsunuz , oturun adam gibi atın egolarını bir kenara bırakın bu kayıkçı kavgalarını da şu benzinlik işini çözün artık. Tabi ki birde şu var , Elmastaş ile Mirza Badırmaspor’a sahip çıktıkları ve 1.Lig’e çıkardıkları isimlerini Bandırmaspor tarihine yazdırdıkları için haklı olarak gurur duymaktadırlar.
Bende şahsen Bandırmaspor’a destek değil köstek oluyorlar diye iddia edilen Büyükşehir belediye Başkanı Edip Uğur ile İlçe Başkanı Alp Bostancının yerinde olsam hallederim Bandırmaspor benzinliğinin ruhsatını çıkarım meydana , bugün Bandırmaspor’umuza kalıcı bir gelir kaynağı kazandırmanın onurunu mutluluğunu yaşıyoruz diye yaparım basın açıklamasını .
Bandırmaspor sizi de tarihe yazar işte bu kadar. Şimdi gelelim diğer önemli konuya. Yani benzinliğe itiraz eden çatlak seslere. Birincisi bu benzinlik için en ideal yerler İDO bölgesi Erdek otobüslerinin olduğu alan ile Bandırmaspor’un otopark olarak kullandığı eski tekel arazisidir. Gerçi tekelin oraya esnaf dostu başkanımız Mirza'nın belediye başkan yardımcılığı döneminden beri yapılması için çok uğraş verdiği alışveriş merkezi projesi yeniden gündemde olduğu söyleniyor. Bakalım bekleyip göreceğiz. Bir de şehir içine benzinlik olmazmış patlarmış çatlarmış, trafiği engelermiş bir sürü boş muhabbet . Ya arkadaşlar şuanda Menderes bulvarında ki büyük havuzun olduğu yer Bandırmanın en eski benzinliği idi.
Ayrıca İstanbul İzmir Antalyada ki şehir merkezlerinde heryer benzinlik. Hatta Antalya da ki tüm büfeler Antalyaspor tarafından çalıştırılıyor . Bu gibi bir çok örnekte var. Birde bu benzinlik çevreye zarar verirmiş diyenlere bende tam tersini söyleyerek çelebi limanının toz toprak içinde  yaptığı yükleme boşaltmalar, angusların kokusu , Erdek yolunda ki sanayi tesislerinin saldığı kimyasallar insan sağlığına zarar vermiyor çevreye zarar vermiyor da 2-3 pompadan ibaret olan bir benzin istasyonu mu çevreye zarar verecek ?
, Geçin bu işleri ve şunu kafanıza sokun ki Bandırmaspor kentin bir arması bir marka değeridir. Bandırmaspor’un bu ve bundan sonra ki yıllarda üst ligler de yer alması öncelikle Bandırmanın sosyal ekonomik gelişmesine katkı sağlayacak , canlı yayınlarla ulusal basında gündeme gelecek yerel basınımız sportif anlamda daha iyi yerlerde olacak hafta sonları insanlar takımlarını desteklemek için kentimize gelecek otellerimiz, lokantalarımız, kafelerimizin doluluk oranları artacak, tam bir şenlik havası yaşanacak yayıncı kuruluş her hafta Bandırma ve Bandırmaspordan bahsederek şehir olarak milyonlar harcayarak yapamayacağımız tanıtımı bedava yapacağız. Ayrıca esnafımıza da ekonomik katkı sağlamış olacağız.
O zaman söylenecek tek söz BANDIRMASPOR U SİYASETLE DEĞİL, SPORTİF BAŞARILARI İLE KONUŞMAK DESTEKLEMEK OLACAKTIR.

Serhat OZAR - Bandırma Gerçek Gazetesi