Çok çok özür diliyorum sayın TÜM.

 

Çok çok özür diliyorum sayın TÜM.

 

Sürgünde ki 2. Yılımı doldurduguma göre tahminen 2010 ya da 2011’in başıydı.

Gazetenin genel yayın yönetmeni özel işleri nedeni ile İstanbul'a gidip birtürlü dönemediği için Bandırma Gerçek gazetemiz  okuyucu ile buluşturmak grafiker kardeşim Murat ile bana kalmıştı.

Tabi ki yapacak başka birşey olmadıgı için gelen haberleri düzenleyip harıl harıl sayfaları hazırlamaya çalışırken günün birinde internete düşen bir haberde Mehmet Tüm’ün C.H.P ye geri döndüğünü yazıyordu.

*

İşte bu haber bizim için arayıp bulamadığımız bir durumdu. Çünkü sayın Tüm’ ün CHP’ ye dönmek için nasıl bir ugraş verdigini çok iyi biliyorduk. 1994-1999 yılları arasındaki CHP meclis üyeliğinden 1999’da ki milletvekilli adaylıgı, 2000'li yıllardaki Sosyal Demokrasi Vakfı -SODEV -Balıkesir sorumlulugundan, vakfın genel sekreterliğine kadar gelişi.. Akabinde Altan Öymen'in genel başkanlığında ciddi ve  hızlı bir toparlanma süreci başlatan CHP Baykal'ın genel başkanlığa gelişiyle paralel Mehmet Tüm'ün  CHP den ihraç mı, istifa mı hatırlayamadığımız ayrılışı..2009 yılında Eski şişli belediye başkanı Mustafa Sarıgül ün CHP küskünleriyle  altarnetif olarak kurduğu Türkiye Değişim Hareketinin Balıkesir temsilciliğine getirilişi ve bu harekette çok etkin bir rol alıp ilçe ilçe , köy köy dolaşıp T.D.H.nin merkez solun ve sosyal demokrat ideolojinin tek savunanı olduğunu meydanlarda mitinglerde halka anlatarak CHP karşıtı söylemlerde bulunduğu kulislerde konuşuluyordu.

Ama  asıl ne olduysa ondan sonra oluyordu. O yıllarda patlayan CHP’ deki kaset sıkandalından sonra genel başkan Deniz Baykal ın istifası  yerine şimdiki genel başkan Kemal Kılıçdaroğlunun getirilişi ile partide dengeler değişiyor, Kılıçdaroğlu ile birlikte CHP de yeni bir sayfa açılıyordu. İşte bu havayı bu rüzgarı gören Sarıgül de, siyasi parti kurma hevesinden vazgeçip, CHP ye bir şans daha tanımamız lazım diyerek T.D.H.nin siyasi faaliyetine son veriyordu. Ama malesef olan sayın Tüm e oldu. Çünkü artık partisi yoktu. O da mecburen kendisine yeni bir siyasi yol çizmenin planlamasını yaptı. Bilindiği gibi CHP de Kılıçdaroğlu ve onun getirdiği meltem rüzgarları esiyordu. Sayın Mehmet Tüm de bu güzel rüzgarları iyi değerlendirip kapıdan gönderildiği CHP ye bacadan girme misali geri dönüş hazırlıklarına başladı. İlk denemesi zannediyorum ki Balıkesir il örgütü tarafından kabul görmedi ama o işin ucunu bırakmıyordu.. Bandırma, Ankara , genel merkez üçgeninde karargah kurarak nihayet muradına eriyor ve bir zamanlar yerden yere vurduğu  CHP ye geri dönüyordu. Tabiiki biz de Bandırma Gerçek Gazatesi olarak bu çalkantılı siyasi hareketi okuyucularımıza manşetten vererek RÜZGAR GÜLÜ CHP ye geri döndü dedik.

*

Ama keşke demez olsaydık o günden bu güne kadar sayın Tüm, dost muhabbetlerinde toplantılarda rüzgar gülü haberi ile ilgili sitemlerini, rahatsızlığını, hep dile getirmiş ve getiriyordu. Bu konuda benim anlayamadığım bir şey vardı. Sayın Mehmet Tüm, bu rüzgar gülünden neden bu kadar rahatsız olmuştu. Çünkü bizim bildiğimiz halk arasında tabir edilen rüzgar gülleri naif sempatik bir oyuncaktır şimdi ise halkımız bu rüzgar gülleri deyince (rüzgar enerjisi), denizi, havayı, çevreyi kirletmeyen , insanları zehirlemeyen, sağlığımıza zarar vermeyen, ülke ekonomisinden birşeyler GÖTÜRMEDİĞİ gibi artı olarak ekonomimize büyük getirisi olan saf, temiz, pırıl pırıl elektrik üreten enerji santrallerini aklına getiriyor.. Herhalde anlatabilmişizdir. Ama ben yine de kendi adıma o yıllarda  sehven size vermiş olduğum siyasi rahatsızlıktan ötürü çok.çok  özür diliyorum sayın TÜM, ve yazımı Bandırma'da çok sevdiğim bir büyüğümün anlattığı bir fıkra ile bitiriyorum:

"Otobüste , kitap okuyan adamın yanına bir başkası oturmuş, ve kitap okuyan adama,benimle sohbet etmek ister misiniz deyince, kitap okuyan adam hangi konuda demiş. Yandaki adam rüzgar gülleri konusunda konuşmak ister misiniz cevabını verince , kitap okuyan adam, olabilir ama bu ilginç konuya girmeden önce size başka bir soru yöneltmek istiyorum diyerek, bir at bir inek bir keçi, üçü de ot yiyerek beslenmelerine rağmen keçi misket şeklinde, inek sıvı şeklinde,  at ise kurutulmuş ot şeklinde dışkılıyorlar. Sizce neden ? Sohbet etmek isteyen adam hayretle bakmış. Vallahi hiçbir şey aklıma gelmiyor, bilmiyorum bilgim yok ! deyince, kitap okuyan adam, madem ki hiç bir BOK hakkında bilgin yok .., Ne demeye rüzgar gülleri konusunda sohbet etmek isted