Anneme danışman olduğumu söylemeyin o beni hala gazeteci sanıyor

 

ANNEME DANIŞMAN  OLDUĞUMU  SÖYLEMEYİN O BENİ HALA GAZETECİ SANIYOR 

 

Bandırma yerel internet haber sitesi Eylül Gazetesi  ; lokum dağıttığı için "Büyükbaşkan" Edip Ağa'ya methiyeler düzmüş. 
Bazıları bu haberi eleştirmiş sosyal medyada dalga geçer gibi yorumlar yapmış ..Çok ayıpladım.
Bana göre yanlış yapmışlar.. Eylül 'kardeş'imize kızıp  eleştirmelerinin hiç bir gerekçesi yok. Bir kere harbi duruşları var. Biz solcuyuz anlamında  hiç bir şey demediler . Büyükbaşkanı da fırsat bulursak eleştiririz diye hiç iddiaları olmadı.
Genelde  sol düşünce ve kimlikleri eleştirmek için buldukça fırsat kaçırmayan kendine göre ilkeli  bir gazete ve haber sitesi. Hitap ettiği kitleye saygısızlık ayıp olur.
Bu sitede yer alan kimilerince "yağcılığın bu kadarı" manşeti ve benzer haberleri hiç eleştirmem bile.
Belki danışmanların aldığı dolgun kabarık maaş efsaneleri de  tetiklemiş olabilir böyle bir manşet ihtiyacını. Hiç alakası da olmayabilir.
Ya da  bizde varız gibi bir gizli mesaj içeriyor da olabilir.
Bizi de gör abi bizde varız ağam..gibi

Bu danışmanlık efsaneleri kıskançlık üretebilir.

**
Asıl ; sol görünüp  sağdan vuran sürekli solu aşağılamak için fırsat kollayanlardan korkunuz.
İçi dışı bir adamdan korkulmaz. Pankreasını yiyin öyle delikanlı adamın. 
Solcuyuz sapına kadar Kemalistiz beya diye  gösterip sağdan vuran Dr.Jekyıll Mr Hyde lar'dan sakınınız. 
***

Ağana "bak işte hak ediyorum" dersin..
Ağalık padisahlıkmış gibi yakıştırma değil.
 Edip Uğur Başkan ağa lakabını kendi kendine yakıştırmadı. Yağdanlıklar  yakıştırıyor. Ama biz Atamızdan beyenfendiliği öğrendik. Eylül  belki Başkan  Dursun Mirza'ya nazire yapıyor. "Bak Başkan dediğin böyle olur ara sıra sende lokum dağıt."
Lokum mecazi anlamda anlamlar da ifade eder

.***
Biliyoruz ki Başkan Edip UĞUR çok akıllı bir siyasetçi. Keşke suyun başındaki tüm  siyasetçiler de böyle zeki olabilse . Büyükşehir Başkanı  Edip Uğur yerel seçimler öncesinde şimdiye kadar kimsenin aklına gelmemiş bir hamle yaptı. Hollywood filmlerinde çokça rastlanan bir yöntem. Balıkesir'de Bandırma'da  ve Körfez'de sol  veya  Ak Parti'ye sıcak bakmayan ,iktidarında muhtemelen sıkıntı üretebilecek güçlü kalemlere danışmanlık teklifi gönderdi. 
Teklifin özü  basın danışmanlığı . Yıllardır sol mecrada mesleğini güç bela sürdürenlerin yumuşak karnı ekonomik sıkıntılardır..Böyle cazip dolgun teklifleri reddetmek kolay değildir.Sonuçta danışmanlık görevi yapmakta etik dışı bir iş değil. Adı üzerinde siyasi mecralarda gelişmelerin değerlendirilip tavsiye ve rapor edilmesi. Danışmanlık guru verici bir kimliktir. Ancak hem danışmanlık başka şey  gazeteni  ya da köşeni parayı aldığın kişilerin çıkarına  kullanmak kullandırmak başka şey. Bu olmadı işte.
Sonuçta basın danışmanlığı ise bu. Kendi mecranda,  ilgili konularda sana danışılılacaksa , bilemedin belli fasılalarla kamuoyunu ilgilendirecek konularda duruşuna paralel görüşlerini sunacaksan etik olur. 
  Edip Başkanın  beklentisi de bu yönde bir katkı alabilmektir muhtemelen.Sonuçta karşı görüşlerin  önerileriyle hizmetlerde olası tepkilere hazırlıklı olunur  az yanlış yaparsınız.
Ama gel gör ki; ağa, kul, köle ilişkisiyle şekillenmiş , feodal kültürle bezenmiş etik değerlerimiz genlerimizde çakılıdır. Bir anda tüm değerlerinizi bir kenara bırakacak bahaneleri  üretir.

Kraldan çok kralcılık romantizmine kapılırsınız.

Hani ünlü bir  kitaba kapak olmuş söze  benzersiniz.

"Anneme AK Partiye danışman olduğumu söylemeyin o beni hala gazeteci sanıyor."

**
YANİ HER AY DOLGUN BİR ÜCRETİ Banka KARTINLA atm DEN tereyağı gibi ÇEKİP CEBE İNDİRİYORSUN. Koca bir demet. SIMSICAK EDER İNSANI.
Görüşlerini beğenmesende ait olduğu parti poltikalarını sindiremez gıcık olsanda o sıcaklık hissi var ya..ister istemez duygularını ısırır karıncalanırsın. 
Böyle bir beklenti de olmasalar da parayı hak etmek için ağan için işgüzarlığa başlarsın.
Diyetinin bedelini ödemiş olmanın rahatlığıyla eve gider  başını yastığa koyarsın.
Manşetlerinde çakma köşe yazılarında haberlerinde sinsice ince ince kimsenin göremediği umursamadığı ayrıntıları abartıp iyi yada kötü elimizde kalan tek sağlam çatıyı yıkmak için temellerine dinamit koyarsın. Halkın oyuyla önseçimle seçildiği halde  kara kaşı var diye ! küçümsediğin milletvekillerini bölgecilikle suçlar hedef gösterirsin.
Bakın somut örnek 4 adaylı bir il başkanlığı seçimi yapıldı .İktidar partisinin tepeden inme tek adaylı antidemokratik kongrelerine  3 maymunlar oynanırken bu danışmanların medya mecrasında ne oryantal muhabbetler yazılacak.

***
Büyükşehir Belediyesinde 700 Milyon bütçe var bu bütçenin tamamı Ak Partili belediyeler ve Büyükşehir'e özgü hizmetlerde kullanılacak. Bandırma BELEDİYESİ 70 mİLYONDAN 30 mİLYONA DÜŞÜRÜLMÜŞ BÜTÇESİYLE vaat ettiği projeleri gerçekleştirecek? Ne güzel dünya !
Halkı nasıl sindirme yoluna giderek bu Bandırma'nın inanılmaz direnişini kıracaksınız. Tek yol bu. Yollar köstebek yuvasından beter edilecek,vatandaş bak işte CHP Belediyesi bir yolu bile tamir edemiyor dediritilecek. Ufacık bir su kaçağıgünler sonra tamir edilecek vatandaş Bandırma Belediyesine küfredecek  gibi benzer  ucuz işlerle gelecek seçimlere yatırım yapılacak.
Ben iddia ediyorum tüm bu ilkel yöntemler yerine tersi yapılsa  AK Partinin şansı çok daha yüksek olur çünkü halk neyin ne olduğunu hizmetin  nerden geldiğini kimin yaptığını öyle iyi biliyor ki.Halkı aptal yerine koyanın kendisi aptaldır.
**
Sütsa Süleyman bile aynı söyledi "Bana göre de bu danışmanların aklına uyarsanız  BANDIRMA yönetimini kazanmayı anca rüyanızda görürsünüz....

Baykuş --Bandırma - 27-12-2015