O tarihi binadan kimler geldi kimler geçti

O TARIHI BINADAN KİMLER GELDİ KİMLER GEÇTİ

 

Kendisi de otel sahibi olan sayın milletvekilimizin geçenlerde, o meşhur vakıf binasına otel ve kafeterya yapmak tarihimize kültürümüze ihanettir dediği açıklamasını dikkatle okudum.

Ve sonra geçmişe doğru geri döndüm. 

Çünkü sayın vekil Bandırmalı olmadığı için doğup büyüdüğüm sonra da ayrılmak zorunda bırakıldığım kentimin geçmişi ile ilgili herhangi bir bilgisi olduğunu zannetmiyorum. 

**
Birincisi o tarihi bina niye ya da nesiyle meşhur ? 
Eskilerin bildiği gibi orası 70 li Yılların başından 85 yıllara kadar alt katı gece kulübü, üst katı da otel olarak uzun süre Bandırma ve çevre halkının hizmetindeydi. 
Ayrıca oranın çalışma ruhsatı da, dönemin Halk partili ve Adalet partili başkan ve meclis Üyelerinin kararı ile verilmişti. 
Tabi ki o yıllarda Bandırma'da ki kısıtlı eğlence sektörlerinden birisi de orasıydı.

 Hasat zamanı Parasını alan çevrede ki zengin çiftçilerimiz tüccarlarımız geceleri sabahlara kadar eğlendiği tek yerlerden biriydi. 
Kısacası oradan kimler geldi kimler geçti.

**
 Binanın otel kısmında da dönemin meşhur ses sanatçısı Sevim Çağlayan gibi bir çok gece kulübü sanatçısı ve de emekçisi !  kalmaktaydı.
 Yıllar önce Cinçukuru'nda ki statta Bandırmaspor'un Adanaspor'la oynadığı maçtan sonra futbol federasyonunu protesto etmek için otelin önünden geçen Bandırmaspor taraftarlarına kendisi için sevgi gösterisinde bulunduklarını zanneden ses sanatçısı Sevim Çağlayan ve vokalistlerinin otelin balkonundan Taraftarları öpücüklerle selamlaması da o binanın Unutulmayan anılarından biriydi ve kentimizde Günlerce espri konusu olmuştu. 

**
Şimdi gelelim Bandırma'da ki otel restaurant olarak çalışan diğer tarihi binalara.
 Balık halinin oradaki Fransızlar Tarafından inşa edilen eski istasyon binamız yıllarca kentimize kütüphane olarak hizmet ettikten sonra şimdi akşamları çok güzel vakit geçirilen hatta Say'ın milletvekilimizin de arada sırada  gittiği restaurant ve lokal olarak hizmet vermektedir.
 Hatırladığım bir başka tarihi binada Bandırma'nın yerlisinin "moloz" semti olarak bildiği bölgedeki Rum Kliselerinden biri ki, daha sonra 17 Eylül ilkokulu olarak kullanılan bu güzelim bina öğretmen evi adıyla hem otel hemde restaurant olarak çalışmaktadır. 

**

Tabi ki; bundan bir kaç yıl önce ilçe kaymakamı tarafından tarihi binada hizmet veren öğretmen evi için koyulan alkol yasağında zannediyorum ki ilk tepkiyi Say'ın vekilimiz vermişti( o dönemde henüz milletvekili değildi ).
 Ben vekilimizin kimlerin gelip geçtiği o tarihi bina ile ilgili haklı endişelerini anlıyorum da ,, peki ya diğerlerine ne olacak ? 
Şimdi sayın vekilime soruyorum ? Ülkemizde tarihi bina iken "tarihi değildir izinleri " bir şekilde alınıp yakılıp yıkılıp üzerlerine otel motel AVM'ler yapılıp yağma edilen tarihi vakıf binalarımızın da;

Hesabını SORACAK MI