DELEGE SEÇİMİNE DOĞRU

DELEGE SEÇİMİNE DOĞRU

Delege seçim tarihi yaklaştıkça Bandırma CHP’de hareketlilik daha da arttı. Malum az gelişmiş ama çok darbe görmüş demokrasimizin son kırıntılarının korunmasına yönelik en büyük mücadeleyi CHP’den bekliyoruz. CHP yerelden başlayarak en üst kurula kadar demokrasi örneği vermeli ki halka umut olabilsin. Aksi halde demokratik düzen içerisinde toplumun güvenebileceği bir parti kalmayacak.

Öncelikle belirtmeliyim ki 31 Mart’ yerel seçimleriyle CHP’deki siyaset çizgisi yükseldi. Bu yükselişin en büyük aktörü İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Ekrem İmamoğlu, Mansur Yavaş, Tunç Soyer başta olmak üzere ismini sayamadığım pek çok isim var. Bunlar parti içindeki dinazorlara rağmen CHP çıtasını yükseltmekle birlikte halkla nasıl buluşulacağını öğretmiştir.

Bu özetten sonra görev şimdi CHP üyelerinde. Eğer bu partiye üye olurken en temel ilke olan Atatürk İlkeleri’ni benimsemiş, onların önemini bilerek ve hesapsız- kitapsız üye olduysanız özgür iradenizden şüphem yok. Yok, daha en başta üye olurken birilerinin parti içi egemenliğini pekiştirmek, birilerinin siyasal hırslarına destek olmak ve kişisel hesaplarla üye olanlar varsa size de diyecek bir şeyim yok.

CHP yerelden genele kadar örgütü ve delegeleri ele geçirme mücadeleleriyle doludur. Bu mücadelenin baş aktörleri kontrolü kaybettikleri an siyaseten de tasfiye olmuştur. O yüzden delege ağalığı önemlidir. Örnek mi…. Bir dönem partinin Genel Sekreterliğini yapan Adnan Keskin ve Önder Sav. Şimdi temelden çatıya kadar bu ağalığı yok etmek elinizde.

23 Kasım’da Bandırma’da CHP üyeleri delege seçimlerine başlayacak. Bir birey olarak umudum sizlersiniz.

Parti örgütündeki delege üzerinde, siyasal, sosyal, psikolojik ve ekonomik baskı oluşturup örgüte hakimseniz sorun yok. Ön seçim diye bağırabilirsiniz. Eleştiri özürlüğü dersiniz, parti içi demokrasi dersiniz, hayata soldan bakıyoruz dersiniz… Yani bu konuda demogoji yaratacak argümanınız eksik olmaz. Amacınıza ulaşamazsanızda, ‘’ona hakkımı helal etmiyorum, berikine zıkkım ediyorum, diğerini de sattı dersiniz.’’ Bu tür arkadaşların tek bir amacı vardır. Varsın küçük olsun ama benim olsun. Parti iktidar olmasın ama ben gücümü koruyayım. İyi niyetli olanları tenzih ederek söylüyorum halka tepeden bakan bu seçkinci ve bencil anlayış partiyi güç birliğinden, özünden ve iktidar hedefinden uzaklaştırdı. Parti içinde adeta derebeyleri oluştu. Bu oluşum için siyasal, ekonomik, sosyal ve hatta mezhepsel ilişkiler bile kullanıldı. Bu durum, onların kendilerinde olmayan nitelikleri varmış gibi görmelerine yol açtı. Böylece eşit koşullarda olmayan bir ön seçim yapıldı.

Bandırma’nın Sevgili CHP üyeleri. Hafta sonu adaylığını açıklayan Hüseyin Bahar ve Belediye Başkanı Tolga Tosun’un yapmış olduğu açıklamaları yalanlayan herhangi bir demeç görmedim ve duymadım. Bu açıklamaları lütfen okuyun. Bir dönem ön seçimde ikinci sırada çıktığı için partiden istifa edip Bandırma’da ki sol- sosyal demokrat oyları bölmeye çalışanları affetmeyin. Sıralamayı karıştırabilirim, SHP- CHP birleşmesinden sonra önce SHP, olmadı İsmail Cem ve arkadaşlarının kurduğu YTP onda da bir gelecek olmayınca Mustafa Sarıgül hareketinin peşinde koşan arkadaşları hatırlayın. Otel lobilerinde örgütü dizayn etmeye çalışanlara prim vermeyin.
Parti üyeliği ve parti sayesinde gelinen makamın amacı halka ve partiye hizmet etmektir. Bu görev başka birilerine verilince, herkesin malumu DSP görüşmeleri, Bandırma’da CHP’yi seçime giremez hale getirmek, Sayın Dursun Mirza ve ekibi için CHP’yi tuzağa düşürmek isteyenleri affetmeyin.

Siyaseti meslek haline getirmiş, geçimini ve zenginliğini siyasetten sağlayan ne kadar yalancı demokrat varsa sandığa gömün.

‘Her şeyi ben bilirim,’ ‘en iyi ben düşünürüm,’ ‘hatta senin yerine de düşünürüm,’ ‘biz aslında anlatıyoruz ama halkımız bizi anlamıyor’ diyen kibirli, elit, tepeden bakan kim varsa biletini kesin.

Sevgili dostlar Hz. Mevlana yaklaşık 800 yıl önce ne güzel söylemiş. ‘’Şimdi yeni şeyler söylemek lazım.’’

Seçimi siz yapacaksınız, sonucunu tüm halk ödeyecek. Elinizi vicdanınıza koyun, geçmişi hatırlayın ve geleceğe yön vermek için seçiminizi yapın.

19.11.2019