EMEKLİ MAAŞI(M) BLOKE EDİLEMEZ !

EMEKLİ MAAŞI(M) BLOKE EDİLEMEZ !

RAMAZAN NARİN·23 AĞUSTOS 2016 SALI

Özellikle ; Balıkesir AKP Milletvekili Sema KIRCI, CHP Milletvekili Namık HAVUTÇA, Mehmet TÜM, Ahmet AKIN ve MHP Milletvekili İsmail OK’ un dikkatine ve sahip çıkma duygularına, emekleyerek arz ederim...

(Sayın Namık Havutça, aşağıda anlatacağım hukuka aykırı olayın benzerini, Bandırma Ziraat Bankasından maaş alırken, birkaç kere yaşadığımda (Bu yüzden maaş aldığım bankayı değiştirmiştim), Bandırma GERÇEK Gazetesinde yazdığım bir yazıdan ötürü, olayı TBMM ne taşımış, soru önergesi konusu yapmış ve bu konuda yasa teklifi için de çalışmıştı diye hatırlıyorum.)

BLOKE ne demek ? Kullanılması önlenmiş, kullanılmasına olanak verilmeyen, kullanılmasını önlemek amacıyla el konulmuş nakit veya emtia. (5 liralık borcunuz olsa dahi, 500 milyonluk hesabınızda bloke olabilir. Bloke, hacizden berbattır.)

HACİZ ne demek ? Bir alacaklının başvurusu üzerine, alacağın ödenmesi için borçlunun parasına, aylığına, ya da malına icra dairesince el konulması veya muhafazası... (Haciz, borcunuz miktarı kısmı kadar da, olmayabilir maalesef.)

EMEKLİ ve MAAŞI ne demek ? Yasalara göre belirlenmiş olan çalışma süresini dolduran veya yaşlılık, hastalık gibi bir nedenle çalıştığı işiyle ilgisi kesilerek kendisine bir çalışma karşılığı olmaksızın, ödediği sigorta primlerinden dolayı aylık bağlanmış olan (kimse). Maaşı ise ; Yaşlılık, tekaüt karşılığında, ölmemesi için verilen AYLIK ücret.

Yaşlılık aylığının HACZEDİLEMEYECEĞİNE ilişkin yasa hükmü ; 5510 Sayılı Kanu­nun 93. Maddesinde düzenlenmiştir. 93. Madde hükmüne göre, Bu Kanun gereğince sigortalılar ve hak sahiplerinin gelir, aylık ve ödenekleri, sağlık hizmeti sunucularının genel sağlık sigortası hükümlerinin uygulanması sonucu Kurum nezdinde doğan alacakları, devir ve temlik edilemez. Gelir, aylık ve ödenekler; 88. maddeye göre takip ve tahsili gereken alacaklar ile nafaka borçları dışında haczedilemez. Bu fıkraya göre haczi yasaklanan gelir, aylık ve ödeneklerin haczedilmesine ilişkin talepler, borçlunun muva­fakati bulunmaması halinde, icra müdürü tarafından reddedilir. Yasada dikkat edilecek husus ; Kanunun 88. Maddesi Kurum alacaklarını düzenlemekte ve Kuruma (Emekli Sandığı-Sosyal Sigortar Kurumu- Bağ-Kur) borcu olan ve emekli aylığı alanların maaşlarının dörtte biri haczedilebilmektedir. Yasa, böyle diyor !

Bankalar, emeklinin izni olmadan para kesintisi, aktarma yapamaz, hesabı mevduat hesabı gibi kullanamaz. Ayrıca emeklilerin gelir, aylık ve ödenekleri haczedilemez.

YASALARA UYMAK ; Bu kanun yürürlükte olduğu müddetçe, kanunla ilişikli bütün kamu-özel-tüzel kurum ve kuruluşlar ve ünvanı ne olursa bütün kişiler, uymak zorundadır.

EMEKLEYEREK arz ettim çünkü ; 2002 yılına ait bir SSK emeklisi SGK muhatabı, henüz ölmemiş bir emekli vatandaşım !

BİZZAT YAŞADIĞIM HUKUKA AYKIRI UYGULAMALAR...

Ağustos ayına ait emekli maaşımı almak üzere, Cuma günü akşamı Bandırma Halk Bankasının ATM lerine gittim. Yaklaşık 15 yıldır her ay, ATM lerin de ilk çıktığı günden beri, bu sistemden maaşımı alan bir tecrübeliyim. Fakat, ATM lerin 4 ünü de denediğim halde, sayın ATEME maaşımı vermedi ! Vermeyiş nedenini de, MÜSAİT DEĞİLİM diyerek belirtti.

Ben de, yürüdüm gittim. Şubeden alırım diye düşündüm. Ve hafta sonunu, maaşsız geçiriverdim. Pazartesi günü de direkt şubeye gidip, sıra fişimi aldım ve bekledim ve sıram gelince de, sayın 3 no’lu gişe memurumla muhatap olabildim. ATM lerinizden alamadım, sizden alayım ! Diyerek Maaş kartımı uzattım. Memur bilgisayarına girdi ve maaşım üzerinde, Vergi Dairesine ait BLOKE bulunduğunu, ödeme yapmayacağını söyledi. BLOKE ?

Kardeşim ; işbu hesabım, emekli maaş hesabımdır, kim nasıl oluyor da BLOKE edebiliyor? Dedim. Bloke değil ama, maaşım üzerinde sadece SSK nun 1/4 ü tutarında tasarruf edebileceğini, SSK nun önceki aya kadar maşım üzerinde zaten haczi bulunduğunu, ama bu haczinde kalkmış olması gerektiğini söyledim...NAFİLE !

(SSK ya, şirket müdürü olmamdan dolayı, şirkete ait olsa da, prim borcum vardı ve onlarda yasalar izin verdiği için, şirket müdürü olarak benim maaşıma haciz koymuşlardı da...Yıllardır süren hacizden, neden bitmiyor diye şüphelenip, geçende Balıkesir’e gitmiştim de, SGK ya uğramıştım da... aslında borcumun bittiğini ama aylardır fazladan haczi sürdürdüklerini, bir dilekçe verirsem kaldıracaklarını belirtmişlerdi de, bende dilekçemi vermiş yıllardır TAM almadığım emekli maaşımı, SSK nın fazladan tahsil ettiklerini falan tam alacağım için sevinmiştim. Yani sesim çıkmasa, taşkın haciz ve hukuksuz kesinti halen devam edecekmiş ! (Bu tahsilatta bir yazı konusu olacak.)

Peki, emekli maaşlarının BLOKE ve (istisna hariç) HACZEDİLEMEZLİK vasfı yok mu ?

Dedi ki ; Vergi Dairesinin eloktronik haciz-bloke hakkı var ve bilgimiz haricinde işbu haciz ve bloke işlemlerini yapabiliyor ! (Yasaları çiğneme hakkı, V.D’nin de olmaması lazım.)

Dedim ki ; Arkadaş, V.D’si Devletin kurumu, devlete ait bir yasayı tanımamazlık nasıl yapar? Hadi o yaptı... Siz, işbu BLOKEYE niçin BU, MÜŞTERİMİZİN EMEKLİ MAAŞIDIR diye itiraz etmiyorsunuz ?

Dedi ki ; bizim o işlerle uğraşacak vaktimiz yok ! Gidin, sorununuzu Vergi Dairesi ile çözün !

Ne yapmam lazım...? Amenna ve sadaknaaa ! Dedim ve ben de alelacele, gün içinde blokeyi kaldırabilir miyim diyerek, şehir dışındaki Vergi Dairesine gitmek için, dolmuşa bindim. İndim. Yarım saat te, yürüdüm, sayın Bandırma Vergi Dairemize gittim. Halk Bankası Genel Müdürlüğü, bunu siz de bilin istedim ! (Bu arada ben YAŞ-lıyım değil mi ?)

Sayın Vergi Dairesindeki ilgililer ; biz o hesabın EMEKLİ MAAŞ HESABI olup-olmadığını bilemeyiz ! (Bankalardaki hesaplar niçin mevduat, ticari, maaş, emekli maaş hs diye tanımlı değil ? ) Taramada borçlu mükelleflerin hangi bankada ne hesabı varsa, hepsine bloke koyuyoruz ! Eeeeeee ? Bu hesabınızın emekli maaş hesabı olup-olmadığına dair, bankadan bir belge getireceksiniz ! (Maliye Bakanlığı, siz de yasadışı haciz ve bloke yapıp, vatandaşa eziyet etmemek için, kendinizi yasaya uyduran bir yol bulun.)

Yahu, işbu elektronik haciz teknolojisini kullanıyorsunuz da, siz benim emekli olduğumu, bu hesabın da emekli maaş hesabı olduğunu göremiyor musunuz ? Bu kaçıncı defadır başıma geliyor. Şimdi ben Bandırma Halk Bankası na, tekrar mı gitmem gerekiyor ? Üzgünüz, ispatlayacaksanız gidip getirin o belgeyi...!

Bu sözlerden sonra, çaresiz Vergi Dairesinden de çıktım. Yine aynı mesafeleri kat ettim. Ama yolda gelirken, Halk Bankasındaki gişe memurunun bu belge konusunda beni uyarmamasına ve belgeyi verip, öyle göndermemesine kızdım mı ? Çok kızdım, ne yalan ! Bu konuda bankanın gişe memuru BİN DEFA HAKSIZ arkadaş ! Ahhh Turgut ÖZAL ahhh! Benim memurum, işini bilir dedin ! İşini bilenler sadece malı götürdüler ve sene 2016, hala işini bilmeyen memurlarla çalışıyoruz...Öbür dünyada duyuyorsan, BİL istedim !

BLOKE konulan hesabımın, emekli maaş hesabım olduğuna dair Bandırma Halk Bankası Şubesindeki Müdür yardımcısından belgemi aldım. (Allahtan sıra beklemedim. Ben gişe memuruna çıkışınca, müdür yardımcı odasına aldı ve isteğim konusunda yardımcı oldu.)

Belgemi alınca, yine Vergi Dairesine doğru yola çıktım ve vardım.

Vergi Dairesindeki ilgiliye belgemi verdim ve bekliyorum. Ben sanıyorum ki, eloktronik haczi-blokeyi, bir tuşla elektronik olarak kaldıracaklar...Fakat hayır, usul değişmiş. Dediler ki ; biz haciz kaldırı yazısını, Bankaya göndeririz !

Hayır, ben postayı bekleyemem dedim ve mümkünse BLOKE KALDIRI YAZISINI, elden tarafıma verin, ben Bankaya yine gideyim ve elden vereyim. Sağolsunlar, ikiletmediler. Bekledikten sonra, istediğim yazıyı ben müdür yardımcısına imzalatıp, evrak kayıta kayıt yaptırdıktan sonra, zarf içinde verdiler...

Ben yine V.D den, Halk Bankasına koştura koştura çıktım...Öyle yaaa, mesai saatinde blokeyi kaldırtırsam, maaşımı alacam ve yapmam gereken ödemeler var onları yapacam. Örneğin, kredi kartımın ödeme gününün son günü...Ödeyemezsem, ordan da itibar ve faiz kaybım olacak ! Belki, kırmızı kalem yiyecem. O yüzden yetiştirmem lazım kaldırı yazısını. Ve, yetiştirdim mesai saati içinde.

Bandırma Halk Bankasının, gişe arkasındaki sayın müdür yardımcısının kapısı kilitli, güvenlikçi açtı kapıyı (gürültü çıkarmamdan korkuyorlar herhalde), güvenlikçi ile girip verdim zarfı, sayın müdür yardımcısına. Aldı, zarfı yırttı, içinden çıkan belgeyi okudu. Ve güvenlikçiye verdi... Bunu, Genel Müdürlüğe göndereceğiz..?

Ben dayanamadım...Pardon, siz blokeyi kaldırmıyor musunuz şimdi ? Hayır. Kaldıramayız. Biz bu KALDIRI YAZISINI Genel Müdürlüğe göndereceğiz, onlar kaldıracaklar veya bize kaldırtacaklar ! Siz gidebilirsiniz !

Ve ben de, kapanma saati gelen Halk Bankasından çıkışımı yaptım ve BURASI TÜRKİYE ! dedim. Burası TÜRKİYE... Hukuk Devleti TÜRKİYE !

İcra Dairelerinde de (onlarda biz bilemeyiz emekli hesabı mı ?), bu kanunsuzluk var. Bir emekliyi icraya veren taraf, borçlu emeklinin emekli hesabına falan, rahatça el koyabiliyor da, ancak benim gibi azbuçuk hukuk bilenler veya avukattan yardım alma gücü olanlar, İcra Hukuk Mahkemelerine dava açıp, böylesi blokeleri... hacizleri kaldırtabiliyorlar.

Sayın Milletvekillerim ; Yasama Organımızın içinde, yasa yaparak bizi temsil ediyorsunuz. Ama, yaptığınız yasaların eksiğini, gediğini ve yanlışlarını da düzeltmek, sizin işiniz arkadaş ! Görüyorsunuz, HACZ EDİLEMEZLİK YASANIZ yürümüyor, yürütülmüyor.

Oysa yapılacak iş basit. Ya Bankalar hesapları A-B-C-D diye ticari-mevduat-tasarruf v.d kategorize edip, biz emeklilerin maaş hesaplarını ayıracaklar ve bu hesaplara gelen icra haciz ve tedbir ve blokeleri, lütfen kabul etmeyip, kendileri red edecekler. Eğer işin içinden çıkamıyorsalar da, o zaman lütfen hesap sahibi bize (YASA GEREĞİ) haber verecekler. Bizim haberimiz olacak yani. Maaş günü haberimiz olmayacak, ATM lerin gişelerin önünde PİÇ olmayacağız yani... Haber verdikleri bize de, GEL-GİT yaptırmamak için, lütfen biz istemeden de, HACZEDİLEN - BLOKE EDİLEN hesapla ilgili belgeyi de, LÜTFEN elimize tutuşturuverecekler... ATM lerin önünde veya gişede, ÇARESİZ CIBILDAK, hüsran ile şaşkın kalmayacağız yani... BDDK nız var değil mi sayın vekillerim, duruyorsa... !

Ayrıca, Devlet olmanın üstün güç imtiyazını taşıyan Maliye Bakanlığı, bu imtiyazını bize faşizm olarak göstermeyecek ve HACZEDİLEMEZ diye bir yasa varsa, ona önce o uyacak, o yasaya uygun yönergelerini, genelgelerini çıkarıp, memurlarını bu konuda lütfen eğitecek. Bankaları da uyaracak ve kendi suçuna onları, ortak etmeyecek efendim.

Yani çok zor değil efendim ! Bu anlattığım, kendi yaşadığım olay, vatandaşa yapılan hukuksuz bir zulümdür, üstünlerin faşizmidir. Öncelikle HACİZ-TEDBİR-BLOKE terimlerini, yasada yerinde kullanın, yasada olmayan BLOKE işlemini yasaklayın Ve Ya Maliye Bakanlığını, Adalet Bakanlığını bu yasaya uymak konusunda, yasal zorlayınız. Yapamıyorsanız, Bankalara EMEKLİ HESAP TANIMI mecburiyeti bari getiriveriniz. Hangisi kolayınıza gelirse...

Bu arada ben hala emekli maaşımı alamadım, kredi kart borçlarımı ödeyemedim ve sayın Halk Bankası Gn Md’nün, Vergi Dairesinin verdiği kaldırı yazısını incelemekle ilgili ne hakkı varsa, alacaklının KALDIRIN talimatına rağmen, aradaki Banka faşizminin KALDIRALIM talimatını bekliyorum. Genel Müdürlük te muhtemelen biliyorum ki ; bu verdiğim KALDIRIN ! yazısını, kendi Hukuk Bürosuna havale edecek, ordan aldığı KALDIRALIM-KALDIRMAYALIM görüşüne göre de, lütfen işlem yapacaktır. Yani ölme eşeğim ölme...! Sürün emekli vatandaş, sürün ! 23.08.2016 NOGAYTÜRK FACEBOOKTA ; https://www.facebook.com/nogayyturk/posts/1046132945442686