İKTİDAR KİM/LER ?

     SEÇİM SONUÇLARINA GÖRE İKTİDAR KİM ?____
AKP : 258, CHP : 132, MHP : 80 , HDP : 80…
TBMM Başkan Adayları ; AKP : İsmet YILMAZ, CHP : Deniz BAYKAL, MHP : Ekmelettin İHSANOĞLU, HDP : Dengir Mir FIRAT
7-HAZİRAN-2015 Genel seçim sonuçlarına göre ;  İKTİDAR KİM ? 
Oluşan seçim sonuçlarından anlıyoruz ki ;  milli irade AKP ye iktidardan git, artık tek başına iktidar değilsin ! demişse de… AKP halen, tek başına iktidarına, gayrimeşru olarak devam ediyor. Çünkü, seçimler olmamış gibi, bir AKP li bakan, bakanlık görevinden dahi istifa etmeden (İsmet YILMAZ) TBMM Başkan adayı olabiliyor ve bütün AKP li bakanlar, atama üstüne atama ve icraat üstüne icraatlerine devam ediyorlar. Yani seçimlerden sonra halen, AKP TEK BAŞINA İKTİDAR…
Genel seçim sonuçlarına göre düzenlenen takvime göre, öncelikle geçici TBMM Başkanlığı ve divanı oluşacak ve yeni hükümet kurulmasını, CUMHURBAŞKANI ile beraber, işbu yeni meclis yürütecektir.
O zaman, 7 Hazirandan itibaren yeni hükümet diyemesek te yeni yönetim, bizzat yeni parlamento tarafından yürütülecektir. Yani olması gereken yeni parlamentonun yasama gücünü kullanarak yürütme üzerinde etkinlik kurarak yürütmesidir.
Ama görüyoruz ki ; genel seçim çalışmalarını AKP ile birlikte ona paralel yürüten sayın Cumhurbaşkanı şimdi, yeni hükümete kadar olan süreci yürütmek adına AKSARAY ‘ına çekilmiş ve yeni hükümeti oluşturmak için bizzat müdahil olacak şekilde bazı milletvekilleriyle direkt temasa geçerek süreci sürdürmektedir ve AKP eski devrik münfesih hükümeti de, icraatlerine devam etmektedir. Hükümet üzerinde etkin dış güçler de, tablodan kendilerine uygun hükümeti çıkarabilmek adına gizli açık temaslarına ve baskılarına (CHP yi iktidara çağıran İngiliz büyükelçisi gibi) aralıksız devam etmektedirler.
İşbu vaziyet-i ahval içinde, YENİ HÜKÜMET kurulabilir mi ?  Kurulur ve kurulacak elbet !
Yalnız, erken veya yeniden seçimi göze alan AKP devrik iktidarına göre, AKP den hesap soracak bir oluşumun oluşmaması için ama Suriye, ama Irak ta bir savaş ortamı tesis edilerek öncelikle Meclis Başkanlığı seçimleri ertelenebilir. Ertelenen bu seçimlere göre de, CUMHURBAŞKANI yeni hükümet kurma görevini kimseye veremeyeceğinden, hükümetin kuruluşu pekala ertelenebilir. Bu plana karşı ise, sadece parlamentonun olaya el koyma hakkı vardır. Birlikte hareket edebilecek bir %60 a tekabül eden 292 Muhalefet milletvekili işbu hükümetin kurulmasını engelleyecek savaş-erteleme ve benzeri senaryolara karşı koyabilir.
Sistem ve sermaye ve dış güçler, 1. İhtimalin şartlarını oluşturmaya çalışmaktadırlar.
YENİ PARLAMENTODA yapılmasını beklediğimiz ve yapılmayanlar ;
* Mecliste divanın oluştuğu gün, 17-25 ARALIK Çağın en büyük yolsuzluk ve hırsızlık olayları için Muhalefetten (1) Milletvekili önerge verebilir ve çağın yolsuzluk olayları. gidiyorsa Bilale kadar dosyalar açılacaktı, AÇILMADI ! MUHALEFET Partilerinin seçim öncesi söz ve söylemleri de, böylece boşa çıktı.
** MADEM devrik hükümet ve AKP halen icraatlerine devam ediyor, Ana Muhalefet CHP, Mecliste divanın oluştuğu gün, TBMM Başkanlığına önerge verip Cumhurbaşkanının ANAYASAL SINIRLARI için bir oylama isteyebilirdi, ayrıca ANAYASA MAHKEMESİNE gidip, Cumhurbaşkanının anayasal sınırsızlığını şikayet edebilirdi ve Cumhurbaşkanının ANAYASAL sınırlarına çekilmesini AYM den isteyebilirdi, İSTEMEDİ ! Bu anlamda ANA muhalefet Partisinin de görevini ve vaadlerini yerine getirdiğini artık söyleyemeyiz.
*** YİNE MECLİSTE DİVANIN OLUŞTUĞU GÜN ; Cumhurbaşkanının tarafsızlığını yitirdiğine ve Anayasal sınırlarına çekilip, en önemlisi örtülü ödeneğinin iptali için BİR Milletvekili ! veya % 60 ız diyen 3 partinin tamamı, önerge verebilirdi, VERMEDİ ! Örtülü ÖDENEK iptal ettirilmedi…!
**** Meclis madem çalışıyor, dokunulmazlığı kalkan milletvekillerinin dosyaları ilgili savcılıklara gönderilebilir, ve o süreç te işletilebilirdi, İŞLETİLMEDİ ! 
***** 17-25 Çağın yolsuzluk dosyalarını açtırmak/açtırmamak, nedense İYİ NİYET ve koalisyon için bir koz olmuş gözüküyor. Oysa AKP ; ' başlarım sizin kozunuza ' diyerek 17-25 Aralık yolsuzluklarının 1. Numaralı aktörü gösterilen REZA ZERRABA C.Başkanlığı töreniyle, Cumhurbaşkanının gözlerinin içine bakılarak, bakanlar eliyle ödül vermiş ve 17-25 Aralık’ı aklamıştır. Bu törenin TBMM eliyle engellenmesi gerekirdi, TİM Başkanı da, bu olaya alet olduğu için istifa ettirilebilirdi, YAPILMADI !
Yeni TBMM işbu yapmadıkları ile, seçimlerden önce halka verdikleri sözleri pazarlık konusu ve koz olarak kullanmak yolunu tercih ederek yerine getirmediğinden şimdilik sınıfta kalmıştır. Sınıfta kalan CHP yi anladım. RÖVANŞİST olmayacak ve can yakmadan AKP ortaklığına talip ! 
Çünkü ; Sayın Kemal Kılıçdaroğlu bir canlı yayında açıkladı ; >>> Erdoğan’dan ve Akp’den intikam almayacağız 17- 25 i hemen gündeme getirmeyi düşünmüyoruz, devletimizin hükümetsiz kalmaması, önceliğimiz dedi. Ve olay, benim için anlaşıldı…. BEKLEDİKLERİMİZ OLMAYACAK !
İKTİDAR KİM/LER ?
Sandıktan çıkan sonuçlar ve partilerin yaptıkları açıklamalar dikkate alındığında çok farklı formüller var gibi gözükse de, 2 ihtimalli bir hükümet söz konusudur. Bunun 1. si ; AKP + CHP (HDP nin ayrıca desteğini alabilir), 2.si ; AKP + MHP Hükümetidir.
3. ihtimal, AKP nin diğer partilerden yapacağı (20) transfer ile kuracağı tek başına iktidar veya AKP nin (Abdullah GÜL önderliğinde) bölünmesinden oluşacak (65) kişilik bir grubun CHP + MHP ortaklığına dahil edilmesiyle kurulacak hükümettir. Zor olandır. Ama ikisi de, imkansız değildir.
İhtimallerin hangisi gerçekleşirse gelişsin, ya ;  hiç hükümet kurulmayacak ya da ; kurulacak hükümet, geçici seçim hükümeti olacaktır. 2002 de 3-KASIM seçim tarihini belirleyen MHP Genel Başkanı Devlet BAHÇELİ’nin, bu seçim gecesindeki ilk demecinde de ;  15 KASIM diye belirlediği erken seçim tarihi, aynen gerçekleşecek gibi görülüyor. Yani 7 HAZİRAN 2015 Genel Seçimleri, şimdiden geçersiz ve kadük kalmıştır. Yeniden seçimlere hazırlanın !  30.06.2015 NOGAYTÜRK