İYİ Parti (Bandırma)İstifalarına Analiz !

İYİ PARTİ İSTİFALARINA... ANALİZ !
Bandırma İYİ Parti de,  DEMOKRATLAR PLATFORMU (Bandırma da işadamı olanlardan ve ekonomik gücü bulunanlardan oluşan bir platform !) dün, Kristal Kafe de düzenledikleri bir basın toplantısı ile, istifa ettiklerini duyurdular. Masalardaki ikramlarından almadım, çaylarını da içmedim. Demokratlar adına konuşan sözcü, Adnan ERDAN idi. Kendisine iki-üç soru sordum. 1. Toplam kaç kişisiniz ? Partinin üye sayısının %10 u kadarız dediler. 2. İyi Partinin geçmiş seçim v.d masraflarını biz karşıladık diyorsunuz heryerde. Partiye ne kadar harcadınız ? Makbuzlarınızı sunabilir misiniz ? 15 bin olmuştur dediler ama makbuz olmadığını söylediler. 3. İstifa nedenleriniz neler ? Burdan hangi partiye gideceksiniz dedim,  Beklentilerini karşılamadığını, Genel Merkez deki olayları değerlendirerek, gidecekleri bir parti adı zikretmediler...(AKP onlara yakışacaktır. Bkz. AKP’ne geçen İYİ Partililere...)
Bandırma da kendini gazeteci ve gazetecilerin pir(e)leri gibi gören soru sormaktan aciz, iki saygısız ve hadsiz, benim soru sormamı proveke etmişlerse de, kendi adıma... hadlerini bildirdiğimi sanıyorum. FINDIK severim..! Toplantıyı tertip eden heyetin de, toplantının insicamını bozanlara had bildiremeseler de, uyarı yapmaları gerekirdi, ama onlar o kişilere ihtiyacı olduklarını düşündükleri için olacak, sessiz kaldılar...!  Umarım bundan sonra karşılaştığımız yerlerde, bana müdahaleye kalkışmazlar. Basın toplantısı yapmasını bilenler de... toplantılarına ve yalakalarına lütfen sahip çıkarlar !
İYİ PARTİ nin Türkiye konjoktürü karışık, amenna ! Türkiye nin her yerinde, ittifaksız tek başına ve kendi adayları ile seçimlere girme kararı almış, bir parti var karşımızda. Bu karar ;  İYİ Partiyi işgal etmiş, sadece kendi özel menfaatlerini dizayn etmek için partiye girmiş kişilerde, bir hüsran yarattı. Öyle ya, ittifaklarla girecekleri belediyelerde meclis üyelikleri alıp, o üyeliklerle Belediyeden rant sağlamayı düşünenlerin...  hesapları tutmadı. Bu menfaat grupları, şimdi partiyi boşaltmaya başladılar. Yani damarlardaki pis kan, bu karar ile... kendiliğinden ve kavgasız gürültüsüz, değişecek gibi görünüyor.
GELELİM BANDIRMA İYİ PARTİ ye...
İyi Partiyi, kuruluşundan itibaren takibime almış, zaman zaman da bu partideki gelişmelerle ilgili kendi tespitlerimi ve örgörülerimi yazmış, paylaşmış bir kişiyim. AKP nin alternatifsizliği karşısında, İYİ bir alternatif olduğunu da düşünmüş ve ümitlenmiş ve kısmen de, desteklemiştim... ne yalan !
https://www.gercekbandirma.com/iyi-partiye-cokenler-2-ve3 
https://www.gercekbandirma.com/iyi-partiye-cokenler-1 
https://www.gercekbandirma.com/iyi-parti-bandirmada-sessiz-degisim-mi
https://www.gercekbandirma.com/iyi-parti-bandirma-ve-balikesir-ve-meral-...
 https://www.gercekbandirma.com/iyi-partide-ozlem-ural-depremi ,  gb, gb
BALIKESİR ve BANDIRMA İYİ Partinin kuruluşunda etkili olanın, şimdi AKP li olan, AKP Balıkesir Milletvekili İsmail OK olması, büyük şanssızlıktı. Ama, İsmail OK kalıntılarının yönetimlerden uzaklaştırılmaması da... büyük bir gaflet oldu. Balıkesir’deki ittifak olarak İYİ Partiye verilen B.Ş Seçiminin bilerek ve isteyerek, AKP ne peşkeş çekildiğini görememek te, yanlışta ısrar etmek te, Balıkesir İYİ Parti için... ihanetin gizlendiği bir aymazlık olmuştur. 
Sayın İsmail OK ‘u, tebrik ederim. Neden mi ? İYİ Parti kurulurken, Balıkesir teşkilatlanmasını tek başıma ben yapacağım dedi ve ve bu yetkiyi aldı. Yerel seçimler geldiğinde de, CHP Balıkesir Adayı olarak Ahmet AKIN ı çıkardığı halde, HAYIR A.AKIN geri çekilsin, Balıkesir İYİ Parti ye verilsin ve ben İYİ Partinin adayı olacağım dedi ve bunu da kabul ettirdi. Tebrike şayan, siyasi hamlelerdi.
Bandırma İYİ Partinin kuruluşunu da, Necmi SERT e veren, Nedim TUNA-İsmail OK idi. Necmi SERT de, son güne kadar MHP den ayrılmamış ve yetkilendirilmeyi beklemişti. Yetkiyi alınca da, MHP lilerden ziyade Adnan ERDAN ın liderliğini yaptığı (Eski DYP liler ve DP liler) DEMOKRAT PLATFORMU ile masaya oturmuş ve onlarla birlikte RAKI MASASINDA, Adnan ERDAN ile birlikte Bandırma İYİ Parti yönetimini oluşturmuştu. Adnan ERDAN eski kurt politikacı olduğundan, kuruluşunu kurdurduğu rakı masasında zenginliğini göstererek ve yönetime adamlarını sokarak göstermiş, platformundaki eski Demokrat Partili  demokratları da, ama yönetici... ama üye olarak partiye sokmuştu. 

Kendisini gizlemiş, ta ki;  eski AKP li Turhan ÇÖMEZ in İYİ Partiye geçmesinden sonra da, İYİ Parti rozetini Turhan ÇÖMEZ e taktırarak, iyi partiye üye olmuştu. Plan buraya kadar iyi yürümüştü. İYİ Parti rozetini takan Adnan ERDAN, ROZET merasiminden hemen sonra, Turhan ÇÖMEZ ile birlikte İZMİR e gitmiş, bir program için İzmir e gelmiş olan İyi Parti Genel Başkanı sayın Meral AKŞENER e kendini takdim ettirmiş ve TURHAN ÇÖMEZ-Adnan ERDAN-MERAL AKŞENER aynı kareye girerek fotoğraflar da çekilmişti. Demokrat plan, buraya kadar mükemmel iyi gidiyordu. Adnan ERDAN İYİ Partide söz sahibiydi artık.
Daha öncesinde, İYİ Partinin Bandırmadaki bütün seçim masraflarını kendisinin karşıladığını zaten söylüyordu ve partinin sahibi olma vakti... ona göre gelmişti. 
Bandırma İYİ Parti ilçe başkanının 31 Mart 2024 Yerel Seçimlerinde Belediye Başkan Adayı olmak için, Yönetim kurulu Başkanlığından istifa etmesinden sonra, tüzüğe göre yönetim kurulu kendi içinden birini Başkan seçmesi gerekiyordu. Demokratların adayı da Tayfun KURTMAN idi. Fakat oylamada Engin CAN yüksek çıktı. Demokratlar ilçe başkanlığını alamamışlardı. Alsalardı Belediye Başkan Adayı ve Meclis üyelerini de belirleyeceklerdi. Bu planları tutmayan İYİ Parti içindeki DEMOKRATLAR PLATFORMU... tepki olarak geçtiğimiz gün, topluca istifa etme yolunu seçtiler. 
Biz partinin içinde 100 kişiyiz, partinin yüzde 10 u biziz deselerde, şimdilik bana gelen bilgilere göre ; İSTİFA EDEN DEMOKRATLARIN SAYISI, 15-20 kişi. İstifacılardan alabildiğimiz bilgilere göre  ; görkemli istifa basın toplantısından sonra, 100 kişi değil ve istifa edenler ; 1-Adnan Erdan, 2-Tayfun Kurtman, 3-Ziya Özsoy, 4-Fikret Evci, 5-İsmail Bilgi, 6-Süleyman Öztaş, 7-Ahmet Şakir Batu, 8-Murat Mert, 9-Ayşegül Özdemir, 10-Hakan Doğandemir, 11-Mehmet Durmaz, 12-Ahmet Sarıgöl, 13-Seher Sarıgöl, 14-Orhan Kanpulat...  Devamı gelirse de, olacak istifa sayısının, bu tabloya göre, 30-35 kişide kalacağı görülüyor. Çıkardıkları gökgürültüsüne göre, kendi içlerinde de bir hüsran yaşamaları lazım !

Adnan ERDAN kendisini Belediye Başkan Adayı yaptırsaydı, Tayfun KURTMAN istediği gibi İlçe Başkanı olsaydı, acaba İSTİFA ederler miydi ? HİZİP olmayı da beceremediniz mi ?  Beklentilerimizi bulamadık demekle, bunu mu ikrar ettiniz ?  İSTİFALARINI böyle sergilemelerinin ve ifşaa etmelerinin, altında yatan nedir ? Gidecekleri partiye, bir mesaj mı vermek istemişlerdir ? 
Bandırma İYİ Parti nin içindeki bu klik veya hizip, beklentilerini bulamadıklarını ikrar ederek partiden istifalarını görkemli bir organizasyonla duyururken, İYİ PARTİ Genel merkezindeki gelişmeleri de sebep gibi göstermeye çalışmışlarsa da, sormak isterim mesela...Peki siz ÜMİT DİKBAYIR' ın mı yanındasınız mesela ? DEMOKRAT PLATFORMU adını kendiniz kullanıyorsunuz. Ankara’da da Demokratların talepleri yerine gelmedi de, bizim mi haberimiz yok acaba ? Yaptığınız tek doğru açıklama ; BEKLENTİLERİMİZİ BULAMADIK’tır. Neleri bekliyordunuz da, neleri bulamadınız, onu da başka bir toplantınızda umarım açıklarsınız da, biz de bilgilenmiş oluruz ! 
YANLIŞ ; bir platform adıyla birilerinin, grup halinde partiye alınmasıydı. DOĞRU...;  Bu platformun partiyi ele geçirmesine izin verilmemiş olması ve ihraç yerine kendiliğinden, partiden ayrılmış olmalarıdır. Benim gözlemlediğim siyasi tavır ve manevralar bunlardır. Umarım, Bandırma da oluşacak yeni yönetim, eski hatalarından ders çıkararak, 2024 seçimlerine daha dingin girer. İSTİFA DEPREMİ Analizim budur. ESENLİKLER sizinle olsun .    

26/11/2023 -RAMAZAN NARİN - NOGAYTÜRK