Kadınlar ve Günleri

KADINLAR ve GÜNLERİ_____

*ANNELER GÜNÜ
**SEVGİLİLER GÜNÜ
***DÜNYA KADINLAR GÜNÜ,
****KADININ YAŞ GÜNÜ,
*****KADININ EVLENME GÜNÜ,
******KADININ DOĞUM YAPTIĞI GÜNLER...
xxxxx Ve EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ !...

Bir de, dolaylı da olsa ; 05 Aralık Kadın Hakları Günü gibi, günler ve haftalar da var. 5 ARALIK varken, 8 Mart ı kim icat etti derseniz veya 5 Aralık ı neden öldürdüler derseniz, biraz araştırma yapın derim...

Kadının, EMEKÇİ yönünün öne çıkarılması nedendir acaba ? Erkek egemenler bugün binlerce çiçek dağıttı kadınlara. Bu çiçekleri alan kadınlar erkek egemenliğini kabul etmiş olmuyor mu?

8 MART'ın özelliği nedir ? Kadınlara şunu mu demek istiyoruz. Alın size özel bir gün daha  biz erkekler size ne kadar özgürlük verirek o kadar ..Haddinizi bilin fazla zıplamayın. Sakın, kapitalistlere  sosyalist resim çıkarmayın ortaya !

Bu günleri kimler niçin icat eder veya etti diye düşündüğümüzde göreceğiz ki, bu günlerin hepsi vahşi kapitalizmin, tüketim ekonomisinin canlılığına yani bir şekilde para harcanrması için yapılmış olduğunu düşünüyorum. Her ne kadar Amerikada 1857 tarihinde hak aramak için greve giden ve çıkan yangında ölen kadınlar için başlatıldı dense de bugünkü resimler samimi olamıyor?.

Kadınlarımız arasında bir anket yapılsa (ben merak ediyorum) kadınlarımız acaba hangi özelliklerinin öne çıkarılmasından hoşnut olurlardı ? Öyle ya, dişilikleri mi ? anaçlıkları mı ? yoksa fabrikadaki işçilikleri mi ? Yoksa erkekler bütün İZM leri kapmışlar ama FEMEN likleri feministleri mi ön plana çıkmalı ?

Veya şeriat yasaları uygulayan ülkelerde neden suçlu ilan edilip taşlanarak   kadınların  öldürülmesi caiz görülüyor da  aynı suça iştirak eden  erkek parmağını kırmayı, neden denemiyoruz ?

Saçı uzun aklı kısa olan , eşine sesini yükselten kadınlarımızın dövülmesi ne kadar  sevaptır mesela ?(Nisa Suresi 34)

Erkek egemen bir dünya ve toplumda yaşadığımız bir realitedir. Peki bu gün ve haftaları icat eden erkekler ne yapmak istiyor ayrıca derseniz... sanırım erkekler burada kadını yüceltmeyi değil, bizzat küçültmeye yönelik,açıkçası göz göre göre takkiye yapıyorlar derim !

Kadınların, bir çiçekten, bir yüzükten, bir yemekten mutlu olup, yine erkeğe hizmete devam edeceğini hepsi biliyor çünkü !. Erkekler karşılığını almadığı bir günü, bir haftayı niçin icat etsinler ve kadınlara bahşetsinler veya erkekler niçin bu özel günlerde hediye masrafına girsinler ki.?!. Var bi hinlik..

Kadınlarımız, bu günlerde ' ULAN ERKEĞİN PARASINI YEDİM ' veya ben erkeğe böyle para harcattırırım, ve çatır çatır yerim diye gurur duyuyorlardır da, bu gururları, ertesi gün devam ediyor mu sizce ?

Ben (beni örnek almayın) oldum olası, kadınlarımızın işbu özel gün beklentilerine gereken ihtimamı göstermemiş bir kişiyim. Çiçek ve hediye konusunda, tabiri caizse kendimi kazma olarak bile görürüm.

Oysa kadınlarımızı, aldatmak yerine, küçültmek yerine... eski Türk geleneklerinde olduğu gibi, erkeğe eşit tutsak, kadına şiddeti ve cinayetleri önlesek, sahtecilikte mübalağaya kaçmasak... daha iyi olmaz mı ? ( Cezaevlerine düşen çocuk taciz ve tecavüzcüleri, nasıl -özel-işkence görüyorsa, namus belasına kardaş diyerek,,, kadın öldürüp cezaevine girenler, neden orada ödüllendirilirler ki  sizce ? )

 

08.03.2017 NOGAYTÜRK