Kanal Bandırma yok!

KANAL BANDIRMA yok !

KANAL İSTANBUL hakkında, tam olarak net olmasa da, basın açıklaması yapan Bandırma Kent Konseyi... nedense iş bu projenin eksik aksak taraflarını, basın açıklamasıyla duyurdu.

Basın açıklaması içeriği, bildiğimiz derleme bilgiler...Sadece sonuç kısmında ; Bandırma Kent Konseyi olarak, Bandırma’mızın hak ve hukukunu (!) korumaya devam edeceğiz, LİVATYA ya kurulması planlanan arıtma tesisi ile de ilgili, bir basın açıklaması daha yapacaklarını demişler de... benden naçizane, sayın yönetim lütfen KENT KONSEYLERİ yasası ve yönetmeliklerini, lütfen hep birlikte oturup okuyun da, kendinize görev alanlarını, öyle planlayın..!

Yoksa, bunlar sizden beklediklerimiz, ha vallahi... ha billahi değil !

Bilindiği gibi ; önceki Bandırma Kent Konseyi ve yönetimi Ramazan NARİN (benim) şikayetim üzerine, DANIŞTAY Kararı ile kongresi iptal edilmiş ve kuruluşu iptal edilmişti. Ancak, yasalar imkan veriyormuş ki... önceki yönetim, görev süresinin sonuna kadar, yerinde oturdu ve şimdi işbu KANAL İSTANBUL hakkında, basın açıklaması yapan yeni yönetimle karşı karşıyayız...Yeni yönetimi daha önce (eski kent konseylerinin hastalığının aynen tezahürü olarak ) yine şenliklerle ve yemeklerle,göstermelik toplantılarla , bir yıldır basından veya sosyal medyadan zaten izliyorduk.

Konseyin üyesi olan STK'lar dahil, basının da, siyasetin de, hatta Belediyenin de çok ilgi göstermediği (toplamda gazetecilerle birlikte 15-20 kişi) bir basın açıklamasıydı. BANDIRMA GERÇEK GAZETESİ olarak katıldım. Biraz geç gitmiştim, özür dileyerek oturdum ve basından-sosyal medyadan derlenen bilgilerden oluşan, bir basın açıklamasını, sayın başkan Dr. Murat ERGÖZ okudu ve soruları aldı...

Konuyla ilgili tek soruyu ben sordum..!

Öncelikle, Bandırma Kent Konseyinin kurumsal görev alanı ile KANAL İSTANBUL un neden ve nasıl ilişkilendirildiğini sordum.Neden Bandırma Kent Konseyi bu konuda bir açıklama yapma ihtiyacı duymuştu ?

( Türkiyeyi ilgilendiren bir proje olduğuna atıf yaparak, kendilerini de buna dahil ettiklerini açıkladılar.)

Akabinde, Bandırma Kent Konseyinin bütçesinin olup-olmadığını, bütçenin oluşturulup oluşturulmadığını ve bugüne kadar Bandırma Belediye Meclis gündemine giren ve orada tartışılıp oylanan bir projelerinin neden olmadığını sordum. (Çünkü Belediye Meclis Toplantılarını ve gündemlerini takip ediyorum.)

( Bandırma Kent Konseyi olarak, bütçelerinin olmadığını, Meclis gündemine yönetim değil genel kurul kararları ile ancak dahil olabileceklerini... ama genel kurullarında böylesi bir karar olmadığını söyledi.)

Bütçeleri yok ama, her dönemde sekreter gibi isimlendirdikleri birilerine, belediyeden maaş bağlatıyorlar. Ama akıllarına gelip de, kent konseyleri kanunu gereği, belediye bütçesinin %2 sini almaya, nedense yeltenmiyorlar ! Bandırma'nın binbir derdine merhem numune olsun bir proje hazırlayıp Başkan Tolga Tosun'un önüne koyamıyorlar. Ama toplantı resimleri boy boy foto maşallah.

Son olarak da ; KANAL İSTANBUL Projesinin Devlet Projesi olduğunu, sayın Cumhurbaşkanımızın ise ; ‘ İSTESELER DE, İSTEMESELER DE KANAL İSTANBUL YAPILACAK ! ‘ sözlerini hatırlattım ve siz Bandırma Kent Konseyi olarak, ‘İSTEMEZÜK’ mü diyorsunuz dedim.

( İSTEYİP-İSTEMEME gibi bir hakları ve görevleri olmadığını, bu açıklamaların siyasi olduğunu ona siyasetçilerin cevap vereceğini... sadece eksik aksak yönlerine ve yanlışlıklarına değinerek bilgi verdiklerini söylediler. Allah var, İSTEMEZÜK demediler !)

İmdiiiiii ; Arkadaş, siz Bandırma Belediyesinin ve Belediye Başkanının, örtülü ödenekten desteklediği bir BELEDİYE kurumusunuz ! Ama, yıllar geçti... kurumsallaşmamışsınız ! Keşke, sivil inisiyatif kullanan bir STK olsaydınız da, bünyenizdeki üye STK lar da sizi kullanamıyor, siz de onları kullanamıyorsunuz ! Görevinizi, uçurtma, piknik, yemek ve konserlere odaklamışsınız ve Bandırma’nın sorunlarından bihaber, sözde bir şeyler yapıyorsunuz ama, bana göre hiç birşey yapmıyorsunuz !

KANAL İSTANBUL Projesinin Bandırma ayağında yaratacağı sorunlar var ise ; önce keşke bunları görseydiniz. Mesela, Susurluk Çayı Marmara denizine dökülen bir nehrimiz ve onun dahi ekolojik dengesinin bozulacağı bilim adamlarınca ifade ediliyor ama sizin haberiniz yok ! Bandırma’nın Marmara denizine kıyı olması, tali olarak etkileşim alanında olduğumuzu gösterebilir de, bunun da bilimsel bir çalışma ile raporlaştırılıp, İstanbul a gidilip, Çevre Şehircilik İl Müdürlüğüne bizzat ıslak imzalı dilekçe verilip, gerçekleştirilmesi gerekir. Yoksa, sizlerin açıkladığı gibi, CİMER e yazmak veya sanaldan e-devleti kullanıp Bandırma adresli itiraz dilekçeleri sunmak, geçerli değil iş yaptık oldu da değil. Basın açıklamaları da, eylemsizlik olduğunda eylem sayılmıyor! Keşke Bandırma Üniversitesi ile bir olup, illa istiyorduysanız KANAL İSTANBUL'u etüd eden bir rapor hazırlasaydınız da, biz de o raporu ve raporun Çevre Bakanlığına ulaştırıldığını falan duysaydık...yerindelik olurdu.

Sayın KONSEY...Bakın önceki B.Ş. Belediye Başkanı Edip UĞUR ve Zekai KAFAOĞLU da Bandırma’ya gelip, hayali bir ton projelerini alkışlattırıp gitmişlerdi de, ( GERÇEK GAZETESİNDE yazmıştım ; http://www.gercekbandirma.com/akvizyonerlerin-misyonerligi ) Konseyinizden bu projelerle ilgili bir takip, hiç duymadım. Mesela ne oldu, Bandırmaya yapılacak TEMATİK PARK ? (Bunu da GERÇEK Gazetesinde yazmıştım. http://www.gercekbandirma.com/bandirmaya-tematik-park-yapilacakmis ) , Ne oldu 1/100.000 Plandaki atık kimya sanayii ? ( https://www.facebook.com/notes/ramazan-narin/_____bandirmanin- ) Ne oldu TATLISU ya yapılacak akıllı evler ?

Haaa, ne olduğunu ben söyleyeyim... Balıkesir B.Şehir Belediyesi, kaşla göz arasında burnumuzun dibindeki, bir türlü Bandırma’ya bağlanmasını sağlayamadığımız TATLISU ve arkasındaki Kapıdağdaki ( Antik tarihi zenginliği olan 870 dekarlık araziyi, alıverdi uhdesine ve biz seyrettik ! 2023 Akıllı evleri yapılacaktı da, biz de deniz manzaralı evler alacaktık oralardan değil mi ? Veya şimdi 0 870 dekarın ne olacağını bilen, bir konseyci var mı ?

Dehşet bişey söyleyeyim...Bandırma - Erdek yolunda Tatlısu sapağına geldiğinizde, sol tarafınız bataklık düzlere kadar... Yani tarihte KAPIDAĞ zaman zaman o bataklıktan kopmuş ADA olmuş, sonra birleşmiş YARIMADA OLMUŞ ! Şimdi birileri, Kapıdağda papazdan, tarihten tutunda, oralar için ne projeler üretiyor bir bilseniz...Mesela o bataklık sözde Millet Bahçesine dönüştürülecekti, kimse takip etmedi... şimdi oraya BANDIRMA KANALI yapılmak isteniyor ! Yani KAPIDAĞ yine ADA ya dönüştürülecek de, bizim siyasetimiz ve STK larımız, halen TSM konserleri ve uçurtma şenlikleri ve yemeklerde memleket kurtarıyorlar maalesef !

Benzer, onlarca yığılmış sorun var da, Bandırma Kent Konseyleri her zamanki gibi düşünen ve üretken ve irdeleyen hemşehrilerini, yanlarına... nedense yaklaştırmıyorlar ! Bu iddiamı da boş sanmayın, sayın Başkanımızın yüzü orda. Ben kendisinden 2 ay kadar önce bir görüşme istedim ve halen randevu, tarafıma verilmedi düşünsenize...Konseye kimler ulaşıyor ve neler yapıyorlar bilemem. Ben, işbu basın açıklaması sayesinde yaklaştım azıcık, bir toplantıları varmış, başkanımla az görüşüp çıktım tabii ki...

HÜSRAN....

Bandırma Kent Konseyini benim yargı kararımdan sonra, kim nasıl oluşturmuşsa ve yasallık kazandırmışsa bilmiyorum ama, ismine yaraşır hizmetler ve projeler içinde bu konsey çalışmalıdır, bu iş ekip işidir, ekip sizi vezirde eder, rezil de eder, ötesi başka işleri güçleri  dertleri !vardır dükkanları muayenehaneleri vardır, vakit bulamıyorlardır, bilemem... o zaman vakit bulan gönüllü Bandırma Sevdalılarına bu görevler tevdii edilmeli ve Bandırmalıların bileşkesinde hizmet ve projeler üretilmelidir arkadaş ! Kent Konseyleri için ( Belediyenin bütçesinden gidip geliyorsunuz bazı şehirlere) örneklerinizde var önünüzde, onlara benzeyin bari de, Bandırma, adına yakışan şehir, bu yazımda 2019 yılının son yazısı olsun !

31/12/2019 NOGAYTÜRK/BANDIRMA