Madra -19 Meşrulaştırıldi

MADRA-19 MEŞRULAŞTIRILDI !

Siyaset, basın, bürokrasi gizledi...ama gerçeklerin illa bir gün ortaya çıkmak gibi bir kötü huyu var ve şimdi sular bulanmışsa da, gerçekleri ortaya çıkarma uğraşındayız !
BURÇEV, GÜNEY MARMARA DAYANIŞMASI, BANDIRMA GERÇEK GAZETESİ ve benim gazetede yayınlanan MADRA-19 Hamileri  yazımdan sonra, https://www.gercekbandirma.com/madra-19-hamileriakp-chp  ... MADRA gündeme geldi ! 
MADRA DAĞINDA SİYANÜRLE ALTIN ÇIKARMA !
MADRA DAĞINDA, Siyanürle Altın Madeni çıkarma işi için 2015 yılından beri TÜMAD-NUROL Şirketleri uğraşmış, Hükümetten ve Bakanlıklardan gerekli izin ve prosedürler tamamlanmış ve işbaşı da yapılmış ki, Balıkesir CHP ve İYİ Parti meclis gurupları , B.Ş Meclisine iki ayrı önerge sunmuşlar. Daha sonra bunlar birleştirilmiş ve ; 08/08/2019 Tarihli 6 Sayılı önergede, B.Ş Meclis üyeleri ;  Selim PANÇ, Yalçın CÖMERT, Adil Levent ÇOŞKUN, Ahmet ERKAL,Oktay ERBALABAN, Halime Nalan KORKMAZ, Zerrin TOK, Burhanettin AĞABEYOĞLU demiş ki ; “Ülkemizin son günlerinde en önemli gündemlerinden olan, Balıkesir’i de çok yakından ilgilendiren Kaz Dağları, Kirazlı ve Madra Bölgesinde, siyanürlü altın madeni çıkarılmasına yönelik çalışmaların, çevre tahribatının ve olası insan sağlığına etkilerinin araştırılması için, ilgili komisyonlara görev verilmesini ve B.Ş Belediye Meclisine havalesini...”  İ S T E M İ Ş L E R !

bALIKESİR
Balıkesir B.Ş. Çevre ve SAĞLIK KOMİSYONU da görev almış ve Rapor bu ; İsimler tanıdık ve yüzler, aşina geliyordur umarım !

ÇEVRE ve SAĞLIK KOMİSYONU RAPORU....
Balıkesir Büyük Şehir Belediyesi, Büyük Şehir Meclisinde, gurubu olan her partinin temsilcisi bulunan, ÇEVRE ve SAĞLIK KOMİSYONU bu konuda görevlendirilmiş. Çalışmalarını yapmış ve B.Ş Meclisine sunduğu inceleme Raporunda da ;  “ Madencilik faaliyetleri başlamadan önce, hava-su-toprak kalitesi, bitki ve hayvan türleri, kültürel ve sosyal varlıkla ilgili, uzmanlarca yapılacak çalışmalar sonucu elde edilen temel veri ve bilgiler ışığında, üretim ve doğaya yeniden kazandırma süreçlerinde tüm çevresel ve sosyal değerlerin korunup korunmadığının kararına varılabilmesi için ÇEVRE KORUMA VE KONTROL DAİRESİ BAŞKANLIĞINCA ve ilgili olan yetkili kurumlar ile koordinasyon sağlanarak, alanında uzman kişilerce gerçekleştirilecek belli süreli denetim/gözetim/analiz sonuçları v.b gibi tespit unsurlarının ilgili dairece değerlendirilmesinin,  UYGUN olduğuna Karar verilmiştir.” Demiştir.

ÇEVRE ve SAĞLIK KOMİSYONU RAPORU ve İMZACILAR
07/11/2019 Tarihli Rapor, siyanürle altın aramayı, açılacak (4) cehennem kuyusunda siyanürle yapılacak çalışmayı olumlamış ve şirketin faaliyetin meşrulaştırılması  için, Komisyon Raporu .BŞ Meclisine sunulmuş. 19/11/2020 1029 Sayılı karar ile de, 3 CHP linin RED vermesine rağmen, 81 KABUL oyu ile, şirketin faaliyeti tam olarak meşrulaşmış !

B.Ş Meclis KARARI
Plan yapılmış plan ! 
Balıkesir CHP ne TÜMAD yüzünden yüklenildi sanıldı ve CHP İl Başkanı Serkan SARI...nihayet dün bir basın açıklaması yaptı ve kendini, sütten çıkmış ak kaşık gibi sunuverdi. amenna ! ( Altın Şirketlerindeki patronlar için BİZDEN diyen CHP li Başkanlar var da...eğer şirket de CHP liyse, yandık arkadaş !)
CEVABA, CEVAPLARA...CEVABIMDIR !
Basın açıklaması yapan CHP İL BAŞKANI SERKAN SARI nın şahsında, benim yazımdan sonra, yazıma itiraz eden İYİ Parti B.Ş. Meclis üyeleri ; Bülent BAŞARAN ve Serkan Mehmet ERTAN’ın da şahıslarında, Komisyon raporuna, komisyon üyelerine ve konuyu mecliste meşrulaştıran KABUL oyu veren 20 Belediye Başkanı ile 81 üyeye, imzacılara... ortak cevaplarımdır..!
Siyanürle ALTIN Madeni çıkaracak şirketler, işe 2015 yılında başlamış olabilirler, Şu an TMSF tarafından ATV ve SABAH Medya grup Başkanlığına getirilen YAVUZ ONURSAL ın, bundan önceki görevinin NUROL HOLDİNG te danışmanlık olduğu da önemli değil ! Ülkemizde binlerce can alan pandemi için 2 milyar TL cik ayırmışken, MADRA dağlarından çıkarılacak altının 180-200 milyar dolar olduğu da gözden kaçırılabilir, NUROL  Holdingin, Lapseki ve İvrindideki HES gibi altın arama gibi projelerinin de devam ettiğini bilmeyebilirsiniz, Kaz Dağlarındaki siyanürle altın arama da durdurulamamış olabilir..ancak;
BALIKESİRLİ OLARAK SORUYORUM ARKADAŞ !
1- SİYANÜRLE ALTIN Serüveni MADRA da başlayınca, partisi ne olursa olsun, Balıkesir li Milletvekillerinin, bürokratların bu hamleden, bu projeden haberi yok muydu ? Yoktuysa ne iş yaparlar bu arkadaşlarımız veya vardıysa, Balıkesir Kamuoyuna, niçin bilgilendirme yapılmadı ?
2- Algı yaratmıyoruz Serkan Başkan, ama sizin yarattığınız algıyı bozmaya çalışıyoruz. Bunu bozarken de, provakatör ve yalancı diye de suçlanıyoruz üstelik. Gerçeği yansıtmıyor dediniz basın açıklamasında, gerçeği yansıtmayan YALAN demektir değil mi ? Biz de yalancı olduk !
3- Ben GERÇEK Gazetesindeki yazımda, BURÇEV ve G.M Dayanışması sosyal medyada, 19/11/2019 Tarihli B.Ş. Meclis Kararının ilgi şirkete MADEN ARAMA RUHSATI veya İZNİ verdiğini zaten söylemedik. O izinler Ankaranın yetkisinde. Ama B.Ş ve bölgedeki İlçe Belediyelerinin ( Burhaniye-İvrindi-Edremit gb)  burdaki sorumluluğu hiç yok mu ? 
4- Büyük Şehir Belediyesi Meclisindeki üyeler...madem bir denetleme babında önerge verdiniz, bu önergeyi meclis gruplarınızda, mensup olduğunuz siyasi partilerin yönetim kurullarında görüştünüz mü, tartıştınız mı, genel merkezlerinize bilgi verdiniz mi ?
5- Biz çocuk değiliz...RUHSAT VERME hakkınız olmadığını elbette biliyoruz. Ama kurdurduğunuz komisyon SİYANÜRLE ALTIN faaliyetini hangi nedenlerle, hangi saikle olumladı ? 
6- Çevre ve Sağlık Komisyonu üyeleri, o raporu mensup oldukları parti grubundaki diğer üyelere verdi mi ? Partilerin yönetimlerine verdi mi ? Neden hiçbir B.Ş Meclis üyesinin elinde bu raporlar yok ? 
7- Gurup kararları da aldırmadığınıza göre, sadece 3 CHP li meclis üyesinin RED vermesine karşın 81 üye nasıl ve hangi müştereklerde ortak hareket edip KABUL oyu verebildiniz ? Verdiğiniz KABUL oylarının, siyanürle altın aranması ve doğa katliamını yasalara uygun hale getirdiğini, meşrulaştırdığını, hiç düşünmediniz mi ?
8- Sayın B.Ş Meclis gurupları, meclis üyeleri ve siyasi partiler ve hatta konu ile ilgili çevre dernekleri...hepinizin işbu RUHSAT a, ruhsatı olumlayan ÇED Raporuna karşı Balıkesir Bölge İdare Mahkemesi ve DANIŞTAY nezdinde İPTAL Davaları açmak hakkınız vardı, neden bir taneniz, buna cesaret edemedi ? İçinizde, hukukçu mu yok ? 
9- IYI Partinin meclis ve komisyon üyeleri...Yahu 2-3 ay önce Kaz Dağlarındaki siyanür faaliyetine karşı lideriniz sayın Meral AKŞENER Kaz Dağlarına eyleme çıkmadı mı ? Kaz Dağlarının karşısındaki MADRA Dağlarınında siyanüre kurban edildiğini ona bildirmediniz mi ? Komisyonda olumlayın, mecliste KABUL OYU verin diye talimatı NEREDEN ALDINIZ ? Liderinizi boşa çıkardığınızın farkında değil misiniz ? Bazı meclis üyelerinizin ; Saçma sapan-Uydurma-Ahlaksızca-Düzmece-Trollere mama-prim için copy past yapan-yangın çıkarıyorsun- kopyala yapıştır habercileri-provakatör-yalan haber yapmanızı kim istedi ? Kaç para aldın ? iftiracı....gibi gibi onlarca hakaret ve yersiz suçlamalarına maruz bıraktığınız beni biliyor ve tanıyorsunuz değil mi ?
10- Eyyy CHP, lafa geldi mi çevrecilik konusunda sol kültürü temsil edersiniz de, Balıkesirdeki çevre katliamında çevreci solculuğunuz nerede kaldı ? Çaresizlik ve güç yetmezliği mazaret midir ? Bir şey yapmış olmak, hiçbirşey yapmamış olmaktan daha iyidir diye niye düşünmezsiniz de, bizi yalancı ilan ederek, temize çıkmaya çalışırsınız ? 
AKP-MHP-DP li meclis üyelerini ve meclisteki Belediye başkanlarına bir şey demiyorum, onları vicdanları ile başbaşa bırakıyorum. Büyük Şehir Meclisinin yetki ve sorumluluklarını, neler yapabileceğini ben biliyorum da, sizler bilmek istemiyorsunuz ve göz göre işbu çevre katliamına onay veriyorsunuz... DENET Ziyaretinizin bile formalite olduğunu, çalışmaları övgülemek olduğunu biz görmedik mi ?
Oradan çıkarılacak altından, tarımı hayvancılığı tehlikeye giren yöre halkının ne faydası olacak, çıkacak altınlardan belediyelerin payı ne kadardır, devletin payı ne kadardır ? Orda 1200 işçi çalışıyor diye denet yapıyorsunuz da, o 1200 kişinin kaç tanesi Balıkesirli ?  İstihdamda, Balıkesirin ne menfaati olmuştur mesela ?
GERÇEKLER ortaya çıkıyor dedik ya, işbu ortaya çıkan gerçekler karşısında TÜMAD ın NUROL ın, pılısını pırtısını toplayıp, çekip gideceğini sanmıyorum, ben de olsam gitmem çünkü yaptıkları herşey yasal olmasa da yasalara uydurulmuş. Minareyi çalan kılıfını hazırlar atasözümüz sanırım böylesi şirketler için söylenmiş. Eksikliklerini de şimdi Balıkesir Büyük Şehir Belediyesi, çevre belediyeler, meclis üyeleri nasılsa tamamlıyor...Bol kazançlar size !
Ama ben, çevreci özelliğim olmasa da bir Balıkesirli vatandaş, naçizane gazeteci-yazar Nogaytürk olarak, bu yağmalanan dağların adına siyasi partilerden, belediye başkanlarından, meclis üyelerinden özür ve istifalar bekliyorum...KAZ Dağları da, MADRA da oksijen depomuzdu, gitti...Madrada sadece 200 flora türünden endemik nadir bitkiler vardı gitti, ekoloji bozuldu, ağaçlar meralar, ormanlar gitti...MADRA dağının tarihi geçmişi vardı o da yitirildi...Siyanürden etkilenecek, arsenikten etkilenecek canlılar insanlar yok sayıldı değil mi ? Sular gitti, toprak gitti, orman gitti ! Yapamıyorsunuz arkadaş ! Aldığınız vekaleti ve milli iradeyi, ve beni temsil edemiyorsunuz arkadaş...Bence sessiz sakin tüyün ortalıktan ve istifa edip kaybolun arkadaş !  Kaybolun ki, dağına, bağına, halkına sahip çıkacak birileri gelir yerinize. Kendinizi eşi benzeri bulunmayan, yeri doldurulamayacak Bursa kumaşı gibi de lütfen görmeyin ! Covit-19 bahane, Madra-19 Şahane !

 TTK. NOGAYTÜRK 14/05/2020