Mavi Kazandı Siyaset Kaybetti!

MAVİ KAZANDI SİYASET KAYBETTİ!

9-NİSAN...Tam da benim doğum günüme denk gelen günde, Bandırma Ticaret Odası Seçimleri yapıldı ve beklenildiği gibi MAVİ Liste, Mehmet KILKIŞLI ve ekibi kazandı. Turuncu Liste kaybetti. Ama bana göre ; SİYASET kaybetti !

Diyeceksiniz ki ; yahu siyaset niçin kaybetsin, akıllı MAVİ, öyle güzel, öyle ayarlı bir liste yapmışki, liste tuttu ve ezici bir üstünlükle 18-0 kazandı. Kazananın, siyaseti üstündür ! Amenna !

Turuncular ise ; daha çok para harcayarak, müthiş bir propaganda süreci geçirdikleri halde, kaybettiler !

Ama bana göre ; kazanan siyaset değildi, mavi gurup, aklıyla-tecrübesiyle-zekasıyla kazandı. Turuncularla birlikte de, SİYASET kaybetti !

HİZMET kaybetti mi derseniz, onu zaman gösterecek. Çünkü tekrar seçilen sayın M.KILKIŞLI nın önceki döneminde ; ODAMIZ ŞU İŞLERİ YAPTI dedikleri şeyler , Bandırma 17 Eylül Üniversitesine sundukları katkı, oda üyelerine sunduk dedikleri hukuki avukat danışmanlık yardımı ve sosyal faaliyetler ve kurslar ve sosyal yardımlardı, Bandırma hayrına somut az şeyler yapılmasına rağmen  İSTİKRAR sözcüğündeki hikmet, yine tecelli etti ve yaptıkları, yapacaklarının teminatı olan yeni yönetim, güven tazelemiş oldu. Bandırma’mıza hayırlı olsun...

SEÇİM GÜNÜ, Turuncu listedekiler progaganda dönemindeki gibi, yine turuncu gravatları ile boy gösterip, gövde gösterisi şow yapmaya, tarafsızları etkilemeye çalıştılar, mavi listedekiler de bundan etkilenmiş olacak ki, mavi gömlek ve mavi takım elbiseleriyle bu turuncu gravatlara, karşılık verdiler. Kötü müydü ? Elbette değildi, seçim renkli geçti ve işadamlarımız, biz seçmen milletine bir çay ikram etmemiş olsalar da, kahve ikramında bulunan turuncular  show ve seyir sanatlarını konuşturdular.

ETİKET İÇİN SEÇİME GİRENLER ;

Önce ; Başkan adaylarını bilemem de, onların da içinde yatan, bir aslan muhakkak vardır da...başkanlığı basamak olarak düşünebilirler de... ben onları değil meclis üyeleri adaylığında daha çok, ETİKET yapmaya çalışanları gördüm. Ticari yaşamlarında ekstrem ve üstün hiçbir özellikleri olmadığı halde, kendi meslek gruplarında lider olamadıkları ve çoğunluğu sağlayamadıkları halde, siyasi yaşamlarına basamak için, bir çoğu meclis üyesi etiketine çalıştı. Bu eleştirilir mi ? Eleştirilmeyebilir. Nasıl ki, başkan adaylarının gönlünde ilerde başka birşey olmak vardıysa, meclis üyelerinin de gönlünde, başka birşeyler olabilir. Ki; çoğu öyleydi...

SİYASET ; Peki, Ticaret Odası seçimlerinde siyaset var mıydı ? Parti ağırlığı var mıydı derseniz, ben olmadığı için eleştireceğim şimdi. Çünkü ; iktidar olmak isteyen veya iktidar olan siyasi partiler, muhalefet partileri, siyasi strateji olarak öncelikle STK ları ele geçirmeleri lazımdır ki, ağırlıkları olsun. Biz tarafsızız, partisiziz ve aşure gibi çarşaf tarzını benimsiyoruz, içimizde nasıl her meslekten adam varsa, her görüşten ve etnikten de adam olsun demek... bir STK nın söylemi olamaz, olmamalı!.

Dikkat ederseniz, Balıkesir Ticaret Odası seçimleri, siyaseten daha net seçimlerdi. Cumhur ittifakını temsil eden AKP li MHP li işadamları ile, millet ittifakını temsil eden CHP li, İYİ Partili, Saadet Partili ve Demokrat Partili işadamlarının listeleri yarıştı ve CUMHUR İTTİFAKI, kaybetti. Listelerinde bal gibi siyaset ve parti kokusu vardı yani... Bu seçim sonuçlarının acı işareti, önümüzdeki dönemde Balıkesir merkezde Büyük Şehir Belediye Başkanlığını, AKP muhtemelen kaybedecek olmuştu ! (Millet ittifakında mutabakat olursa)

BANDIRMA SEÇİMLERİNDEKİ LİSTELERİN RENGİ ;
Önce oy pusulaları neden kırmızı-beyaz, bordo-mavi değil de, TURUNCU-MAVİ oldu bilmiyorum. Turuncu AKP yi çağrıştırıyordu ama CHP li gibi göründüler, Mavi sol çağrışım veriyordu ama onlara da AKP li dediler. Ben, oy vermekten çıkınca, turuncu ve mavi arkadaşlardan bazı arkadaşlar, rengimi sormuşlardı da, ben de ; kırmızı-beyaz veya ülkücü komünist diyerek... düşünün demiştim !

Seçimler bitti, oyunu açıklamaya korkuyor musun derseniz, beni tanıyanlar tanır, ben korkak değilimdir çok şükür. FETÖCÜ olduğunu düşündüğüm ve fetönün hikmetiyle parayı bulduklarını düşündüklerimle, faizin faizine faiz işleterek ticaret yapanlarla orda karşılaşınca, nevrim döndü ve başka seçeneğim olmadığı için de, ilk defa ; ben de kazananın yanında olayım ulan diyerek... MAVİ ye oy verdim. Benim 10. grupta 1 oy farkıyla mavi kazanmış ki, benim oyum benim gözümde daha değerli ve işe yaramış gözüküyor.

Seçimi yöneten arkadaşlar, kurul, elime bir zarf ve mavi liste ile, turuncu listeyi verdiler. Birini zarfa koy, diğerini çöpe at dediler. Ben maviyi zarfa, turuncuyu cebime koydum ve çöp kutusunu da
karıştırdım biraz....Gördüm ki ; çöp kutusundaki oy pusulaların çoğu, hem de bayağısı, TURUNCUYDU ! Çıkınca da, kendi face sayfamda sonucu çöp kutusu belirleyecek diye de, yazdım. Ve gerçekten öyle oldu, 18-0 maviler kazandı.

KABİNDEKİ ÇÖP KUTUSU ;

Bunu (oy verme kabinine, üstü açık çöp kovası koymayı) bilerek yaptıysalar, yapanı tebrik etmek lazım. Bilmeden koyduysalar, çöp kovalarına bakmadan, sözde anket paylaşıp önde olduklarını söyleyenlerin, saflıklarına da şaşırmak lazım.

Ama SİYASET dedik ya... Siyaset, zor zanaattır arkadaş. Anlık kararlar ile, hamleler yapacaksınız ve gözünüzü iki değil, dört açacaksınız ! Satranç mantığınız yoksa, siyaset de yapmayacaksınız !

Örneğin ben o listelerin birinde olsaydım, oy verme başlamadan önce, o çöp kovalarını kabinlerden alırdım veya seçim kuruluna, aldırırdım. Düşünsenize...Kararsızsınız ! Kabine girdiniz. Kullanılmayan oylara baktınız ve kimin önde olduğunu, anında gördünüz. Oyunuzun rengini değiştirecek, bir olay değil midir bu ? Turuncu arkadaşlar, önce bu nedenle, ÇÖP KOVALARIYLA kaybettiğinizi iyi bilin ! Siyaset bir ilimdir...Umarım bunu, tecrübe hanenize yazarsınız !

BANDIRMA SİYASİ PARTİLERİ VE FETÖCÜLER...

Bandırma siyasi partilerinin tamamı, işbu Ticaret odası seçimlerinde, FETÖCÜLERE yenildiler. Çünkü ; gerek kendisi veya yakınları FETÖ nün Bandırma soruşturmalarında gözaltı yemiş, tutuklanmış ve tahliye olmuş, AKP dönemindeki FETÖ ile ittifak döneminde parayı bulmuş tipler, bütün partilere ve listelere, kendilerini dağıttılar. Parasal güçlerini ve zekalarını iyi kullandılar yani... Bu dağılış sayesinde dikkat edin ; listelerde CHP listesi diyebileceğimiz bir liste yoktu. FETÖCÜ veya şüphelilerini dışlayacak mıyız ? Vallahi bilemem. İsterseniz terör örgütüyle birlikte siz de daha çok kazanın ! Çünkü CHP li bilinenler iki listede de vardı. Yine dikkat edin ; listelerde AKP listesi diyebileceğimiz bir liste de yoktu, AKP liler iki listeye de girmişlerdi. MHP li bilinenlerde (zaten Bandırma’da toplasanız 5 tane MHP li işadamı çıkmaz) bir arada değillerdi ve iki listede de, onlarda yer almaya çalışmışlardı. Ama bunu en iyi gören fetöcüler olmuş ki, listeleri çarşafa çevirmişler veya çevirtmişlerdi. İki listede de, hem fetöcü şüphelisi, hem akp li, hem mhp li, hem chp liler vardı nedense...

Ben sordum bazılarına, bu listelerin hangisi CHP li veya AKP li ? Ne deseler ? Parti olarak, listelerde ağırlığımız yok, karışmadık ! Ne diyeyim iyi b.. yapmışsınız arkadaşlar ! En büyük STK nın seçiminde ağırlık yapmayacaksanız, neden particilik yapıyorsunuz ki o zaman ? Beni kandırmak için mi ? Siyaseti Bandırma’ da harcamışsınız arkadaş ve siyaseti, bitirmişsiniz ! Sayenizde KILKIŞLI kazandı, SİYASET kaybetti ! Tersi de olsaydı yine siyaset kaybetmiş olacaktı benim gözümde. Kına yakabilirsiniz yani...Eğer yarın sizi, otelciler odasında, kasaplar odasında falan, particilik yaparken görürsem, HADİ LENNN ! diyeceğim size, hadiyin ordan !

BU TABLOYA GÖRE ÖNGÖRÜM ; CHP, BELEDİYEDE KAZANAMAZ !

9-NİSAN’da ortaya çıkan bu tabloya göre ; öncelikle CHP li Belediye dönemi artık son dönemdir ve kazanamazsınız arkadaş. AKP kazanır mı ? Vallahi Belediye Başkanı CHP den AKP ye geçse de, AKP de kazanamaz gibi... Peki kim kazanır derseniz, şimdilik sicili fazla kirli olmayan, IYI Parti iyi bir adayla neden kazanmasın veya millet ittifakını kendisinde toplayabilecek bir bağımsız aday bile, önümüzdeki seçimi Bandırma da alabilir. Nasılsa ilçe Belediye Başkanlığı artık, Bandırma mahalle muhtarlığı kadar etkisiz ve yetkisiz !

Bakın gördünüz mü aşureci çarşafçılar... İsterseniz iki listedeki isimleri tek tek analiz de yapabiliriz...Bandırmanın en büyük STK sında oynadığınız oyun, nelere mal olacak ? Partili olamadınız,
bari ya CUMHUR, ya da MİLLET İttifakından birinde, olabilseydiniz keşke...Bandırma’nın gelecek siyasi yapısını alt üst ettiniz ve fetöcülerin de önünü açtınız be arkadaşlar ! 10.04.2018 NOGAYTÜRK

MAVİ LİSTE MESLEK KOMİTELERİ 18 meslek grubunda yer alan KAZANANLAR ;

1. GRUP : Mehmet Kılkışlı, Mustafa Çömez, Cihaz Yılmaz, Sevcan Öztop

2. GRUP : Ahmet Edin, Göksel Karlahan, Ceyhun Cihat Yıldırım, Ramazan Babadağ, Hakkı Fışkın, Fevzi Özüak

3. GRUP : Bahadır Çolak, Mehmet Özbay, Metin Şener, Talip Yıldız, Fehmi Aydın, Nasuh Küreci, Nazmi Bakan

4. GRUP: Tolga Tosun, Ayhan Atik, Ozan İbrahim Tüm, Abbas Yaşar, Yusuf Çebi, Ömer Gül, Muhammet Özmen

5. GRUP: Hayri Onur Eken, Alper Sargın, Gürkan Mirza, Hüseyin Uz, Adem Karadağ

6. GRUP : Hüseyin Bozkuş, Armağan Ahmet Ergüzeloğlu, İbrahim Bakır, Arzu Poyraz, Metin Özdemir

7. GRUP : Ozan Akdoğan, Aydinç Aydemir, Yücel Başaran, Cemil Diril, Eray Erbay

8. GRUP : Bahadır Çenberci, Adem Yılmaz, Medeni Uygur, Harun Balat, Birol Çitak

9. GRUP : Kayhan İpek, Sönmez Bekdemir, Ayhan Soylu, Cem Güney Karalar, Sergen Gürel

10. GRUP : Kadir Bora Keskinler, Mehmet Doğan, Turgut Öztozlu, Bahir Mete Erer, Arda Gürel

11. GRUP : Murat Karakoyun, Zafer Kırtay, Cem Erçakar, Tarık Karpuz

12. GRUP : Özel Aydın, Ahmet Boyacı, Ümit Babacan, Yahya Gerçek, Recep Özmen

13. GRUP : Recep Duruk, Harun Özder, Harun Öner, Yavuz Oruç, Emin Lafçı

14. GRUP : Fikri Çipa, Erdal Taka, Mustafa Baş, Mehmet Şirin, Hamit Özek

15. GRUP : Erdoğan Kaya, Ali Osman Kozlucalı, Erdin Ayöz, Ali Haydar Ulu, Volkan Varnalı

16. GRUP : Bilgen Süngü, Funda Seçil Dedeoğlu, Engin Sefa, Özgür Aslan

17. GRUP : Onur Çon, Enver Çangal, Tuna Şahin, Şaban Sıvacı, Tuncer Ersoy, Şükrü Yıldız, Hakan Eraydın

18. GRUP : İlkay Yücebilgiç, Can Gülmezgil, Figen Arslan, Mehmet Ali Baysan, Halil Şen