Muhtar ve Muhtarlıklar Ne Zaman Çalışır !?

 

MUHTAR VE MUHTARLIKLAR NE ZAMAN ÇALIŞIR  !?

(Paşakent Mahallesi Muhtarı sayın OYA YÜCEL kızmasın  ben de, kendisine oy vermiş bir kişiyim.) Ve hoş görsün. Çünkü sözüm sadece ona değil bu -genel- sorun vatandaşı incitiyor.

 Dün, kayıtlı olduğum Muhtarlığa gittim, saat 12.30 idi ve büro kapalıydı... Yakınlarında bir kahvehane de olmadığından, hava da karlı ve fırtınalı olduğundan, 1 saat te kapı önünde bekleyemeyeceğimden, K.Pireci lisesinin karşısındaki bir kahvehaneye gittim, ve orada bir saatimi geçirdim...

Muhtarlığın camında yazan, 13.30 saatine uygun, tekrar gittim ve adıma gelmiş, evde olmadığımız için muhtarlığa bırakılmış bir tebligatı, tebellüğ ettim.

Ordaki sekretarya kızımıza, ilgisinden dolayı teşekkür ederim. Buraya kadar normal, ne var bunda diyebilirsiniz ? Ama bence yaşadığım olay, NORMAL değildi !

Neden mi ?

**

Muhtarların görev ve yetkileri yasalarla belirlenmiş ve muhtarlarımız devlet memuru gibi maaşa bağlanmış olsa da, muhtarlarımızı biz oy ile seçiyoruz ve onlar SEÇİLMİŞ insanlarımızdır. Yani atamayla gelen memurlar değillerdir. ŞEHİR VE KASABALARDAKİ MAHALLE MUHTAR VE İHTİYAR KURULLARI TÜZÜĞÜ (1) Bakanlar Kurulu Kararının Tarihi : 4/4/1945, No : 3/2412 Dayandığı Kanunun Tarihi : 10/4/1944, No : 4541 Yayımlandığı R. Gazetenin Tarihi : 26/4/1945, No : 5991 Yayımlandığı Düsturun Tertibi : 3, Cildi : 26, S. 266 Şimdi, muhtarla veya muhtarlıkla ilgili bir işi olan bu camda yazan MUHTAR ÇALIŞMA SAATLERİNE göre, eğer o da bir işçi veya memur veya bir çalışan ise, işyerinden özel izin almadıkça buraya gidip-gelemez ! Öyle yaaa, sayın muhtarlarımız kendileri oturmasa da, orada ihtiyar heyetini hiç göremesek te bürolarında, nasılsa birini, bir kızımızı oraya koyuyorlar sekreterya hizmeti vermesi için ve kendileri kendi işlerine güçlerine bakıyorlar.

Bakmasınlar mı ?

Elbette bakacaklar lakin ; kendi işleri güçleri çok ise, muhtarlık görevine vakit ayırmayacak iseler,, ne işleri var adaylıkta ?

Niçin aday olmuşlar ?

Yani seçilmişlerse, öncelikle sakinlerine hizmet verecekler.

**

Muhtar öncelikle, mahalle ve köy sakinleri için, mümkünse günün her saatinde ulaşılabilecek kişi olmalıdır.

Hatta CUMARTESİ-PAZAR ve BAYRAM tatillerini bile dikkatli, sakinlerini düşünerek yapmalıdır. Hatta, ilerde CAMİDEYİM-NAMAZDAYIM-CUMADAYIM-RAMAZAN DOLAYISIYLE EVDEYİM gibi yazıları, muhtarlıklarda görürsek şaşırmamalıyız.

ÇÜNKÜ... ;

Muhtarlıkta bir işi olan sakin, ya işe giderken, ya iş dönüşünde ya da hafta sonu tatilinde Muhtarlığına gider ve işini görür.

Yani Muhtara bırakılmış bir tebligatını alması için kişinin, işyerinden izin almasına gerek olmamalıdır.

Kaldı ki ; o izin alma durumu belki  hoş görülürse de ; bunun istismar edileceğini hepimiz bilelim.

Ve muhtarlarımızın, çalışma saatlerini yeniden düzenlemesi gerektiğine inanıyorum.

**

Muhtarlıkları devlet dairesinden bile lüks bir tarzda işletmek, seçimle gelene yakışmaz...Hizmet vermeyi taahhüt ettiğiniz seçmenlerinize bunu yapamazsınız !

Sizler memur değilsiniz, ama sakinlerinizin memurusunuz !

MUHTARLARIMIZI.... Muhtarlarımızın bağlı oldukları Kaymakam ve valileri... İşbu çalışma saatlerini halka göre, sakinlere göre, sakinlerin işlerini aksatmayacak saatlere uygun ayarlatmalarını, ayarlamalarını talep ediyorum... Yoksa, Muhtarlarımız Cumhurbaşkanlığı köşkünde ağırlanmayı kendilerine bir rütbe yapmışlarsa, bilsinler ki önümüzde ki seçim sandıklarında, isimleri dahi okunmayacaktır...

 

19.01.2016 Ramazan NARİN NOGAYTÜRK