Şapka Değişimi Mi, Şapka Devrimi Mi ?

ŞAPKA DEĞİŞİMİ Mİ, ŞAPKA DEVRİMİ Mİ?

CHP’de bir dönem kapandı, yeni bir dönem başladı; Genel Başkanlık değişimi yaşandı…
Cumhuriyet Halk Partisi’nin dün (04. 11. 2023) yapılan 38. Olağan Kurultay seçimlerinde Özgür Özel, 1366 delegenin oylarının, 812’sinin oyunu alarak, 536 oya ancak ulaşan Kemal Kılıçdaroğlu’nu devirmeyi başardı ve partinin yeni genel başkanlığına seçildi. Bu seçim sonuçlarına göre, CHP’nin 8. Genel Başkanı olan Özgür Özel, 13 yıllık Kılıçdaroğlu dönemini sonlandırmış oldu. 
Kurultay konuşmasına damgasını vuran söz, bana kalırsa, Özgür Özel’in yüksek tondan söylediği; ”Sokaklar değişim istiyor, sokaklar devrim istiyor!” söylemiydi. İyi bir hitabet gücü olan Ö.Özel’e bu konuşma metni ve özellikle değişim söylemi, genel başkanlığı kazandırmada oldukça etkili olmuştur. 
14 Mayıs Genel Seçimlerinde Kılıçdaroğlu’nun öncülüğünde kurulan ortaklık, koalisyon yapı ’6’lı Masa’ beklenen sonucu yaratamamış, iktidarı değil değiştirmek, tam tersine 22 yılın sonunda ayakta durmakta zorlanan, metal yorgunluğu içindeki AKP MHP koalisyon yapısını daha da güçlendirmişti. Cumhurbaşkanlığı seçiminde Kılıçdaroğlu, R.T.E’nin 5 puan gerisinde kalarak; genel oyların %44.9’unu alabilmiştir. Milletvekili seçimlerinde de Millet İttifakı olarak 6’lı masa %35, R.T.E.başkanlığındaki Cumhur ittifakı ise %49.5 oy almıştır. Kılıçdaroğlu’nun bu seçim stratejilerinin hiç birisinde ne yazıktır ki başarı yakalanamamıştır. Milletvekili Seçimlerinde AKP %36.3 oy oranına ulaşırken, CHP %25.8 oranını ancak yakalayabilmiştir. İttifak grupları olarak karşılaştırıldığında da, AKP, CHP Parti karşılaştırmasında da, C. Başkanlığı seçimlerinde de elle tutulur gözle görülür hiçbir başarı elde edilememiştir. Bir de üstelik 39 Milletvekilliğini koalisyon ortağı Partilere bağışlayarak 169 yerine 130 milletvekili ile yetinmek zorunda kalınmıştır.
Bu yaşanan seçim hezimetlerinden sonra, CHP seçmeni derin bir sessizliğe bürünürken, İstanbul Belediye Başkanı “değişim” söylemini açıktan açığa başlatmıştır. Ülke genelinde değişim, dönüşüm isteğine destek verenlerin sayısında artış olunca, 12 senedir Manisa Milletvekilliğini sürdüren Ö. Özel, grup başkanlığı görevinden bir hamlede sıçrama ile genel başkanlığa aday olduğunu açıklamıştır. İmamoğlu ve İstanbul il örgütünün de açıktan desteğini alarak, açık arayla 2. Tur seçimlerde genel başkanlık koltuğuna CHP’nin 8. Başkanı sıfatıyla oturmuştur.
13 yıllık Genel Başkanlık döneminde her seçimde yenilen Kılıçdaroğlu, ortanın solunda mevzilenen partiyi, ortanın sağına kaydırmakla suçlanmış, 6 ok ilkesinden kopmakla itham edilmiştir. MHP ile kol kola girip, Ekmeleddin’i Cumhurbaşkanı adayı göstermiş, R.T.E. karşısında kaybetmiştir. Selamet Partisi ile ortak bir mutabakata gidip Abdullah Gül’ü aday göstermek istemiştir. Son seçimlerde Zafer Partisi ile gizli anlaşma yapıp, hem partisinin yönetiminden, hem de koalisyon ortağı 5 parti yönetiminden gizlemiştir. Bütün bu yaşananların ardından, ihanete uğradım, arkamdan hançerlendim gibi laflar edip, mağduru oynamaya niyetlenmiştir. Dürüstlüğüyle öğünen ama koltuğunun esiri olan Kılıçdaroğlu, yenilgiyi tadınca, 2. Tur seçim sonuçlarını bekleyemeden evinin mutfağına çekilmek zorunda kalmıştır. 
Türkiye Cumhuriyeti’yle yaşıt olan CHP, 1923’den 1950 yılına kadar aralıksız ve en uzun süre iktidarda kalmış tek parti unvanını elinde tutmaktadır. AKP, 22 yıllık iktidarı ile CHP’nin en yakın takipçisi durumundadır. Hatırlamakta fayda var; Cumhuriyet’in kurucusu olan CHP, Atatürk’ün 15 yıllık iktidar döneminde şunları gerçekleştirmiştir; Arap alfabesinden Latin alfabesine geçilerek Harf devrimini; Laik eğitime geçişi; Tekke ve zaviyelerin ve de türbelerin kapatılmasını; Hilafetin kaldırılmasını ve İslam hukuku “mecelle”nin kaldırılmasını, Batı’nın yurttaşlık yasası ile Medeni hukuka geçilmesini, kadın erkek eşitliğini ve mirastan kız ve erkek çocuklarının eşit şekilde faydalana bilirliğini ve kadınların seçme seçilme hakkının tanınmasını. Son olarak, şapka devrimi olarak hafızalara yerleştirilen fesin kaldırılıp, başa şapka geçirilmesini gerçekleştirmiştir.
70 yıldır iktidar yüzü görmeyen CHP, son kurultay seçimlerinde, Özgür Özel’in dillendirdiği; “Sokaklar değişim istiyor. Sokaklar DEVRİM istiyor!” söylemini salondakileri ayağa kaldırarak, üstüne basa basa sloganlaştırıp haykırmış ve bir heyecan dalgası yaratmıştır. Bu sloganla bir “değişim” sağlanmıştır ama bu değişime bir devrim diyebilmek, devrim kavramından ne anladığımıza bağlı olacaktır. Parti başkanları değiştiğine göre ancak olsa olsa bu devrime; “Baş Devrimi” denilebilir zannımca.
Sedat Pamuk, 05.11.2023, İzmir