Tosun ve Tosuncuk

TOSUN VE TOSUNCUK

Tosun; sözlük anlamına baktığınızda “henüz öküz olmamış genç erkek dana” olarak açıklansa da günlük yaşantımızın pek çok yerinde kullanılan sevimli bir sözcüktür.

Örneğin büyükler biraz toplu ve gürbüz küçükleri “tosunum” der. Tosun genelde bir sevgi ifadesi olarak kullanılır. Tosun derken aslında ona bir görev de yüklenir. Ailenin geleceğini sürdürecek derli toplu sağlıklı nesilleri devam ettirecek bir rol yüklenir. Bu sevimli tosun ifadesidir.

Bir de “tosuncuk”lar vardır. Bunlar öyle sağlıklı gürbüz toplu kişiler değildir. Hatta toplum içerisinde zamanla dışlanmış horlanmış kişilerdir. Ama bunların müthiş bir zekâları vardır. Son dönemde bilinen en meşhur tosuncuk Çiftlikbank’ın sahibidir. Bu tosuncuklar mutlaka kendilerine egemen güçten destek sağlama becerisine sahiptirler. Bunların biraz daha az zeki olanları ise egemen güçlerin oyuncağı olur. Bu tür tosuncuklar ucuz hesap peşinde, köylü kurnazlığı içerisindedir. Kendilerine gereğinden fazla anlam yüklerler. Egemen güçlerden çok fazla etkilenen bu tosuncuklar kendilerinin vazgeçilmez olduğunu düşünür. Otun dışında “gaz”la da beslenirler. Kendilerini çok başarılı, becerikli ve zeki olarak görür. Bu tür tosuncukların en belirgin özelliklerinden biriboyunlarına vurulan boyundurukla iyi yük taşımalarıdır. Vurulan “boyunduruk”tan hiç rahatsız olmazlar

Tosuncuklar her devrin adamıdır. Onlar için önemli olan ilke, çevre, doğa yaşam hakkı gibi değerler önemsizdir. Hatta “Halkçı” görünüp halkın çıkarlarına aykırı eylemlere ön ayak olurlar. Onlar için önemli olan tek ilke kendi gelecekleridir. Dolayısıyla bu tür tosuncukları bulmak zor değildir. Bir avuç yemle ve biraz gazla böyle tosuncuklar kolaylıkla bulunup elde edilebilir. Bu tür tosuncuklar topluma şirin görünmeyi çok severler. Reklamı çok severler.

Tabi tosuncukların bir de babaları vardır. Yani tosunlar. Onlar misyonunu tamamlamış artık eski gücünde ve zindeliğinde değildirler. Deyim yerindeyse reformeye ayrılmış ilk kurbanda kesime gideceklerdir. Her ne kadar onlar bunu kabul etmese de genç tosuncuklar tosunların yerine geçmiştir. Bunu bilen egemenlerde tosunlardan ziyade tosuncuklara bel bağlamaktadır.

Yazının başında söylemem gerekeni sona bıraktım. Hemen öyle bu yazıdan bir şey aramayın. Yani Öküz altında dişi buzağı aramayın. Öküz altından çıksa çıksa yeni öküz adayı tosuncuk çıkar.

Sonuç olarak adına ister tosun deyin, ister tosuncuk deyin, ister öküz deyin; bunların eli ayağı tutarken iyi yük çeker, öküz arabasına koşulur, tarla sürer, öküz olmayanlarının yeni döllerinden faydalanılır. Ama en sonunda bunlar kasabın çengeline asılır.

10-04-2021/CEVDET AYAN/BANDIRMA